MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Otomotiv Ana ve Yan Sanayilerinde Endüstri 4.0’a Yönelik Balluff Çözümleri

Sektörel I/O Lİnk Çözümlerİ
Örnek bir konveyor hattı tasarımında, hat üzerindeki tüm kablolar belirli bir tesisat ve kablo taşıyıcılar vasıtasıyla ilgili panoya taşınır. Biriken kablo demetlerinin tek tek şemaya uygun olarak sisteme girilmesi, etiketlenmesi ve projeye işlenmesi gerek işçilik gerekse de maliyet açısından oldulça külfetlidir. Ayrıca sistem ekipmanlarını herhangi bir haberleşme protokolüne adapte etmekde oldukça karmaşık ve maliyetli bir çözümdür.

[kutusol=9417] Balluff, esnek endüstriyel çözümleriyle burada devreye girerek sistem üzerindeki farklı sensör ve otomasyon ekipmanlarını sahip olduğu bus protokolüne bakmaksızın tek bir noktada toplayıcı bir çözüm sunmaktadır. (IO Link)

Avantajları
Mevcut sisteme kolay entegrasyon , basit montaj özelliği
Kablolamada %80 e kadar azalma
Konveyor uygulamalarında esnek ve modüler çözüm
Makine tasarım ve montaj maliyetleri ile bakım ve arıza kaynaklı
giderlerde azalma

Fabrİka Otomasyonunda Kompakt Sensör Çözümlerİ
Günümüzde montaj ve işçilik maliyetlerin minimize etmek adına birçok ürün grubu kompakt yapıya dönmektedir. Balluff, ”mini Sensors” ile sektörlerin bu beklentisi tam olarak karşılanmaktadır. Balluff Kompakt sensör grubu ile kullanıcılara minimum boyut ile maksimum performans sağlanaktadır. Minyatür sensör grubunda fabrika otomasyonu için; endüktif, kapasitif, ultrasonik ve optik sensör çözümleri mevcuttur. Özellikle robotik uygulamalarda düşük ağırlık sağlanarak yüksek çevrim hızı elde edilmek isteniyorsa minyatür sensörler mutlaka uygulamada kullanılmalıdır. Diğer bir avantajı ise, dar makine bölgelerindeki esnekliği, performans kaybı yaşamaksızın sağlamasıdır.
Balluff Makİne-İnsan Arayüzü
Makine tasarımında, mevcut hatların izlenmesinde ve iyileştirilmesinde izlenebilirlik ve kolay erişim konusunda Balluff, ”smartlight” çözümüyle farklılık yaratmaktadır. Bu çözümle birlikte operatörler, bakım personeli ve tüm çalışanlar makinenin ve/veya prosesin anlık durumundan ve üretimin her aşamasından anında haberdar olmaktadır. 
Programalanabilir ve esnek yapısı sayesinde smartlight farklı ışın yığınlarının aynı anda kullanılmasına imkan sağlamaktadır. 

IP67 koruma sınıfına sahip ürün I/O link uyumlu olup, farklı bus haberleşme ağlarına entegre edilebilmektedir. Smartlight üç farklı çalışma modunda programlanabilmektedir.