MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

SLC/SLG 240 COM Serisi Yeni Güvenlik Işık Perdeleri ve Işık Bariyerleri

[kutusol=9291]Koruma alanında yeri sabit ve hareketli nesneler için entegre ışık körleme üretim süreçlerinin güvenli ve aynı zamanda sorunsuz sürmesine olanak sağlar. Bu sırada koruma alanının kısmi alanları durma sinyali tetiklenmeden körlenir böylece malzemeler gibi hareketli nesneler gönderilebilir ya da koruma alanına sabit konumlu bir taşıma bandı konumlandırılabilir. Ayrıca sensör çiftleri sıralı açılabilir böylece makineler farklı taraflardan kapanma tertibatıyla emniyete alınabilir.

Bu ürün serisiyle beraber ilk kez güvenlik işletimi sürerken sinyalleri gösteren optik ayarlama yardımı hayata geçirildi. Sensörlerin en iyi şekilde ayarlanması için kullanıcı artık ayarlama moduna geçmek zoruna olmadığından zaman kazandıran bir çözümdür. Örneğin ışık perdesinin sensörlerinde kirlenme oluşursa ve bunun sonucunda sinyal gücü azalırsa optik bir uyarı bildirimi verilir böylece erkenden düzeltici önlemeler alınabilir. Bu şekilde fonksiyonlar erkenden düzeltilebilir ve tesisin plan dışında durması önlenir.

Schmersal’in küçük tasarım profiline sahip (28 x 32 mm) her BWS ürün serisinde* olduğu gibi SLC/SLG 240 COM’da da tüm fonksiyonların ilave bir araç olmadan parametrelenebilmesi standarttır. Bunun dışında fonksiyonlar hakkında durum bildirimleri ve alıcıda işletim türlerinin gösterilmesi de standart donanıma dahildir. Ayrıca durum bildirimleri artık yedi renkte gösterilmektedir. SD-Gateway ile birlikte teşhis ve durum bilgileri üst kumandaya ve Schmersal’in yeni Smart Safety Solution’dan buluta kadar kombine olarak iletilir.

Tip 2 BWS sistemleri için EN/ISO 61496 uyarınca güvenlik ışık perdeleri ve güvenlik ışık bariyerleri
SLC/SLG 240 COM, PL c performans sınıfına ulaşır.

*BWS = temassız etki eden koruyucu sistemler