MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Yüzey Uygulamalarında Optimum Fayda

[kutusatir=9555]

Emek yoğun üretim süreçlerine yönelik talebi karşılamaya çalışırken robot teknolojisini üretim süreçlerine dahil etmek hem verimliliği hem de hızı ciddi ölçüde artırıyor. Emek yoğun iş alanlarından biri olan yüzey ve kaynak işlemlerinde de robot teknolojileri rahatlıkla kullanılabiliyor. Universal Robots, bu alanda dünyanın her yerinde, alanının önde gelen firmalarına iş birliğine dayalı Cobot’ları ile çözüm sağlıyor.

Universal Robots’un çözüm sağladığı firmalara yüksek performanslı hoparlör üreticisi Paradigm Electronics örnek verilebilir. Paradigm Electronics’in piyasaya çıkardığı yeni ürünün yüzeyindeki katların üretilmesi için birden çok lake katmanının uygulanması ve bu uygulamalar arasında sürekli şekilde zımparalama ve parlatma yapmak gerekti. Parlatma uygulaması, çalışan tarafından çok fazla gözlem ve iş birliği yapılmasını gerektirdiği için çalışanın, uzak bir hücrede çalışan robota müdahale edebilmesi ve işi birlikte yürütebilmesi mümkün olmuyordu. Bu yüzden, Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı Cobot’ları, Paradigm Electronics’in yüzey parlatma uygulamalarında uygulanarak üretim verimliliği, fiyatta uygunluk ve çalışma ortamında optimum fayda sağlandı.

YÜZEY TEKNOLOJİLERİNDE UYGULAMA, ÜRETKENLİĞİ YÜZDE 50 ARTIRDI
Geleneksel robot teknolojisi kullanılarak yapılan bir işlem, çalışma ortamını insan için güvenli hale getirmede gerekli olan tüm fiziksel koruyucuların sağlanmasıyla birlikte uzun bir uygulama dönemini gerektirdiğinden, süreç 5 ayı buldu. Çalışanlar, Universal Robots çözümleriyle ise güvenli bir şekilde etkileşime girebildikleri ve Cobot’u kontrol edebildikleri bir operasyonunun içinde yer alarak bu süreci yalnızca yaklaşık 1 aya indirdi. Ayrıca, yüzeye çok fazla kuvvet uygulanırsa, yüzey ısınır ve bu durum üretimde başarılı sonuçlar doğurmaz. Universal Robots ürünlerinin, çalışan tarafından ayarlanabilir bir özel kuvvetle uygulanabilme imkanı üretici firmaya büyük avantaj sağladı. Uygulama, üretkenliği yüzde 50 oranında artırdı. Ayrıca Cobot, yüksek hassasiyete sahip kolları sayesinde oldukça kolay bir programlama ile alan işgal etmeden sınırlı bir bölümde çalışıyor, kolayca yer değiştirebiliyor.

Universal Robots çözümleri, manuel kaynak kabinlerinde de kolay ve esnek bir şekilde kurulabiliyor, insanla etkileşim içinde çalışabiliyor.
Universal Robots Cobot’u ile entegre edilen kaynak sistemi, tel besleyici ve su soğutmalı torçtan oluşuyor ve torç desteği, tüm kablolar ve hortum paketleri dahil olmak üzere 600 ampere kadar kaynak sağlayabiliyor. Kolay programlama sayesinde, Cobot’lar rahatlıkla kullanılabiliyor. Universal Robots çözümüyle, tel besleme hızı ve yanma süresi, gaz akış süresi ve kaynak voltajı, amper hakkında anında geri bildirim gibi özellikleri içeren avantajlar sağlanıyor.