MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

“SUNDUĞUMUZ TÜM ÇÖZÜMLER ENDÜSTRİ 4.0’A YÖNELİK”

Dünya genelinde 3100’den fazla patente sahip olan ve AR-GE yatırımlarıyla öne çıkan Sandvik Coromant’ın Güney Avrupa Bölgesi Satıştan Sorumlu Genel Müdürü Mattias Nilsson ile endüstriyel çözüm ürettikleri sektörlerden Endüstri 4.0’a kadar her şeyi konuştuk.

Talaşlı imalat konusunda sunduğunuz çözümlerden bahseder misiniz?

Biz tüm uygulama türleri ve tüm imalat alanları çin baştan başa çözüm sunuyoruz. Her yıl ortalama 2500 yeni ürünü pazara tanıtıyoruz. AR-GE’ye çok fazla yatırım yaptık ve çok uzun yıllardır ARGE konusunda önde gelen bir firmayız. AR-GE departmanında toplam beşyüz kişiyiz ve yüzelli ürün mühendisi pazardaki müşterilerin spesifik ihtiyaçlarına özel çözümler üretmek ve geliştirmek için çalışıyor. Sunduğumuz tüm çözümler de Endüstri 4.0 a yönelik oluyor.

Endüstriyel çözümler ürettiğiniz sektörler hangileri?

Bu sektörlerden nasıl dönüşler alıyorsunuz? Biz otomotiv, uzay, genel mühendislik ve enerji gibi ana sektörlere çözüm üretiyoruz ayrıca demiryolu üretimi, kalıp üretimi gibi daha bir çok endüstri bölümlerinde de hizmet veriyoruz. Türkiye pazarından bahsedecek olursak bizim işimizdeki en büyük payı otomotiv endüstrisi alıyor. En büyük üç müşteriye hizmet veriyoruz.

Endüstri 4.0 herkesin gündeminde olan bir kavram. Sandvik Coromant bu kavrama nasıl bakıyor?

Ne gibi çalışmalar yapıyor? Endüstri 4.0’a son 5-6 senede çok fazla yatırım yaptık. Ben Sandvik Coromant’ta dijital üretim konusunda projeleri yürürtmekten sorumluydum. Şimdi görüyoruz ki pazara yeni çözümler sunulmaya devam ediyor. Bugün sahip olduğumuz ürün ve çözümler sıcaklık, ürün ömrü, üretim göstergeleri gibi faktörleri ölçen sensörlere sahibiz. Bu sayede kaliteyi denetim altında tutabiliyoruz. Diğer çözümüzüz de talaşlı imalat yazılımı olan Eylül ayında kurduğumuz “Machining Inside” yapacğınız geliştirmeleri, zamanı azaltmayı, maliyetleri kısmayı ve kaliteyi geliştirmeyi analiz edebileceğiniz bu yazılımı fabrikadaki her bir makinenin kontrol sistemi içine kurabiliyorsunuz.

Türkiye’de imalat yapmayı düşünüyor musunuz?

Tek diyebileceğim tüm dünya çapında üretim tesislerimiz bulunmakta. Bizler global bir şirketiz ve müşterilerimize yakın olarak üretmek bizim için önemli. Türkiye’de şuanda üretim yapmıyoruz, ancak yekpare karbür takımlar için yenileme merkezimiz bulunuyor. Yekpare takım teklifimiz genişlemeye devam ediyor ve ürün yelpazesinin yaklaşık yüzde 100’ü bileme için uygun. Müşterilerimiz bize kullanılmış takımlarını gönderebilir ve orijinal kaplama ile aynı makinayı yeniden üretebiliriz. Ayrıca Türkiye’deki yenileme merkezimiz en son teknoloji ile donatıldı ve kalite standartlarımız güvence altına alındı.

Kurum yapınızdan ve dünyadaki yerinizden bahseder misiniz?

