MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

BULUT ORTAMINDA Eplan Cogineer Advanced

Cogineer Project Builder yazılımına giriş yapan kullanıcılar, kendilerinin yetkili kılındığı konfigürasyonlara erişip seçenekleri ve değişkenleri belirleyerek ardından bir tıkla kablolama belgesi oluşturabilirler.

[kutusag=9510] Eplan, bu yılki Hannover Messe fuarında kendi otomasyon yazılımının bir sonraki genişleme aşamasına ait bir önizleme gösteriminde bulundu. Eplan Cogineer Advanced, arayüz alanında ve Designer ve Project Builder olmak üzere iki işlevsel alanın ayrı ayrı lisanslanmasıyla örnekleme alanında işlevselliği arttırıyor. Bu sebeple, Designer üzerinde oluşturan modeller, yeni Rights Management özelliği ile yazılıma erişim elde eden kullanıcı grubu tarafından yine sadece Designer üzerinde düzenlenebilecek. Bu sayede, veri güvenliği bakımından çok önemli bir husus karşılanmış oluyor. Diğer bir ilgi çekici özellik ise yeni işletme modeli. 2018 yazının sonlarında piyasaya sürülmesi beklenen Versiyon 2.8, tamamen bulut tabanlı bir Hizmet için Yazılım olarak kullanılabilecek. 

Eplan Cogineer Advanced, XML formatı tabanlı önemli bir arayüze sahip. Tüm değer setleri de dahil olmak üzere, bütün konfigürasyonlar içeri aktarılabiliyor. Bunun kullanıcılara sunduğu faydalar açık: yazılım süreçlere hızlı bir şekilde entegre edilebiliyor ve otomatik şema oluşturmak için mevcut veriler kullanılmaya devam ediliyor.
Pratikte ise bu ilave zaman tasarrufu ve iki kez veri depolama ve girişinin önüne geçerek kaliteyi güvence altına almak anlamına geliyor.

[kutusol=9511] Dinamik Yapılandırma
Eplan Cogineer Advanced ile gelen diğer bir yeni fonksiyon ise tipik elementleri örnekleme imkanıdır. Bir yapılandırma işlemi sırasında kullanıcılar, projenin yapısal özelliklerinde kullanmak istedikleri kısmi işlevleri ve kısmi devreleri dinamik olarak seçebilirler. Kısmi ve tam işlevlerin çoklu kullanımı da desteklenmektedir. Bu tipik elemanların örneklemesi, süreç içerisinde yukarı akış yönünde oluşturulan bir XML verisinin içe aktarılmasıyla da doğrudan kontrol edilebilir. Tipik unsurları örneklemenin en büyük yararı ise bir hedef projenin her bir değişkeni ve yapısı için yüzde yüz bir yapılandırmanın oluşturulması gerekmemesidir. Özellikle bir proje dökümantasyon yapısının genellikle diğerini tutmadığı fabrika mühendisliğinde, bu çok büyük bir avantajdır.
Bir yapılandırmanın bölümlerini tekrar kullanabildiklerinde fabrika mühendisleri zamandan bir hayli tasarruf ederler.

Sistem düşünüyor
Mantıksal bağımlılıkların ve formüllerin girişi Eplan Cogineer´in tüm versiyonlarında önemli ölçüde basitleştirilecektir. Yeni Formül Asistanı, mantıksal koşulların ve formüllerin – dolayısıyla bir fonksiyon veya fonksiyonel grup için tüm ilişki bilgisinin – daha da kolay bir şekilde ve hepsinden önemlisi hataya mahal vermeden girilebilmesini sağlayacaktır. Yapılandırma değişkenlerinin türüne bağlı olarak, sadece ilgili tür için izin verilen operantlar sunulacaktır. Bununla birlikte Formül Asistanı, giriş esnasında mevcut tüm değişken isimlerini canlı olarak önerir. Bu yüzden de yazılım hataları ortadan kalkar ve proje geliştirme aşamasında tutarlı bir yüksek kalite sağlanmış olur. Cogineer Advanced2.jpg: Yapılandırma değişkenleri veya görünen adları kullanıcı arayüzünü Project Builder içerisinde otomatik olarak belirler.