MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Makine İmalatçıları Birliği Eurotrans’a Üye Oldu

Makine İmalatçıları Birliği

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) Avrupa Birliği sınırları içinde 600’den fazla imalatçı firmanın temsilciliğini yapan ve üyelerinin yıllık imalat değeri 40 milyar avronun üzerinde seyreden Eurotrans’a üye oldu. MİB üyelikle birlikte Avrupa pazarındaki bilinirliğini ve gücünü daha da arttırmayı hedefliyor.

Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan makine sektörü hem üretmeye hem de ihracat yapmaya devam ediyor. Sektörü yurt dışında daha iyi temsil ederek, güçlü iş bağlantıları kurmak ve sektörün ihracatını artırmak amacıyla çalışmalar yapan Makina İmalatçıları Birliği, Avrupa’da 160 bin kişiye istihdam sağlayan Eurotrans üyeliğine kabul edildi.

Belçika’nın Antwerp şehrinde düzenlenen European Drive Technology 2018 Konferansı ve eş zamanlı Eurotrans Genel Kurulu 10 ülkeden 50 üye firmanın katılımı ile gerçekleşti. Genel Kurul’da Makine imalatçılarını temsil eden MİB’in üyelik başvurusu da değerlendirilerek Eurotrans üyeliğine kabul edildi. Eurotrans üyesi dernekler, AB sınırları içinde 600’den fazla imalatçı firmanın temsilciliğini yapıyor ve üyelerin yıllık imalat değeri 40 milyar avronun üzerinde seyrediyor. Sektör 160 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Üyelikle birlikte yerli güç aktarma ekipmanları imalatçıları, Avrupalı imalatçılarla biraraya gelecek, son gelişmeleri yakından takip edebilecek, firmalar arası iletişim ve iş birlikleri sağlanarak Türk firmaların Avrupa pazarında gücünü ve ihracatını artırmasına katkı sağlanacak.

“Dijitalleşme Güç Aktarma Sektörünü Nasıl Etkileyecek?” temasına göre sunum ve konuşmaların yapıldığı konferansta konuşan Eurotrans Başkanı Eric Goos, “Dijitalleşme ile katmanlı imalat ve robot teknolojileri benzeri teknolojiler sadece imalatımızı değil, kurumsal yapılarımızı da değiştirecekve bu kapsamda muhtemelen yeni eğitim sistemlerine ihtiyaç duyacağız” dedi. Eurotrans Başkan Vekili Ekrem Sirman ise, “Avrupa’daki endüstri, yenilikçi ve uzun vadeli bakış açısıyla daha da büyüyecek. Avrupa Güç Aktarma Teknolojisi Konferansı, uluslararası ortamda gelecekteki eğilimleri tartışmak için ideal bir forum” dedi.