MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Baralamada İnovasyon

Baralama (delik büyütme) operasyonları genelde kaba ve finiş baralama olmak üzere ikiye ayrılır ve iki ayrı takım tutucu ile gerçekleştirilir. İlk önce, ham iş parçasına, nispeten fazla paso kaldırarak kaba baralama yapılır ve parça finiş operasyona hazır hale getirilir. Ardından finiş takımlarıyla baralama işlemi yapılarak parça istenilen delik çapına ulaşılmış olur. Bu tip bir delik büyütme operasyonunda, iki takımın işleme süresi ve tutucu değişimi arasında geçen zaman göz önünde bulundurulduğunda, özellikle seri imalatta önemli vakit kaybı yaşandığı görülmektedir.

Wohlhaupter’in Combi-Line sistemi ile kaba ve finiş baralama işlemini aynı anda yaparak, operasyon sürelerinde yüzde 60’a varan tasarruf yapma imkanı bulunması mümkün. Yükseklik ayarlı yapılan talaş kaldırma operasyonu ile aynı takımda hem kaba hem finiş uç karşılıklı olarak kullanılır ve böylece kaba uç bir turunu tamamlamadan karşısındaki finiş uç ile operasyon tamamlanmaktadır. Combi-Line baralama takımını Ø24,5-Ø3255 mm arası baralama operasyonlarında kullanabilmek mümkün. Kaba ve finiş işlemi artık tek pasoda gerçekleştirilebildiği için operasyonları planlarken zorlanmaya gerek kalmayacak. Çünkü daha önceden 2 ayrı operasyonda yapılan iş Combi Line ile çok daha kısa sürede yapılacaktır. Bunun sonucu olarak artan tasarruf ve verimlilikle yatırım maliyetleri kısa sürede amorti edilebilecektir. Özellikle redüktör ve motor gövdesi imalatı, yaygın uygulama alanlarından bazılarıdır.

Alman Wohlhaupter firması dünyada baralama takımları konusunda lider kuruluşlardan biridir. 1929 yılında kurulan firma yenilikçi felsefesini koruyup çağın her zaman bir adım önünde giderek dünya çapında saygın bir yer edinmiştir. Wohlhaupter dünyada modüler baralama sistemini icat eden firma olarak da biliniyor. UPA adını verdiği bu baralama takımı, modüler olmasının getirdiği avantajla her büyüklükteki fener miline uygundu ve çapta 620 mm’ye kadar her türlü malzemede rahatlıkla baralama operasyonunu gerçekleştirebiliyordu. Şu anda Wohlhaupter 3255 mm’ye kadar dijital baralama takımları yapan dünyada tek firma olma özelliğini de koruyor.

Gelişen teknoloji ile gereksinimler ve çeşitlilik arttığı için Wohlhaupter, Multi Bore adını verdiği yeni bir modüler sistemi piyasaya sürdü ve üretim programında bulunan bütün takımları bu sisteme uyarlayarak müşterilerine esnek bir seçim şansı sundu. Sistemin prensibine göre fener mili büyüklüğü ve tipi ne olursa olsun, baralanmak istenen çap ve uzunluk ne olursa olsun seçim yapılabilir ve rahatlıkla operasyonlar gerçekleştirilebilir. Bu sistemin en büyük avantajı; Wohlhaupter bağlantı sistemiyle modüler parçaların 3 noktadan sıkılarak rijitliğin maksimum seviyeye çıkmasını sağlamaktır. Bu sebeple 3µ’dan da hassas işler ortaya koymak mümkün hale gelebiliyor. Müşteriler operasyonları için doğru seçimi yapıp, verimlili ve kaliteyi arttırmayı ellerinde tutabiliyorlar. Bizim amacımız ise Gündoğdu Endüstri olarak sanayicilerimize bu konuda sunduğumuz inovatif hizmet ve ürünlerle destek olmaktır.