Sandvik Global Endüstri Mühendisliği Grubu’nun bir parçası olan Sandvik Coromant, endüstri standartlarının ve talaşlı imalat sanayisinin şimdi ve gelecekte ihtiyaç duyduğu yenilikleri yönlendiren üretim araçları, işleme çözümleri ve bilgi alanlarında liderdir. Sandvik Coromant dünya genelinde 3100’den fazla patente sahip, 7.900’den fazla çalışanı var ve Türkiye’nin de dahil olduğu 150 ülkede faaliyet gösteriyor. Yapı taşlarımızı ve kültürümüzü şirketin temel ve etik değerlerinden, bunun yanında bilgiyi paylaşmaya olan içten arzumuzdan aldığımızı söyleyebilirim. Bizim için bilgi paylaştıkça artar; böylece herkese fayda sağlanabilir. Örnek vermek gerekirse talaşlı imalat hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlere yönelik Sandvik Coromant Akademisi aracılığı ile ücretsiz online elektronik eğitim programı sunuyoruz. Her yıl, 30,000’in üzerinde kişi online veya yeni çözümlerin geliştirildiği; müşterilerimizin bizimle birlikte çalıştığı ve bizim de onlarla etkileşim kurduğumuz sektörün buluşma noktası olan dünya çapındaki Sandvik Coromant Merkezleri’nden birinde eğitimlerimize katılıyor. Bizim için her zaman müşteri önce gelir; tüm eylemlerimiz ve kararlarımız, şirketimizin uzmanlarının sahip olduğu derin bilgi birikiminin nihai kullanıcıların belirli işlerine nasıl uygulanabileceğine dayanır. Böylece, bir ekip olarak, şimdi ve gelecekte müşteri karlılığını artıran işleme çözümleri geliştirebiliriz.

Dijitalizasyon ve djital fabrikalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konuda yaptığınız çalışmalar var mı? Bence geleceğin ne getireceğini görmek heyecan verici olacak. İngiltere’de AMRC isimli bir araştırma merkeziyle ortaklığımız ve orada bir birimimiz var. Bu birim ışık olmayan ortamda üretim gerçekleştirebiliyor. Fabrikayı ışıklar yanmadan işletebiliyorsun. Işık yok çünkü orada işçi yok. Dolayısıyla bu tamamen üretim aşaması. Bence istenirse, fabrikalarda bu sisteme geçilebilir. Fakat dijital tarafta, otomasyon tarafında ve üretim tarafında teknolojinin gelişimine ihtiyaç duyulacaktır. Gelecekte üretimin nasıl yönetileceği konusunda bir değişim bu. Dolayısıyla eğitim endüstride ana rolü üstlenecek.

Sürdürülebilir enerji için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Bence bu da çok önemli bir konu. Eğer müşterilerimize sunduğumuz somut bir çözümden bahdecek olursak; müşteriden kullanılmış ürünleri geri alıyoruz ve fabrikaya ürünün imhası için gönderiyoruz. Dolayısıyla malzemeyi alıyoruz toza dönüştürüp yeniden kullanıyor ve ondan yeni ürünler imal ediyoruz.

AR-GE yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Hali hazırda global olarak 3500 patente sahibiz. Dolayısıyla çok fazla yatırım yapıyoruz. Ben inanıyorum ki muhtemelen AR-GE’ye yaptığımız yatırım konusunda lideriz. 500 çalışanımız var AR-GE bölümüzde ve bunların 150’si müşterilerin özel ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak, AMRC gibi araştırma enstitülerine her yıl 4 milyon avro araştırma yatırımı yapıyoruz. Üniversitelerle de çalışıyoruz. Bizim bilim adamlarımızla iş birliği içerisinde araştırma tarafında çalışan üniversitede doktorlarımız var.

Araştırma ve geliştirme temel bir aktivitedir. Bu alanda Sandvik Coromant’ta, talaşlı imalat sanayindeki diğer herhangi bir şirketten daha fazla yatırım yapılıyor ve bütçenin önemli bir kısmı yeni teknoloji platformlarına harcanıyor. Özel alaşımlar gibi hafif malzemeler, grafen gibi yeni malzemeler ve katmanlı üretim ile kriyojenik işleme gibi yeni işleme yöntemleri, müşterilerin gelecekteki zorluklara hazırlanmasına yardımcı olacak mevcut odak alanlarından sadece birkaçı.

Son dönemde piyasaya sürmeyi planladığınız ya da sunduğunuz yeni teknolojiler hakkında bilgi verir misiniz?

Daha fazla ürün göreceğiz. Bizi dijital tarafta geliştirilen şey ürettiğimiz çözümler. Fakat alet ve aleti kullanmak için makinenin en iyi şekilde programlandığı metodolojinin kombinasyonunu git gide daha fazla göreceğiz. Ayrıca tüm üretim işlemlerinin sistemde nasıl işlediğini izleyen yazılımlar var. Bence yeni çözümlerin geleceğini de göreceğiz. Ayrıca bugün pazarda olmayan servislerin pazara eklendiğini göreceğiz.

