MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Yellow Table‘daki İlk Türk Makine Üreticisi Hidromek

Hidromek, dünyanın iş makinesi üreten en büyük 50 firmasının sıralandığı uluslararası “Yellow Table” listesine 6’ıncı kez girmeyi başarırken, tasarımın ‘Oscar’ı olarak kabul edilen Red Dot 2018 Tasarım Ödülleri’nde de çifte ödül kazandı.

Hidromek, AR-GE ve tasarımdaki gücünü aldığı uluslararası başarılar ve ödüllerle tescilliyor. 2017 yılsonu itibariyle, 110 ülkede toplam 41 bin 690 Hidromek makinesi çalışıyor. Küresel pazarda bu başarıyı gösteren Hidromek iş makineleri konusunda tüm dünyaya bilgi tedariki sağlayan ve sektöre referans oluşturan basın kuruluşu KHL Group tarafından hazırlanan ve iş makineleri üreten en büyük 50 global firmanın sıralandığı uluslararası “Yellow Table” 2018 yılı listesinde 49’uncu sırada yer alıyor. Yellow Table listesine son 6 yıldır girmeyi başaran Hidromek, bu listede ilk ve tek Türk makine üreticisi olarak dikkat çekiyor.[kutusag=9473] 
Hidromek’in Akıllı Devleri Red Dot’tan Ödülle Döndü
Hidromek, 1955 yılından bu yana düzenlenen ve uluslararası arenada iyi tasarım için bir kalite işareti olarak kabul görülen Red Dot Tasarım Ödülleri’nde en yüksek tasarım kalitesi ve inovasyon derecesine sahip iki yeni ürünü ile çifte ödüle ulaşma mutluluğu yaşadı. Hidromek, Red Dot 2018 Tasarım Ödülleri’nde, ‘İki Akıllı Dev’ ismini verdiği yeni ürünleri HMK 60 CR midi ekskavatör ve HMK 145 LC SR kısa kuyruk ekskavatörü ile ticari taşıt kategorisinde iki ayrı ödül kazandı.

Bu yıl yarışmada 59 ülkeden, 48 kategorideki ürün tasarımı başvuruları, bağımsız ve uluslararası jüri üyelerince değerlendirildi. Dünyanın önde gelen markalarına ait ürün tasarımı, iletişim tasarımı projeleri, ambalaj tasarımı ve konsept projeleri değerlendiren yarışma, güncel trendlere de ışık tutuyor.
Red Dot Ödülleri 9 Temmuz 2018 tarihinde Almanya’nın Essen kentinde yapılacak törenle sahiplerine verilecek.

14 Uluslararası Tasarım Ödülü
Hidromek Tasarım Stüdyo Müdürü Hakan Telışık: “Dünyanın en prestijli tasarım değerlendirme ödüllerinden olan “Red Dot” tasarım ödüllerinden, geçtiğimiz ay lansmanını yaptığımız yeni ürünlerimiz; HMK60CR midi ekskavatör ve HMK 145 LCSR kısa kuyruk ekskavatör ile iki tasarım ödülü birden kazandık. Hidromek, uluslararası tasarım otoriteleri tarafından titizlikle değerlendirildikten sonra verilen bu ödüllerle “Hidromek Design” imzalı ürünlerin tasarım konusundaki kalite ve yenilikçi iddiasını bir kez daha tescillemiş oldu. Türkiye’nin sayılı taşıt tasarım stüdyolarından olan “Hidromek Tasarım Stüdyosu” ile “Hidromek Design” imzalı Hidromek, ürünlerinin toplamda 14 adet uluslararası tasarım ödülü bulunuyor” dedi.
Büyük Tonajlı Makine Ergonomisinde Midi Ekskavatör
Hidromek’in Red Dot 2018 Ödülü kazanan yeni ürünlerinden biri olan HMK 60 CR midi ekskavatör, sahip olduğu özellikleri ile tüm dikkatleri üzerinde topluyor. HMK 60 CR’de bulunan Opera (Hidromek Operatör Ara Yüzü) ile kullanım esnasında ihtiyaç duyulan bütün fonksiyonlar bir arada toplanıyor.
Operatörün ergonomik açıdan kolay ulaşabileceği bir noktada konumlandırılmış konsol, kolay okunabilen renkli TFT bilgi ekranı, elektronik kontrol üniteleri operatörün makineye ait bütün bilgilere ve uyarılara kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca sınıfında ilk kez kullanılan ve kolaylıkla istenilen yönde hareket ettirilebilen kızaklı çok amaçlı tutucu da operatöre kolaylık sağlayan bir diğer özellik olarak dikkat çekiyor.
Kabin içinde üst seviyede ergonomi sunan HMK 60 CR midi paletli ekskavatör ile büyük tonajlı makinelerin konforu midi ekskavatörlere aktarılıyor. Aynı şekilde, joystick ve konsol ergonomisi, büyük tonajlı ekskavatörler ile aynı seviyede olan HMK 60 CR, kalkar kabini ile hidrolik ekipmanlara hızlı erişimi sayesinde servis kolaylığı sunuyor.

Servis ve Bakım
Hidromek’in bir diğer yeni ürünü olan HMK 145 LC SR kısa kuyruk paletli ekskavatörde de, operatörün kendisini ofisindeki gibi konforlu ve rahat hissetmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda makineyi kolaylıkla kullanması amacıyla Opera Kontrol Sitemi kullanılıyor. Büyük tonajlı makinelerin ergonomisine sahip olan HMK 145 LC ile özel planlanmış klima konumu ve kalkar kabin sayesinde servis ve bakım için kolay erişim sağlanıyor.

Hidromek’in diğer tasarım ödülleri:
2008 – Design Turkey ​: Maestro Serisi Kazıyıcı Yükleyici, Üstün Tasarım Ödülü
2010 – Design Turkey ​: Gen Serisi Ekskavatör, İyi Tasarım Ödülü
2011 – Good Design​​: Gen Serisi Ekskavatör, Chicago Good Design Ödülü
2012 – IF Design Award​ 2012 : Gen Serisi Ekskavatör, If Product Design Ödülü
2016 – IF Design Award 2016 : HMK Vision Compactor, IF Proffesional Concept Ödülü
2017 – German Design Award Special 2017: HMK 600 MG Motor Greyder, Special Mention Ödülü
2017 – IF Design Award 2017: HMK 640 WL Lastik Tekerlekli Yükleyici, IF Product Design Ödülü
2017 – Red Dot Award 2017​: HMK 600 MG Motor Greyder, Winner Ödülü
2017 – Red Dot Award 2017​: HMK 640 WL Lastik Tekerlekli Yükleyici, Best of The Best Ödülü
2017 – Good Design​​: HMK 600 MG Motor Greyder, Ürün Tasarım Ödülü
2017 – Good Design​​: HMK 640 WL Lastik Tekerlekli Yükleyici, Ürün Tasarım Ödülü
2018 – German Design Award: HMK 640 WL Lastik Tekerlekli Yükleyici, Winner Ödülü