MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

“Önceliğimiz Yüksek Verimli Ve Enerji Tasarrufu Sağlayan Ürünler”

ABM Greiffenberger

ABM Greiffenberger Türkiye Ülke Müdürü Cenkay Angıç ile birlikte ABM’den, hedeflerinden ve ürettikleri çözümlerden bahsettik.

Kısaca ABM’den bahsedebilir misiniz?

ABM Greiffenberger 1927 yılında Almanya’da kurulmuş olup “güç aktarım sistemleri” olarak tabir ettiğimiz redüktörlü motor imal eden bir firmadır. İlk başlarda sadece motor onarım ve kısıtlı miktarlarda üretim yapan bir firma iken daha sonraları yaptığı yatırımlarla birlikte redüktör imalatına da başlamış ve bugün itibariyle dünyanın her noktasına hizmet verebilecek bir marka konumuna gelmiştir. 2016 yılında yine Alman menşeili Senata Grup bünyesine dahil olan firmamız müşterilerine artık çok daha güçlü bir şekilde hizmet verebilir durumdadır. Almanya’da 3 ve Polonya’da 1 olmak üzere toplamda 4 üretim fabrikamız bulunuyor. Amerika, Çin, Hindistan, Fransa, Avusturya ve Türkiye’de satış ofislerimiz mevcut

Ürettiğiniz çözümler ve aldığınız tepkiler nelerdir?

ABM Greiffenberger olarak ürünlerimizin satılabilmesinden ziyade, makine imalatçısına yenilik, yaratıcılık ve verimlik sağlayıp farklılık yaratabilmeyi hedefliyoruz. Yani önceliğimiz en başta teknik konular ve bu konularda müşterimizi ikna edebilmek. Ticari konular bir şekilde kendiliğinden halloluyor zaten. Almanya merkez fabrikamızda çok geniş bir mühendislik ekibimiz var. Herbiri farklı alanlarda uzmanlar. Dolayısı ile bize gelen talep ne çeşit olursa olsun, mutlaka bir çözüm üretebiliyoruz karşılığında. Ürün satışı yaptığımız tüm müşterilerimiz, aynı zamanda mühendisliğimizi ve teknolojimizi de satın almış oluyor.

Yüksek verimli ürünleriniz nelerdir?

Üretimini yapmakta olduğumuz tüm ürünlerimiz zaten yüksek verimli. Bazı rakiplerimizin piyasaya opsiyonel olarak sunduğu bu özellik bizim ürünlerimizde artık standart haline gelmiş durumda. Enerji tüketiminin bu kadar önemli hale geldiği bu dönemde, ABM Greiffenberger olarak müşterilerimizin enerji tüketim masraflarını aşağıya çekecek ve enerji tasarrufu sağlayacak olan ürünler imal ediyoruz. Ancak pazarda adetsel bazda satışı yüksek, verimliliği düşük seviyede olan bazı redüktör tiplerinin imalatını bırakmış durumdayız.

Genel prensip olarak, verimi yüksek olan ve kullanıcısına enerji tasarrufu sağlayabilen ürünlere ağırlık vermekteyiz. Müşterilerimiz belki en başta biraz daha fazla bir maliyetle karşılaşıyor olabilir ancak çok kısa sürede kendini amorti edecek ve hatta kalan yıllarda kullanıcının harcamalarını ciddi oranda azaltacak rakamlardan bahsediyoruz.

Türkiye ofisinizin ne gibi katkıları oldu?

Türkiye, Almanlar için çok yeni bir pazar değil aslında. 2000’li yılların başlarından itibaren Türkiye pazarına düzenli şekilde ihracat yapılmaktaydı. Pazarımızdaki büyüme ve genişlemenin olumlu etkileriyle birlikte ABM Greiffenberger Türkiye’de yatırım yapma kararı aldı ve halihazırda ülke müdürlüğünü yapmakta olduğum Türkiye şubemizin resmi kuruluşunu 2013 gerçekleştirdik. Bu sayede Türkiye pazarına çok daha hızlı, verimli ve aktif şekilde hizmet verebilir durumdayız. Müşterilerimize artık daha yakın ve daha kolay erişilebilir konumdayız.

