MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Rockwell Automation’dan Plantpax DCS Çözümü

[kutusatir=9545]

Rockwell Automation dijital dönüşüm, güvenlik ve tek kullanımlık ilaç yetkinliklerinin ve dijital dönüşüm yolculuğunda her adımı nasıl desteklediğinin vaka incelemesini yapacak.

Rockwell Automation, bu yılki Achema etkinliğinde gittikçe gelişen küçük “batch” ve veri-bazlı operasyonlardaki zorlukları aşmak için imalat sistemlerini iyileştirmek ve modernize etmek isteyen şirketlerce neden tercih edilen bir iş birliği ortağı olduğunu vurguluyor.

Fuarda sektörün en baskılayıcı iki sorununa tek kullanım ve siber güvenlik ve network konularına yönelik çözümler yer alıyor. İlaç sektöründeki tek kullanımlık çözümler, hızla tekrar konfigüre edilebilen ve programlanabilen esnek ve atik tak-çalıştır proses kontrol mimarilerine ihtiyaç duyar. Aynı zamanda sektör verilerini ve serileştirme taleplerini izleyebilmek için güçlü veri yetkinlikleri sunmalı. Rockwell Automation PlantPAx DCS çözümü bu talepleri olan ilaç şirketleri için ideal çözüm oluyor. The PlantPAx DCS, proses ve ayrık kontrol, güç, enformasyon ve güvenlik kontrolünü tek bir makine, hücre, hat veya fabrika altyapısına bağ-layarak kritik alanlar arası pürüzsüz bir entegrasyon için gereken ortak bir dijital platform sunar. EtherNet/IP kullandığı için PlantPAx üzerindeki tek kullanımlık mimariler hızla ve kolayca konfigüre edilebilir, tak çalıştır özellikleri sayesinde de kolayca yeniden inşa edilebilir.

Rockwell Automation’ın Achema’da odaklanacağı en önemli alanlardan biri de siber güvenlik. Lider ilaç şirketlerinin birçoğu siber saldırılara ve fidye yazılım saldırılarına maruz kaldı. Bugünün güvenlik ihtiyaçlarını karşılayamayan eski çözümler aracılığıyla bu saldırılarla mücadele etmek zor oldu.

Rockwell Automation Yaşam Bilimleri Sektör Direktörü Billy Sisk: “Görmekte olduğumuz durum; bir ilacın yaşam döngüsü boyunca kullanılmak üzere geliştirilen ve lisanslanan eski çözümler. Sorun şu, bu eski makinler genelde, kontrol, otomasyon ve ağ konusunda mevcut modern muadilleri kadar sağlam olmuyor. Sonuç olarak da ağ ve güvenlik mühendislerimizden almamız gereken hizmette ciddi bir artış oluyor. Bu mühendisler şirketi siber saldırılara karşı korumak için donanımları ve sistemleri denetleyip yeniden tasarlıyor” dedi. Rockwell Automation standında bir endüstriyel veri merkezi ile siber güvenlik çözümlerini anlatacak.

Bu konu Cisco, Microsoft, Panduit ve Clairty çözümlerinin de anlatılacağı Achema’da anlatıldı. Kimya, proses ve ilaç sektörlerindeki derin yetkinlikleriyle Rockwell Automation, modüler, ölçeklendirilebilir ve tam entegre donanım, yazılım ve ağ çözümleriyle desteklenen Connected Enterprise felsefesinin, bir şirketin dijital dönüşümünü ortaya çıkarmak ve bu potansiyelden fayda sağlamak için önemini de bir kez daha gözler önüne serdi.

İlaç 4.0 yaklaşımı için bu dijital altyapıların kullanılması ve güvenliği en önemli unsurlar ve tek kullanımlık teknoloji bir norma dönüştüğü için, bu iki yaklaşımın birbiriyle olabilecek en etkin şekilde çalışması gerekir. Birçok Achema katılımcısı tekil sorunlar için çözümünü sunuyor olacak, fakat bunlardan çok azı tam entegre, ölçeklendirilebilir, veri bakımından zengin ve tak çalıştır altyapılı olacak. Rockwell Automation dijital dönüşümde yaşadığınız zorluklarla mücadelede en iyi sanayi müttefikiniz.

