MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Prototipleri Hızlı Üreten 3D Yazıcı

[kutusatir=9530]

Katmanlı üretim yoluyla elektronik ürün geliştirilmesinin yolunu açan DragonFly 2020 Pro 3D yazıcısı,ODTÜ Teknokent’te savunma, havacılık ve otomotiv sektörünün temsilcilerine tanıtıldı.

Yeni teknolojinin Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya temsilciliğini yapan İstanbul merkezli CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alpay Göğüş, tanıtımda yaptığı konuşmada, DragonFly 2020 Pro 3D yazıcısının elektronik ürünlerin prototipinin çok hızlı yapılmasına imkan tanıdığını söyledi.

Göğüş, basım sırasında kullanılan akıllı nano malzemelerin yıllar süren Ar-Ge ça¬lışmalarının ürünü olduğunu belirterek, “Bu yazıcı baskılı devre kartları, sensör, anten, iletken geometriler, bağlantılı cihazlar ve benzeri çok elektronik bileşenin üretiminde kullanılıyor. Bu yeni yazıcı, Türkiye’de savunma, otomotiv, uçak sana¬yi ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler ile Ar-Ge merkezleri ve yüksek eğitim kurumlarının ürünlerini daha hızlı ve uygun fiyatlarla geliştirmele¬rine yardımcı olacak” dedi.
Nano Dimension Ürün Müdürü Robert Even de DragonFly 2020 Pro 3D yazıcısı¬nı geliştirmek için üreticilerle çalıştıklarını belirterek, şirketlere ve Ar-Ge merkez¬lerine düşük maliyetli ve güvenli ürün geliştirme fırsatı sağladıklarını aktardı.
Nano Dimension’ın 90 çalışanının 60’ının Ar-Ge’de görev yaptığını ifade eden Even, söz konusu yazıcı için 9 kişilik ekibin yazılım ürettiğini ve başka bir ekibin de nano mürekkep üretimi yaptığını kaydetti. Even, yazıcıdan dünyada 12 tane satıldığını ve Türkiye’ye haziran ayında getirileceğini sözlerine ekledi.