MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Hedefimiz Yatırımcılarla Girişimcileri Daha Çok Buluşturmak

Doç. Dr. Murat Erten (Teknopark İzmir Genel Müdürü)

Teknopark İzmir Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Erten’den Teknopark İzmir ve bu yıl ilk kez düzenledikleri Tech’n Roll etkinliği hakkında detaylı bilgiler aldık. Startup’lara ve bireysel girişimcilere pek çok şekilde destek sağlayabilen teknopark, uluslararası yatırımcılarla da çalışmalar sürdürüyor.

Teknokparkınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

2004’de faaliyete başlayan Teknopark İzmir’de; yazılım, yenilenebilir enerji, sağlık, biyoteknoloji, donanım, makina-mekanik konularında hizmet veren şirketler yer alıyor. Çeşitli zamanlarda değişkenlik gösterse de mevcut durumda 150 şirketin yer aldığı teknoparkımızda, özellikle yenilenebilir enerji alanındaki çalışmaları cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Genellikle teknoparklarda ağırlıklı olarak yer alan yazılım şirketlerinin bizdeki oranı da yüzde 70 civarında. Ancak gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri artırmak istediğimiz alanda yani enerji ve özellikle yenilenebilir enerji alanında yürütmeye özen gösteriyoruz. Şu an 10 kadar enerji şirketimiz bünyemizde faaliyet gösteriyor.

Tech’n Roll’da Startup Eğitimleri De Veriliyor

Tech’n Roll hakında bilgi verir misiniz?

Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech’n Roll etkinliğinde amacımız startup’ları yatırımcılarla buluşturmak. Ancak bu buluşmayı, startup’lar belli bir eğitimden geçtikten sonra gerçekleştirmeyi amaçlayan bir oluşum Tech’n Roll. Temmuz ayı itibari ile başlayan eğitimlerimiz, 2 Ağustos’ta sona erdi. Eğitimlerimiz aynı zamanda Skype üzerinden de gerçekleştirildi. 2-5 Ağustos’ta gerçekleşen etkinliğimizde startup’ların yanı sıra bireysel ve kurumsal katılımcılarımız da yer aldı. Hem bireysel hem kurumsal katılımcılarımız standlarını açtılar; şirketler kendilerini, ürünlerini tanıttılar ve startup’lar ise yatırımcılarla buluşup bir network oluşturmaya çalıştılar.

Küçük bir fuar gibi aslında…

Startuplar açısından bir fuar havası olduğu söylenebilir ancak bireysel katılımcılar açısından ise farklı bir çalışma gerçekleştirdik. 3 firma tarafından 3 ayrı hackathon düzenlendi. Bu hackathon’larda firmalar, kendi gelişim alanları ile ilgili beklentilerini, proje bazında belirledikleri problemleri öğrencilere sundular, öğrenciler ise bu sorunlara çözümler üretmeye çalıştılar.

Panellerle Girişimcilik Tecrübeleri Ve Başarı Hikayeleri De Aktarılıyor

Etkinlik, yukarıda bahsettiğim şekilde dört gün sürdü. Akşamları da farklı programlarla devam etti. Bireysel katılımcılar için veya startup’lar için sekiz farklı konuda seminer gerçekleştirildi. Yatırımcılık, girişimcilik ve iletişim üzerine yani hem teknik hem de sosyal konularda düzenlenen seminerlerin yanısıra girişimcilik tecrübelerinin, başarılı iş hikayelerinin paylaşıldığı 3 farklı panel de etkinliğimizde yer aldı.

Konuşmacılarımız arasında Serdar Kuzuloğlu’nun da bulunduğu, yurt dışından dönen ve teknoparkımızda şirket kuran yatırımcıların kendi tecrübelerini gençlerle paylaştığı bu panellerin startup’larımız ve öğrencilerimiz için oldukça önemli olduğuna inanıyoruz.

