MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Öğrenciler Yerli Takım Tezgahı Tasarladı

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin ortak çalışması olarak düzenlenen, 9 okulun TÜYAP PALAS’ta yaptığı sunumlar sonucunda, MAKTEK Altın Pergel CNC Torna Tasarım Yarışması’nın kazanları belli oldu.

Derneği (TİAD) ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin ortak çalışması olarak düzenlenen MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’nın kazananları belli oldu. Takım tezgahları sektöründe faaliyet yürüten sanayiciler ve akademisyenlerden oluşan Jüri, finale kalan 9 okulun sunumlarını dinleyip kararını verdi. Yarışmada büyük ödülü Özel ASO Teknik Koleji aldı, ikincilik Özel Enka Teknik Okulları’nın olurken, üçüncü ise Soma Mesleki ve Teknik Lisesi oldu. Ekipler MAKTEK Avrasya 2018 fuarı boyunca kendilerine ayrılan standlarda tasarladıkları takım tezgahlarını sergileme imkanı buluyor.

9 Okul Sunum Yaptı

Mentörler, iş istasyonları ve yazılımlarla öğrencilerin; kollektif bir çalışma süreciyle, mesleklerine yönelik teorik ve pratik bilgi edinmeleri sağlandı. Finale kalan 10 okul da, atölyelerine kurulan istasyon ve yazılımlar ile yaz boyunca çalışarak mentörlerine danışma fırsatı buldu. Böylece yarışmanın son aşamasına da öğrenerek ve gelişerek hazırlandılar. Jüri değerlendirme programında finale kalan ekipler, aylardır üzerinde çalıştıkları 2 eksenli CNC torna tasarımlarını, gerçekleştirdikleri sunumla aktardı. Sunumlar esnasında ekipler, sadece teknolojik tasarımı değil, tasarladıkları tezgahtaki yerli parça kullanımını, mühendislik koşullarını, operatör kullanımını ve maliyet hesaplarına da değindi.

“Yarışmanın En Önemli Kısmı Öğrenme Süreci Oldu“

Ekip sözcüsü olan mesleki teknik lise öğrencileri: “Kendi CNC’mizi tasarlamak için yaz boyunca çalışıp emek verdik. Fikir olan tasarımlarımız zamanla şekle büründü. Bu bizim için heyecan vericiydi. Tasarımlarımızın günün birinde üretilip vücut bulacağı hayali bizi daha da teşvik etti. Sıkıntıya düştüğümüz anlarda öğretmenlerimiz motive etti. Ekip çalışmasının önemini anladık, birbirimize kenetlendik. Mentörlerimizden destek aldık. Bildiklerimizi pekiştirdik ve yeni bilgiler edindik. Bu yarışmanın en önemli kısmı öğrenme süreci oldu” dedi. Öğrenciler, gerçekleştirdikleri sunumlarda iş sağlığı ve güvenliği, çevre dostu ve enerji verimliliği, Endüstri 4.0’a uyum uygulamalarını da anlattılar. Sunumların ardından öğrencilerini yaz boyunca yarışmaya hazırlayan ve büyük özverilerde bulunan öğretmenlere plaket taktim edildi.