Tartım uygulamalarının tüm gereksinimlerini karşılayacak ve analog veya digital yük hücreleri ile kullanılabilecek şekilde tasarlandı. İndikatörler, 22mm uzunluğunda 6 dijitlik ağırlık göstergesi, 8mm uzunluğunda 16 dijitlik alfa nume¬rik bilgi göstergesi olan parlak, geniş açılı ve çok renkli LCD ekran ile donatılmıştır. 6 farklı kullanım dili, tartımın grafiksel gösterimi, üzerlerindeki sembollerden fonksiyonları ko-layca anlaşılabilen tuş takımı, operatörü uyarmak veya bilgi vermek amacıyla ekran renginin değişmesi gibi özellikler, indikatörün kurulumunu ve kullanımını çok kolaylaştırır.

BX30/BX30D indikatörler, ticari tartım uygulamalarında, tek kademeli, çok kademeli, çok bölüntülü olmak üzere 10 000 taksimata kadar EN45501 ve OIML R76 onaylıdır. Endüstriyel uygulamalarda 300 000 taksimata kadar kullanılabilir. Tartı birimi g, kg, lb, klb, N, kN veya hiçbiri olarak ayarlanabilir.

İndikatörlerin 4 adet dijital girişi, 5 adet de dijital çıkışı vardır. Basit tartım işlemlerinde, dijital girişler, sıfırlama, dara alma, silme, çıktı alma, ekrandaki değeri tutma, tepe değeri tutma vb fonksiyonlar için, dijital çıkışlar da serbest kesme değerleri olarak, belli bir bölgeye veya eşik değere göre tanımlanarak kullanılabilir. İndikatörlerin, her kayda 5 farklı kesme değerinin girilebileceği 500 kayıt kapasiteli kesme değeri belleği vardır.

İndikatörlerde, manyetik olarak izole olan RS232 ve RS485, RS422, Ethernet TCP/IP ve USB çıkışları ile bilgilerin ye¬deklenmesi amacıyla kullanılacak SD kart yuvası standart olarak sunulmaktadır.

İndikatörlerin, sahip oldukları fieldbus tipine, analog çıkış, dijital giriş/çıkış konfigürasyonlarına bağlı olarak değişik varyantları sunulmaktadır. Varyant modeller, Profibus, Profinet, Modbus RTU, Modbus TCP, Ethernet IP, Canopen, CC-Link, EtherCat, PowerNet gibi endüstride en çok kullanılan fieldbus tiplerini desteklemektedir. Dijital giriş ve çıkışlar, uzak I/O olarak bir PLC tarafından kontrol edilebilir. Hızlı analog çıkış, uzun dönem kararlılığına ve yüksek çözünürlüğe sahiptir.

İndikatörler, tek satırlı, çok satırlı, barkod da içeren EPL for¬matı gibi 5 farklı formatta etiket bastırabilir.
Menüyle yönlendirilen kalibrasyon, çok noktalı kalibrasyon, test ağırlığı kullanmadan yapılan elektronik kalibrasyon, sıfır ve kazanç ayarı özellikleri operatöre kolaylık ve zaman tasarrufu sağlar. Elektronik kalibrasyon, yüklü ve ağır tank tartı sistemlerinin boşaltılmadan kalibrasyonunun yapılmasında kullanılan çok etkili bir özelliktir. Dolu olan tank veya siloların tartım sistemlerinin kazanç ayarlarının, boşaltılmadan, istenildiği zaman yapılabilmesi büyük servis kolaylığı sağlar.

İndikatörler, tuş takımını, seri çıkışları, dijital giriş ve çıkışları, ekranı, analog ve dijital yük hücrelerini ve yazıcıyı hızlı ve etkili şekilde test edebilen kapsamlı arıza arama özelliği sunmaktadır. İndikatörlerde, operatör müdahaleleri, aşırı yükleme vb olaylar kayıt olarak tutulmakta olup, Alibi bel-lek de opsiyonel olarak sunulmaktadır.

BX30/BX30D panel tipi indikatörler, IP67 korumalı paslanmaz çelikten ön paneli, alüminyum gövdesi ve paslanmaz çelikten arka paneli ile, ıslak, hijyenik ve zorlu endüstriyel koşullarda kullanılmaya uygundur. İndikatörlerin arka panelinde bulunan vidalı arayüz terminalleri, vibrasyonlu ve mobil uygulamalarda bile kablolar gevşemeden çalışma imkânı sağlar.