Tech’n Roll etkinliğinin son gününde kürsüye çıkmayı hakeden 15 startup arasından kazananlar belirlendi ve yatırımcılar tarafından yatırım desteği sunulması için gerekli çalışmalara başlandı. hackathon’larda, bu yıl startup’lar için İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçılar Birliği, Bilişim Derneği ödülleri yer aldı. Bazı firmalar ve Ege Genç İşadamları Derneği de öğrenciler için ödüller verdi.

Sosyal etkinlikler de yer alıyor mu?

Sosyal etkinlikler de Tech’n Roll’un bir parçası… Günün yoğunluğunu atmak ve sosyalleşmek için çeşitli imkanlar da sunuyoruz.
Burada nispeten daha kontrollü bir ortamda olabilmeleri için devlet yurdunda kalacaklar. Eğlenilsin ancak üniversite ortamında kalsınlar istedik.

Yatırım Yapma Konusunda Planlama Çalışmaları Sürüyor

Yabancı yatırımcılar mı size ulaşıyor?

İki şekilde de iletişim sağlanıyor, iş birlikleri geliştiriliyor. Yabancı misyonlar İzmir’e geldikleri zaman mutlaka teknoparkımızı tanıtmaya çalışıyoruz. Sunumlar yapmaya ve bu tür etkinliklere katılmaya çalışıyoruz ve sonunda güzel iş birlikleri ortaya çıkıyor. Girişimleri yerli ve yabancı yatırımcılarla tanıştırma misyonumuzun yanı sıra Teknopark İzmir olarak da yatırım yapma konusunda planlama çalışmaları yürütüyoruz.

Bu proje düzenli olarak devam edecek mi?

Devam etmesini ümit ediyorum. Aslında son iki senedir benzer etkinlikler yaptık ama bu sene biraz formatını değiştirdik.

Uluslararası Yatırımcılarla Da İş Birliği Sağlıyoruz

Teknopark olarak ayrıcalığınızı nasıl tanımlıyorsunuz. Farklı imkanlar sunuyor musunuz?

Bizim, teknopark olarak verdiğimiz en büyük imkan yatırımcılarla girişimcileri zaman zaman bir araya getirmek. Biz aynı zamanda uluslararası yatırımcılara da çok önem veriyoruz. Türkiye’deki yatırımcılarla olduğu gibi uluslararası alanda iş birliği gerçekleştiriyoruz. Litvanya’yla bir çalışmamız oldu ve buraya bir ekip geldi. Başvuru sistemiyle seçtiğimiz 10 girişimciyi Litvanya’dan gelen ekip ile buluşturduk ve sunumlarını yaptılar. Sunum sonunda seçilen bir girişimci ekip, ücretsiz olarak Litvanya’da gerçekleşecek bir fuarda sunumlarını yapmaya hak kazandılar.
İngiltere’den bir ekip ile de benzer bir çalışma gerçekleştirdik. Aşağı yukarı 10-12 girişimcinin İngiltere’deki firmalarla paylaşılmak üzere bilgileri toplandı.

Bu toplanan bilgiler hem İngiltere’deki firmalarla paylaşılacak hem de burada iş birliği olanakları oluşturmaya çalışılacak. Şu anda İspanya hükümeti buradaki girişimcilerden başvuruları topluyor ve bunların arasından bir girişimciye 10 bin avro maddi destek verecek aynı zamanda Barcelona’da çalışması için olanak sağlayacak. Fransız Elçiliği’nden bir ekip de yine iş birliği yapmak için bizimle irtibatta.

Başka ülkelerde ofisiniz var mı?

Ofisimiz yok ancak çeşitli şekillerde iletişim sağlayarak yatırımcıları gelmeleri için cesaretlendiriyoruz. Bir Avrupa Birliği projesi aldık ve bu projenin 3 milyon avro bütçesi var. Projenin amacı buradaki 25 startup’ı hem uluslararası hale getirmek hem de ticarileştirmek.
Bu kapsamda ofis açmayı düşünmüyoruz ama girişimcileri oraya götüreceğiz. Çünkü ofis açmanın etkili olacağından emin değiliz. Bunun yerine İspanya hükümetinin sağladığı gibi olanaklarla girişimcileri buluşturmanın daha ekili olacağını düşünüyoruz.

