MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

32 Bin Ziyaretçi ile 250 Milyon Dolarlık İş Hacmi Oluştu

Türkiye’nin kendi sektöründe gerçekleşen en büyük fuarı MAKTEK İzmir, 32 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı. 4-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen fuarda 250 milyon dolarlık iş hacmine ulaşıldı. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve TÜYAP iş birliğiyle düzenlenen fuarda otomotiv, havacılık, savunma, gemi ve inşaat sektörleri başta olmak üzere imalat alanında geleceği belirleyecek teknolojilerin tanıtıldığı fuarda, Endüstri 4.0’a geçişte kullanılacak makineler sergilendi. 

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, fuarla ilgili yaptığı açıklamada “TİAD, TÜYAP VE MİB iş birliği ile yapılan MAKTEK İzmir Fuarı ile kez düzenlenmesine rağmen büyük ilgi gördü. Bundan sonra iki senede bir düzenleyeceğimiz fuarın, makine sanayisine ve İzmir’e hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yeni Pazarlar İçin Fırsat Oldu
Fuarda, ziyaretçiler 4 gün boyunca yeni ürünleri inceleyip, teknolojiler hakkında bilgi edindiler. Katılımcı ve ziyaretçiler yeni pazarlara açılmak ve farklı iş imkanları oluşturmak için görüşmeler gerçekleştirdi. Fuar ayrıca; Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında stratejik bir öneme sahip olan makine ve takım tezgahları sektörünün dünyaya duyurulmasında önemli bir köprü görevi görmüş oldu.