MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

İnsansız Fabrika Otomasyonu

Endüstri 4.0 ile ortaya çıkan insansız fabrika otomasyonu üretimde birçok avantaj barındırıyor. Karanlık fabrika olarak adlandırılan ve insansız fabrika otomasyonunun Türkiye’de de birçok örneği bulunuyor. Günümüzün en gözde seçenekleri arasında yerden otomasyon sistemleri kapsamındaki üretim hatları dahilinde, insanız fabrika otomasyonu özellikle yüksek bir performans eşliğinde hatasız olarak düşük maliyetler ile üretim gerçekleştirme imkanını sunuyor. Belli bir senkronizasyon dahilinde eş zamanlı olarak yapılan çalışmalar ile ürünlerin tüm parçaları doğru şekilde kanalize ediliyor. Ayrıca; kontrol ise özel programlar altında tek bir potada gerçekleştirilmektedir. Bu da seri üretimler altında aynı standart ürünlerin yüksek performans ile üretim hattından çıkmasına imkan tanıyor. Kısacası, hata payı olmadan kusursuz bir üretim gerçekleştiriyor. Özellikle Endüstri 4.0 devriminden sonra daha büyük bir gelişme gösteren bu sistemler, gün geçtikçe daha fazla rekabette kalabilme kapsamında mutlaka kullanılması gereken fabrikasyon sistemler olarak ön plana çıkıyor.

Tüm farklı sektörlerde hem maliyeti minimum seviyede tutmak için hem de kaliteyi her daim aynı yüksek seviyede yakalamak adına insansız fabrika otomasyonuna geçiş gerekli. Farklı özelliklere sahip olan ve yazılım güncellemesi kapsamında kaliteli bir destek sağlayan makineler, insansız fabrika otomasyonuna geçişi hızlandırmış durumda. Düşük maliyet, yüksek güvenlik imkanı ve kaliteli ürünler için bu sistemler günümüze önemli bir etken olarak yoğun şekilde kullanılmakta.

Dünyanın artık birçok farklı gelişmiş ülkesinde tamamen insansız fabrikasyon olarak makineleşme ile üretim birkaç yıldır yapılıyor. Nümetik kontrolü işlem kapsamındaki makineler, üretim hattından sevkiyat kısmına kadar her şeyi otomatik bir yazılım ile gerçekleştiriliyor ve fabrika içerisindeki üretimi yetkili personel dışarıdan, bilgisayarlar üzerinden süreci takip edebiliyor. 7/24 çalışan bu makineler, periyodik şekilde yapılan bakım ve onarım ile birlikte aynı yüksek kalite standart sürekli olarak işlem gerçekleştiriliyor.

Hızlı Üretim Süreci

Birden fazla işçinin yapabildiği işi tek başına gerçekleştirebilen bu otomasyon makine sistemleri, günümüzde yüksek bir verim ortaya çıkarıyor. Öncelikle teknolojik ürünlerin üretilmesinde kullanım gösterilen bu ürünler, gün geçtikçe daha farklı sektörlerde de kullanılmaya başlandı.

Özellikle 2018 yılında yapılan Endüstri 4.0 yatırımlarıyla bu teknoloji daha da ilerlemiş durumda. Şu an birçok sektöre de hayata geçirildi.

Özellikle insan hatalarını tamamen ortadan kaldırarak aynı standart kalite kapsamında işlemleri gerçekleştirilmesi, insansız fabrika otomasyonunda geçişi gün geçtikçe daha fazla hızlandırmakta. Burada artık günümüzde insanlara ihtiyaç olan tek yer kontrol noktalarında ve ayrıca bakımı ile onarım seçenekleri dahilinde değerlendirilmekte. Diğer bütün üretim hatları dahilinde farklı noktalarda makineleşme tamamlanmış durumdadır.

Kaynak: proente.com