MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Tarımda Dijital Dönüşüm Başlatılıyor

Kocasinan Belediyesi ve Kayçev bölgedeki çiftçilerin tarım teknolojileri ile buluşmasını hızlandıracak çalışmaların yol haritasını çıkartmak amacıyla Tarımda Dijital Dönüşüm Çalıştayı düzenleyecek. Çalıştay çalışmalarını yürütmek üzere oluşturulan Danışma Kurulu ilk toplantısını Kocasinan Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Kayseri, Kocasinan Belediyesi ve belediyenin iştiraki olan Kayçev önderliğinde tarımda dijital dönüşüm süreci başlatıldı. Bu doğrultuda Kayseri’de geniş katılımlı bir çalıştay düzenlenecek. Çalıştaya çiftçiler, tarım sektörü firmaları, akademisyenler, tarım alanında çalışan kamu kurumları yöneticileri ve basın mensupları katılacak. Yeni teknolojilerin tanıtımlarının yapılacağı çalıştayda çitfçilerin demoları inceleyerek kendi üretimlerinde teknoloji kullanma yollarını öğrenmesi de hedefleniyor.

Çalıştayın kapsamını oluşturmak ve çalışmalara yön vermek amacıyla farklı kurumlardan üst düzey yöneticilerin katılımı ile oluşturulan danışma kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Danışma kurulu toplantısı açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar; “Kocasinan Belediyesi olarak 116 mahallemiz ile hem kent kem kırsal kesimden yaklaşık 400 binin üzerinde kişiye hizmet sunuyoruz. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımız pancar, buğday, patlıcan, ayçiçeği gibi ürünlerin üretiminin yanı sıra hayvancılık ile de faaliyet gösteriyor. Ticaretin ve üretimin lider kentlerinden Kayseri’nin önde gelen belediyelerinden biri olarak tarımda da inovasyonu ve dijital dönüşümü önemsiyor ve bu alanda kararlılıkla ilerlemeyi hedefliyoruz. Günümüzde tarım artık teknolojiden ayrı düşünülemez hale geldi. Çevreyi koruyan, kaynak kullanımını azaltan, verimliliği artıran çözümleri konunun uzmanı kurul üyelerimiz ile birlikte bir araya getireceğiz ve çiftçilerimiz ile buluşturacağız” dedi.

Kurulu Başkanı Selim Satoğlu; “Kayçev olarak belediyenin iştiraki olmakla birlikte özel bir şirket gibi çalışıyoruz. Gübre konusundaki çalışmalarımızda çiftçilerimiz ile yoğun temas halindeyiz. Onların emeklerinin karşılığını daha fazla alabilmesi, daha iyi şartlarda çalışarak daha fazla verim elde etmesi için neler yapabileceğimizi düşündük. Çiftçilerin sorunlarını çözmek adına taşın altına elimizi koyarak bu oluşumu başlattık. Belediye Başkanımız Ahmet Çolakbayrakdar’ın da desteği ile Tarımda Dijital Dönüşüm Çalıştay’ını düzenlemeye karar verdik. Çiftçimiz, maalesef kendi mesleğine ikinci sınıf meslek gözüyle bakıyor. Çiftçilik mesleğinin itibarini yükseltmeyi, çiftçimizin kültür seviyesini artırmayı amaçlıyoruz. Tarımda dijital teknolojileri yaygınlaştırmayı, genç nesillere çiftçiliği sevdirmeyi istiyoruz. Çiftçilerimizi planlı üretime teşvik etmeyi hedefliyoruz. Bölgemizde üretilebilecek alternatif ürünler ve çiftçimizin gelirini artırıcı çalışmalar üzerine odaklanacağız” diyerek çalıştay çalışmalarını başlattı. Çalıştayın; çiftçilerin eğitimi, bölgedeki bitkisel üretim ve hayvancılık faaliyetlerinde kullanılabilecek yeni teknik, yöntem ve teknolojilerin araştırılması ve belirlenmesi, bu yeniliklerin çiftçilerin hayatına adaptasyonu sürecinde yapılması gereken çalışmaları ortaya çıkartması hedefleniyor.