MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

BOSCH VE SİTİME, 5G VE NESNELERİN İNTERNETİ İÇİN MEMS ZAMANLAYICISI İNOVASYONUNU HIZLANDIRIYOR

BOSCH

Bosch ve SiTime, geleceğin 5G, nesnelerin interneti ve otomotiv uygulamaları için yenilikçi zamanlama çözümleri sağlamak üzere süreç ve üretim ortaklığını güçlendiriyor. 2009 yılından beri MEMS yongaları üreten Bosch, SiTime’nin zamanlama çözümlerini geliştirmeye yardımcı olan yeni süreç teknolojilerini hayata geçiriyor.

Bosch ve MEMS (Mikro elektro-mekanik sistemler) zamanlama sağlayıcısı SiTime Corporation, MEMS zamanlayıcısındaki yenilikleri hızlandırmak için stratejik teknoloji ortaklığını duyurdu. MEMS rezonatörleri, 5G, IoT ve otomotiv elektroniğinin kalbidir ve 5G’nin daha yüksek hıza, IoT cihazlarının daha uzun pil ömrüne ve otomotivde sürücü destek sistemlerinin güvenilirliğinin artmasına olanak tanır. Bosch, SiTime için bu rezonatörleri üretmek ve yüksek hacim kapasitesinin kullanılabilirliğini sağlamak üzere MEMS üretimindeki uzmanlığını kullanacak.

Cep telefonlarının, yüksek hızlı trenlerin ya da borsaların ortak noktası hepsinin anı yakalamak zorunda olmasıdır. Bu ise milyonlarca telekom ve tüketici elektroniği ürünlerinde bulunan hassas MEMS zamanlayıcısı sayesinde mümkün olur. Bosch Otomotiv Elektroniği Başkan Yardımcısı Jens Fabrowsky, iş birliğine ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni, yüksek bant genişliğine sahip 5G, IoT ve sürücü destek sistemlerinin başarılı bir şekilde çalışabilmesi için kararlı, güvenilir MEMS zamanlama cihazları gereklidir. Hassas bir biçimde zamanlamaya uyulmadan, yeni nesil sistemlerin faydaları ve fırsatları kullanılamaz.

Bosch’un MEMS konusundaki çalışmaları ile SiTime’nin MEMS zamanlama teknolojisi sayesinde 5G, IoT ve otomotiv uygulamalarında benzersiz yeni özellikleri ve kritik servisleri mümkün kılacak” dedi. 1995 yılından beri MEMS sensörü segmentinde çözüm üreten Bosch, bugüne kadar 9,5 milyardan fazla MEMS sensörü sattı. Şirket, MEMS teknolojisinin arkasındaki üretim sürecini neredeyse 25 yıl önce geliştirdi. Dünya genelinde akıllı telefonların yarısından fazlasında bir Bosch MEMS sensörü bulunuyor.

SiTime CEO’su Rajesh Vashis, “Önümüzdeki 10 yıl içerisinde 5G, IoT ve otomotiv pazarları, 200 milyar adetlik bir fırsat oluşturarak zamanlama sektörünün büyümesini sağlayacak. Bu pazarlardaki otomasyon, iletişim ve bilgisayar uygulamaları, zamanlama bileşenleri için daha fazla özelliği, daha yüksek doğruluğu ve güvenilirliği gerekli kılacak. 2009 yılından beri SiTime için bir milyardan fazla MEMS rezonatörü üreten Bosch’un bu alandaki güçlü yeteneklerine güveniyoruz. Bosch’un güçlü MEMS süreç yetenekleri, yüksek performanslı MEMS rezonatörlerinin yeni neslini geliştirmemizin temelini oluşturdu. Bosch ile olan ortaklığımız, önümüzdeki yıllarda liderliğimizi pekiştirmemize yardımcı olacak” dedi.