MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

“Yapay Zekaya Sahip Makineler Üretecek Potansiyelimiz Var”

Türkiye şirketleri, 4. Sanayi Devrimi olarak bilinen ‘Endüstri 4.0’ı yakından takip ederek, üretimlerine entegre etmeyi sürdürüyor. AR-GE’ye ciddi bütçeler ayıran bu şirketler, teknolojik dönüşüm trenini kaçırmamak ve bu konuda öncü olmak adına ciddi çaba sarf ediyor. Endüstri 5.0’ın yolunu açan ‘yapay zeka’ kavramına uzak kalmayan üreticiler, yerli üretim konusuna da ağırlık veriyor. Sanayinin kalbi olarak bilinen takım tezgahı üreticileri, ‘AR-GE ve İnovasyon’ konularında öncü rol oynamaya devam ediyor. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, Türkiye’nin Endüstri 4.0’ı algılamak ve önemini kavramak hususunda geç kalmadığını belirterek “Hatta bu devrime kamusal olarak sahip çıkmak için tam zamanında adım attık. Hatta şunu da söyleyebiliriz ki, Endüstri 4.0 önceki üç sanayi devrimini geriden izlemiş olmanın rehavetini atmak için tam bir fırsat” dedi.

Dünya Markalarımız Var

“Türkiye’nin taşıdığı potansiyeli düşününce ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz” diyen Aydoğdu, “Akıllı ve yapay zekaya sahip makineler üretmek ülkemiz için bir hayal değil. Kaldı ki, tutkuyla ürettikleri teknolojilerin gücü sayesinde dünya markası olan kuruluşlarımız var. İhtiyacımız olan: Eksikleri tamamlamak ve çalışmak. Biz sanayiciler bu hayalin peşi sıra ilerlerken; elbette kamu kuruluşlarının destekleri, teşvikleri bu noktada büyük önem taşıyor. AR-GE için bütçe hazırlamaları, akademik kuruluşlarla işbirliği yapmaları ve kamu teşviklerini yakından takip etmeleri gerekiyor. ARGE ve inovasyon konusunda dünya trendlerini de gözlemlemeleri kendileri için epey faydalı olmaktadır” dedi.

Kamu Bu Konuya Sahip Çıktı

Hükümetin sanayi tarafında Endüstri 4.0’a  büyük önem verdiğini gözlemlediklerini söyleyen Aydoğdu “Akademi kuruluşları, STK’lar ve firmalar; araştırma ve incelemelerin ardından bu yeni sanayi devrimini tartışmak ve yakından tanımak üzere pek çok platform kurdu. Konferanslar, paneller ve çalıştaylar gerçekleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın konuyu ele alması ile Endüstri 4.0 olgusu, kamusallaştırıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Endüstri 4.0’ı araştıran projelere ve bu devrimi hayata geçirecek çalışmalarla yakından ilgilendiklerini kamuoyuna sundu. Dernek olarak Endüstri 4.0 tartışmalarını ve uygulamaya ilişkin çabalarını ilgiyle izledik. AR-GE ve inovasyon merkezlerini taktirle karşıladık. Kamunun sunduğu teşvikleri takip edip bilgilendirmede bulunduk. Ama en önemlisi, hem AR-GE ve inovasyon hem da sanayi için hayat memat meselesi olan; eğitimle ilgilendik” dedi.

AR-GE İle Dünya Markası Olunur

Dünya markası yaratmanın yolunun ‘AR-GE ve İnovasyon’dan geçtiğini söyleyen Aydoğdu, “AR-GE ve inovasyon, bilimle ilişkili. Bilim olmadan sadece sanayi çarkları değil hayatın ta kendisi durur. Türk makine üreticileri bunun farkında ve üretim alanlarında AR-GE ve inovasyon departmanı oluşturuyor. Rekabet gücünü artırmak, katma değer yaratmak, küresel pazarda aktif rol üstlenmek ve işinin sürdürülebilirliğini sağlamak için AR-GE ve ÜR-GE, hayati önem taşıyor. Ancak bu önemi kavramış sanayiciler, bir dünya markası olabilir” dedi.