Sandvik Coromant Türkiye’nin faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

Şirketimizin “Bilgi Paylaşımı” hedefini desteklemek adına Türkiye’deki farklı üniversitelerde birçok “Talaşlı İmalat Teknolojisi” sempozyumları düzenleniyor. Ayrıca, hem sanal ortamda web seminerleri aracılığıyla buluşmalar hem de yüz yüze sayısız müşteri etkinliği düzenliyoruz. Nihai amacımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve geri bildirimini profesyonel bir şekilde değerlendirdiğimiz ve takdir ettiğimiz karşılıklı etkileşimi olan bir deneyime sahip olmaktır. Türkiye’deki müşterilerimiz Sandvik Coromant marka adını duyduklarında, otomatik olarak markamızı bilgili ve güler yüzlü satış mühendisleri ile ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya adanmış bir şirketle ilişkilendiriyorlar. Her gün Türkiye’deki başarılardan ve profesyonel iş birliklerinden ilham alıyorum. Ama en önemlisi, Türk ekibimizin her bir bireyinin sahip olduğu profesyonellik ve motivasyon beni çok etkiliyor. Sandvik Coromant olarak en büyük varlığımız kesinlikle burada çalışan insanlar.

İsviçre’de Gimo fabrikanızdan ve özelliklerinden bahseder misiniz?

Evet bizim çevreye değer ve kalitenin sertifikalandırılmasını sağlayan bir global takımınız var. ISO 14001-9001 sertifikalarına sahibiz, ayrıca çevre dostu işletme yönetimimizden dolayı farklı sertifikalarımızda var. Biz çevre dostu bir firmayız ve kalite onaylama süreçleri uyguluyoruz. Bunun arkasındaki fikir şu. Her aşamada bir eksiklik oluşuyor; dolayısıyla emin olmak için sürekli düzeltme ve kontrol etme ihtiyacı duyuyoruz. Bence bu çevre ve sosyal yönden çok önemli. Bazı içeriklerle nasıl çalıştığımıza baktığımızda, örneğin kobalt bunlardan biri; umarım gelecekte bunuda azaltacağız. İnsan sağlığı için iyi olmayan bir madde. Bu konu ayrıca ilgileneceğimiz önemli bir konu olarak önümüzde duruyor.

Türkiye’nin şu anki ekonomik durumunu düşündüğünüz zaman fuarlara katılmayı faydalı buluyor musunuz?

Şunu söylemeliyim ki fuarlara katılımı Türk pazarına bir yatırım olarak görüyoruz. Biz geçtimiz 1-2 yıl içinde Türkiye pazarındaki müşterilere hizmet vermesi için 6 tane daha satış mühendisi istihdam ettik. Bunun nasıl bir fayda sağladığını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Ayrıca gelecek yıl açılacak yeni bir merkez yatırımımız var. Bunu Coromant Center olarak adlandırıyoruz. Biz 1’i İstanbul’da olmak üzere global olarak 22 merkeze sahibiz.

Fakat bu yeni açılacak olan tüm bu global merkezler içerisinde en son teknoloji ile donatılmış olacak. İstanbul’daki merkezde buraya bağlı olacak. Bu da şu anlama geliyor, biz dünyanın herhangi bir yerindeki işlemleri Türkiye’deki müşterilerimize ürünlere uygulayıp üretimi en iyi haline getirmeleri için gösterebileceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

İmalat endüstrisindeki birçok şirket gibi, dijitalleşmeye ve dijitalleşmenin endüstriyi nasıl dönüştüreceğine giderek daha fazla ilgi duyuyoruz. Müşterilerimizi rekabetin önünde tutmak ve yakın bir gelecekte karşılaşacakları zorluklara hazırlamak bizim için en ileri teknoloji ve çözümleri sürekli araştırmak, test etmek ve uygulamak anlamına gelir.

CoroPlus® platformumuzun lansmanı, Endüstri 4.0 ile nasıl çalıştığımızın sadece bir örneği. CoroPlus®, üreticilerin daha önce yalnızca otomotiv endüstrisinde kullanılan ağa bağlantı, uzaktan izleme ve gelişmiş tezgah analizlerini kullanmalarına yardımcı olma potansiyeline sahip. Sensörler, araçlar, bağlantı, algoritmalar, bulut ve veri analizi hepsi bir araya geliyor.