MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

ROCKWELL’DEN Makine Güvenliği İçin Yeni Kontrolörler

Allen-Bradley GuardLogix 5580 ve Compact GuardLogix 5380 kontrolörleri SIL 2/PLd’den SIL 3/PLe’ye emniyet sistem düzeyleri arasında ölçeklendirilebilir. Bu ölçeklendirilebilirlik mühendislerin emniyet sistemi tasarımını optimize etmelerine ve muhtemelen maliyetleri azaltmalarına yardımcı olur ve bunu en güncel makine emniyet düzenlemelerine bağlı kalarak gerçekleştirir. Yüksek performanslı kontrolörler daha hızlı reaksiyon sürelerine ve daha kısa emniyet mesafelerine ulaşmak için daha yüksek işlemci gücü kullanır. Bu da daha küçük makineler üretebilmeyi, değerli alandan tasarruf sağlamayı ve operatör verimini artırmayı destekler.

[kutusol=9500] Rockwell Automation emniyet sistemleri ürün müdürü Dave Sullivan “Birçok mühendis emniyet sistemlerini, bir uygulamanın gerektirdiğinden daha yüksek bir emniyet seviyesiyle inşa eder” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu gibi sistemler, ihtiyaç duyulandan daha fazla ve gereksiz bileşen fazlalığına yol açar, karmaşıklığı artırır ve olması gerekenden daha pahalıya mal olur. Yeni kontrolörlerimiz mühendislerin ihtiyaçları doğrultusunda doğru ölçekte bir emniyet sistemi inşa etmesini sağlar ve artık kapasite oluşmaz.

Yeni yüksek performanslı kontrolörler mühendislerin karmaşık makinelerde kullandıkları çok sayıda kontrolörü konsolide etmelerine de yardımcı olur.
Hem standart hem de emniyet kontrolleri için tek bir yüksek performanslı kontrolör kullanmak, verimi artırmaya ve sistem maliyetlerini, karmaşıklığı ve kabin ölçüsünü düşürmeye yardımcı olur.

Yeni kontrolörlerin bazı diğer faydaları ise şöyle sıralanabilir: Daha iyi iletişim kapasitesi: GuardLogix 5580 ve Compact GuardLogix 5380 kontrol cihazlarındaki gömülü gigabit Ethernet, sayısı giderek artan akıllı cihazları desteklemek için daha fazla iletişim kapasitesi sağlar. Bu, mühendislerin ekstra donanım eklemeden veri-yoğun akıllı üretim hedeflerini tutturmalarına yardımcı olur. Ayrıca, geleceğin makinelerinde kullanıcıların bir gün daha fazla veri toplamak ve paylaşmak için duyabilecekleri ihtiyacı da karşılar.

Daha verimli makineler: Kontrolörler, Studio 5000 entegre geliştirme ortamı ve Kinetix 5700 servo sürücü ile kullanıldığında, yeni güvenli durdurma, güvenli hız, güvenli konum ve diğer güvenli izleme fonksiyonlarını destekler. Bu emniyet fonksiyonları, emniyet sistemi operasyonlarında daha fazla esneklik sağlar; örneğin bir çalışan yaklaştığında makineyi durdurmak yerine yavaşlatabilir.[kutusag=9499] 
Bu, arzu edilen seviyede bir emniyet seviyesinden taviz vermeden makine verimliliğini artırabilir. Bu yeni işlevler, Studio 5000 yazılımında bulunan yerleşik emniyet talimatları kullanılarak uygulanır. Mühendisler ayrıca imece robotları gibi uygulamaları desteklemek için de emniyet fonksiyonlarını kullanabilirler. Bir insan robota çok yaklaşırsa, sistem o insanın varlığını algılar ve robotun hareketini yavaşlatabilir ya da durdurabilir. GuardLogix 5580 ve Compact GuardLogix 5380 kontrolörleri, fonksiyonel emniyet konusunda TÜV onaylıdır.