2018 hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirdiniz ve planladığınız yeni projeleriniz var mı?

Temmuz ayı itibariyle 2018 yıl sonu ciro hedefimizin %70’ine ulaştık. Beklediğimizden daha iyi bir sene geçirmekteyiz. Üretim kapasitemizin neredeyse %100’ünü kullandığımız bir dönem yaşıyoruz. İş hacmimizin çok arttığı şu günlerde yeni yatırımlarımıza ara vermeden devam etmekteyiz. Özellikle makine parkurumuzu güçlendirip yeni üretim hatlarıyla birlikte imalat kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz.

Ürün gamınızdaki ürünlerden ve servis sonrası hizmetinizden bahseder misiniz?

50 Nm-50.000 Nm tork aralığında redüktör üretimi yapıyoruz. İmalatımızın çok büyük bir çoğunluğunu helisel dişli, paralel milli-helisel dişli ve konik dişli redüktörler ile yüksek verimli senkron motorlar oluşturuyor. Mekanik ürünlerimizin dışında kullanıcının sistemini tamamlayabilen frekans invertörlerimiz de var. Kısacası A’dan Z’ye bir makine imalatçısının gereksinim duyabileceği mekanik ve elektronik tüm ürünler portföyümüzde mevcut.

Kömür kazanları için özel olarak ürettiğimiz FGA serisi motorlu redüktörler halihazırda en çok önem verdiğimiz ve aynı zamanda en çok talep aldığımız serilerimizden biri konumunda. Bu aplikasyonun ihtiyaç duyabileceği her türlü mekanizma bu serimizde mevcut. ‘’Yeni nesil redüktör’’ şeklinde adlandırılıyor. Model olarak tam bir ‘’Tak-Çalıştır’’ modeli. Paketinden çıkarılır çıkarılmaz kolay bir şekilde makineye direkt olarak montajı yapılabiliyor. Ayrıca müşterilerimize ilave olarak sunduğumuz; kompaktlaştırılmış dizayn, hız sensörü ve sıkışma ihtimalinde bile sistemin çalışmasına olanak sağlayabilen özel opsiyonlarımız da var.

Hangi sektörler için çözümler üretiyorsunuz?

ABM Greiffenberger olarak aslında tüm sektörlere sunabileceğimiz ürünlerimiz mevcut fakat daha ziyade hedef sektörler belirleyip bu sektörlere yoğunlaşmayı tercih ediyoruz. Hedef sektörlerimizin başında vinç sektörü gelmekte. Türkiye’deki ciromuzun yaklaşık %60’ı, dünya genelindeki ciromuzun ise yaklaşık %25’i vinç sektöründen.

Diğer bir hedef sektörümüz Biomas Enerji diye tabir ettiğimiz Isıtma Sektörü (kömürlü ve peletli kazanlar). Bu alanda özellikle Avrupa coğrafyasında çok aktif rol alıyoruz, Türkiye pazarından aldığımız pay ise her geçen gün artıyor.

Bunların dışında, E-Mobility olarak adlandırdığımız sektör var. Bu pazarı genel olarak elektrik ve aküyle çalışabilen her türlü araç, araba, lift ve ekipman şeklinde tanımlayabiliriz. Bu tip uygulamalar için, özel dizayn edilmiş ve istenilen voltaja uygun olarak sarılmış elektrik motorları imal ediyoruz. Dünya’daki birçok ülkenin de yaptığı gibi Türkiye’de yenilenebilir ve yeşil enerji alanında yatırımlarını artırmış ve üretim alanlarını artık bu noktaya doğru kaydırmaya başlamış durumda. Alternatif yakıt arayışında önceliklerden biri elektrik. Dolayısıyla bu sektörün ülkemizde, yakın bir zamanda çok daha fazla genişleyeceğini ve iş hacminin ciddi anlamda artacağını düşünüyorum.