Üniversite-Sanayi İş Birliğini Çok Önemsiyoruz

Genç girişimcileri desteklemek adına uyguladığınız bir prosedür var mı?

Fikri olan tüm genç girişimciler bize başvurabilir. Başvurular belli bir sayıya ulaştığında bir komisyon kuruyoruz ve sunumlarını dinliyoruz. Uygun bulunanlara ön kuluçka merkezimizde yer veriyoruz, burada hem eğitimlere katılıyorlar hem bize hem de mentorlere danışabiliyorlar. Böylece şirketleşme yönünde bir takım adımlar atma fırsatları oluyor ve ticareti öğrenme fırsatları oluyor. Dolayısıyla onlara şirketleşene kadar alan sağlıyoruz ve 24 saat buradan faydalanabiliyorlar. Ticarileşme aşamasına geldiklerinde yine burada paylaşımlı ofis ya da kuluçka merkezindeki ofisimizlerimizden faydalandırıyoruz.

Mentorlerinizden bahseder misiniz?

Mentorlerimiz hem iş dünyasından hem de akademisyenlerden oluşuyor. Bizim şu anda ortaklarımız olan Ege Sanayiciler Derneği, Ege Genç İş Adamları Derneği, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, EBSO, İzmir Sanayi Odası gibi kuruluşlar gençlerimizi oldukça destekliyor. Ayrıca Teknoloji Transfer Ofisi’miz var. Dolayısıyla hem iş dünyasından hem de de akademik sektörden mentorler sağlayabiliyoruz girişimcilerimize.

Üniversite sanayi iş birliği için ne gibi çalışmalar yaptınız?

Burada iki türlü çalışmamız var. Kamu-üniversite-sanayi iş birliği kapsamında bir temsilcimiz var çalışmalarımızı yürüten. Diğeri ise teknoloji transfer ofisimiz… 3+1 adında bir etkinliğimiz var. Bu etkinlikte buradaki 3 girişimcimiz ve 1 akademisyen sunum yapıyorlar. Girişimciler kendi projelerini, akademisyenler ise kendi yaptıklarını anlatıyor.

Dolayısıyla burada hem girişimcilerin birbiri ile tanışması, anlaşması hem de akademisyenlerin yaptıklarını öğrenmesi mümkün oluyor. Böylece iş birlikleri doğmaya başlıyor.

Aynı zamanda “Teknoloji Transfer Ofisimiz” şirketleri ziyaret ediyor. Ofisteki hocalarımız TÜBİTAK projeleri gibi projeler yürütüyorlar. Bunun yanı sıra hem Teknopark İzmir’deki firmalara hem de organize sanayi bölgesindeki çok sayıdaki firmaya da danışmanlık yapıyor. Bu tür iş birliklerini sürdürmeyi çok önemsiyoruz.

Örnek projelerinizden bahseder misiniz?

Biyoteknoloji üzerine projesi olan bir yatırımcımız kuluçka merkezimizde 1512 TÜBİTAK desteğiyle başladı ve şu anda yatırım aldı. Şimdi ise Fransa’da bir teknoparkta ofis açtı.

Kanserli hücreler ile normal hücrelerin birbirini nasıl etkilediğini araştıran bir mikroçip geliştirdi. Özetle tarif etmem gerekirse şöyle ifade edebilirim: İçinde hazneleri olan küçük bir kutuda, bir hazneye kanserli hücrelerin konduğunu diğer hazneye ise ilacın ya da sağlıklı hücrelerin konduğunu düşünün. Hazneler arasındaki kılcal yollardan kanserli hücreyle ilaç arasındaki etkileşimi kontrol etmeye yarayan bir çip.Laboratuvarlarda kullanım için geliştirilen bu çip sayesinde tedavi geliştirme aşamasında, tedavinin nasıl işleyeceğini görebiliyorlar. İlaç, hastalık ya da kanserli hücrelerin büyümesi araştırmalarına katkıda bulunuyor bu proje. İki tane hocamız ortak bu projeye şu anda ve çok da başarılı gidiyorlar.

