MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Alfatechnıc Nem Alma Sistemi

Yüzey işlem tesisleri, mühimmat depoları, ilaç sanayii, kağıt fabrikaları, cam sanayii, kimya sektörü, gemi inşa ve bakımı, ahşap sektörü ve inşaat endüstrisi gibi bir çok sektörde paslanma ve korozyonu önlemek için nem kontrolü yapılması zorunludur. Alfatechnic taşıma (adsorption) prensibine göre çalışan nem alma üniteleri üretmektedir. Alfatechnic nem alma ünitelerinde (dessicant) kurutucu silika jel rotor kullanmaktadır.
[kutusag=9512] 1. YAPI VE BİLEŞENLER
Rotor: Silikajel dolgu kullanılarak üretilmiş olan rotor, kimyasal olarak bağlanmış olan binlerce hava geçiş kanalından oluşur.
Filtre: Hava girişlerinde tozun engellenmesi için filtreler bulunur
Fanlar: Proses havası ve rejenerasyon havası için radyal fanlar kullanılır.
Isıtma Sistemi: Rejenerasyon havası ısıtma sistemi
Kontrol Panosu: Ünitenin kontrolünü sağlayan elektrik panosudur.

2. ÇALIŞMA PRENSİBİ
Kurutma yöntemi ile nem alma sistemlerinde ana unsur, nemli havanın içinde bulunan su buharından arındırılmasıdır. Silika jel rotor, su buharını çekme ve tutma konusunda yüksek verim sağlar. Nemi alınacak hava yani işlenen hava rotorun en büyük bölgesinden geçer ve rotordan kuru hava olarak çıkar. Rotorun kurutulması için kullanılan hava, yani yeniden aktifleştirme havası ısıtılır. Yeniden aktifleştirme havası, rotordan işlenen havanın tersi yönünde geçer ve rotordan yaş hava (sıcak ve nemli hava) olarak ayrılır.

ALFATECHNIC GRANÜL GERİ DÖNÜŞÜM SİSTEMLERİ
1. Alfatechnic Konveyor Bant Si̇stemi̇
Alfatechnİc Konveyor

[kutusol=9513] Izgaraların altında granülün akmasında problem olmayacak şekilde tasarlanmış, grit taşıma sisteminin istenildiği zaman taşınan tonajın değiştirilebileceği bir sistemdir. Standart bir sistem, geri dönüşüm bunkerleri, zemin ızgarası, her bir kayış hareketi için tambur motoru içermektedir.
Arıza kat sayısı minimum olan Alfatechnic konveyör sistemi, kumlama tesislerinde maliyetleri düşüren bir geri dönüşüm sistemidir.

Alfatechnic Konveyör Sistemi, teknolojisi yüksek kalitedeki bileşenleri bir araya toplamış, dayanıklı, güvenilir, sağlam ve ekonomik bir sistemdir.

Alfatechnic Konveyör Sistemi, mevcut veya yeni yapılacak olan kumlama odalarına uygun özel ölçülerde üretilir ve her projenin ölçüsüne uygun olacak şekilde tasarlanır.

Alfatechnic Elevatör
Konveyör sisteminden gelen granülün elevatör çukuruna dökülmesiyle, elevatör çukurundan da hardox tırnaklı kepçelerin granülü alıp, ihtiyacı olan yüksekliğe çıkartarak seperatörün giriş ağzına dökülmesiyle son bulur.
Elevatör kovası içermektedir.

Alfatechnic Seperatör
Granül – toz karışımını ve yabancı maddeleri, birbirinden ayrıştırma sistemidir. Alfatechnic Seperator, döner veya düz elekli olarak dizayn edilmektedir. Bu elek sayesinde iri parçalar sistemden dışarı atılırken, toz ve granüller klapeler sayesinde birbirinden ayrışırlar ve toz sistemden atılır. Temiz granül Alfatechnıc Stok silosuna biriktirilir. Aşındırıcıyı temizleyen bir hava-yıkayıcı içermektedir.[kutusag=9514] 

2. Alfatechnic Pnömati̇k Granül Geri̇ Dönüşüm
Alfatechnic Pnömatik granül geri dönüşüm sisteminin ana hedefi zeminde biriken aşındırıcıyı geri kazanmaktır.

Sistem, granül geri dönüşüm, stok, taşıma ve mevcut granülün temizlenmesi ihtiyaçlarında kullanılmaktadır.

Ucuz, verimli ve düşük bakım maliyeti ile özel olarak tasarlanmış bir sistemdir. Malzemeye bağlı olarak ortalama 60-70 metre mesafeden saatte 10 tona varan granülü geri kazanma kapasitesi ve en zorlu ortamlar için kompakt, sağlam ve hareketli tasarımı ile A6 Pnömatik Granül Geri Dönüşüm sistemleri tüm beklentileri karşılamaktadır.

Vakum geri kazanım sistemi tasarımı pnömatik taşıma sistemini temel alır. Aşınmaya dirençli emiş hortumu ile tüm aşındırıcı maddeleri almak için yüksek hızlı hava akışı kullanır ve toplanan granülü siklon silosuna iletir. Sistemde kullanılamaz nitelikte olan granül ve diğer yabancı maddelerin ayrıştırılmaları sağlandıktan sonra kullanılabilir olan granül kumlama kazanına iletilir. Granül geri dönüşüm sistemlerinde, kaliteli malzeme, kaliteli işçilik ve en önemlisi doğru Mühendislik sistemin ömrü için kritik öneme sahiptir.

İlgili standartlar TS EN 12100 ve TS EN 60204-1 sertifikalıdır.