Güneş Ve Rüzgar Enerjisi İçin Çalışmalar Yürütüyoruz

Yenilenebilir enerjiyle ilgili çalışmalarınız neler?

Yenilenebilir enerjide rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kaynakları alanında çalışan firmalarımız var. Güneş kaynağı konusunda çalışan bir firmamız değişik bir sistem geliştirdi. Atlı karınca gibi bir sistem düşünün, bu sistemin üzerinde güneş panelleri var bu paneller kendi ekseni etrafında dönerek güneşi takip ediyor.

Hatta teknoparkımızın belli bir kısmının hem ısıtmasını hem soğutmasını bu sistem üzerinden sağlıyoruz. Bunun dışında rüzgar enerjisiyle alakalı enerji mühendisliği bölümümüz var ve rüzgar enerjisi konusunda çok ciddi araştırmalar yürütüyorlar. Jeotermal enerji konusunda da yine hocalarımızın araştırmaları mevcut. Ama çoğunlukla güneş ve rüzgar enerjileri üzerine çalışmalar yapıyoruz.

Endüstri 4.0 kapsamında yaptığınız çalışmalar nelerdir?

MET İleri Teknoloji firması Endüstri 4.0 kapsamında robotik çalışmalarını yürütüyor. Tech’n Roll kapsamındaki seminerlerimizden biri de Endüstri 4.0 ile ilgiliydi.

Ben aynı zamanda bilgisiyar mühendisliği bölüm başkanıyım dolayısıyla teknoparktaki firmalarla bilgisayar mühendisliğinin değişik alanlarında fuarlar, çalıştaylar yapıyoruz. Bu çalıştaylardan biri bulut bilişimdi, bir diğeri blockchain üzerine oldu, biri Endüstri 4.0 ve güvenilirlik konularındaydı.

Endüstri 4.0‘ın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de uygulanabilecek mi ve sizce ne kadar zaman gerekli? Endüstri 4.0 uygulanmak zorunda. Endüstri 4.0 verimliliği artırmak açısından büyük önem taşıyor ve bu nedenle kaçınılmaz. Bir sürü işletme de bu konuda çalışmalara başladı zaten. İnsan gücünü sıfıra indirecek kadar olmayacaktır ancak teknolojinin gelişmesi ve bunun etkisiyle ucuzlamasıyla Endüstri 4.0 fabrikalara girecektir.

İstanbul’dan İzmir’e yerleşip iş yapmak için şu sıralar çok talep var.

Teknopark İzmir’in karşısında bulunan alana uluslararası bir teknopark olarak tasarlanan İzmir Teknoloji Üssü kurulacak. Şu anda İzmir Teknoloji Üssü’nün aşağı yukarı 500 bin m2 lik bir kapalı alanı olacak. Uluslararası teknoloji firmaları da buraya gelmek isteyecek. Turkcell, Arçelik gibi firmalar şu anda gelmeye hazırlar veya gelmek için çalışmalarını yapmaya başladılar. Bu proje, İzmir’deki cazibe alanlarından bir tanesi haline geliyor. İstanbul’dan son iki yıl içerisinde Airties, TEB, Logo gibi firmalar geldi ve diğer bankalarla da görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda %100 doluluğa ulaştık, binamızda yer kalmadı diyebiliriz. Kalan alanlar zaten ufak girişimciler için olan yerler. Öğrencilerimizin birçoğu okulu bitirir bitirmez İstanbul’a gidiyorlardı fakat şimdi burada kalmaya devam ediyorlar. Mezunlarımız teknoparkımızdaki firmalarda iş bulmaya başladı. Son dönemde artan firma sayısı ile istihdam olanağı arttı ve bize yüksek lisans ya da doktora için de başvurmaya başladılar. Bu sayılarda da ciddi artışlar var.