MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Kapasitematik İş Hacmi Sürelerini Artırıyor

Özer Cem Kelahmet, Tezmaksan, İnovasyon ve İleri Teknoloji Müdürü

‘Nesnelerin interneti’ alt yapısı ile veriler, tüm ortamlardan kayıpsız izlenip makinalar arası iletişim sağlanmaktadır. Kapasitematik 2018’in son güncellemesi ile tüm işlemler, akılı telefonlarda uygulama olarak markette yerini alacak.

Kapasitematik’in Amacı Nedir?

Kapasitematik ile firmaların, makinalarında verimlilik analizi yapabilmesi ve bu analizler ile birlikte makinaların toplam iş hacmi sürelerinin artırılması sağlanmaktadır. Kapasitematik, bir çeşit üretim takip sistemidir ve kullanıcının üretimin tüm aşamalarını takip etmesine ve doğru veri analizlerini yapmasına olanak sağlar.

Kapasitematik Kullanıcılarını 2018’de Hangi Güncellemeler Bekliyor?

Firmalar, 2018 yılı ilk çeyreğinden itibaren Kapasitematik ile birlikte veri kayıpları olmaksızın makinalarında verimlik analizleri yapabilecekler. Anlık olarak verilerin akışlarını izleyip hangi makinanın, hangi saniyede, kaç adet işlem hacminde olduğunu anlık grafikler ile izleyebilecek. Böylece kullanıcı dostu arayüzle, uluslararası bir standartta üretim takibi sağlanabilecek. Endüstri 4.0 standartlarına uygun olarak IoT ve “makina öğrenmesi” algoritması ile makinaların birbiriyle olan bağlantısı sağlanır. Bu “makina öğrenmesi” ile “büyük veri” dediğimiz verilen iş, veren için anlamlı sonuçlar üreterek üretim faaliyetlerinin artırılması sağlanır.

Kapasitematik ile Web/Ipad /Mobil gibi tüm ortamlarda verilere anlık ulaşılabilecek ve makina istatistikleri yine anlık olarak tüm platformlarda izlenebilecek. Ayrıca Kapasitematik 2018’in son güncellemesi ile tüm işlemler, akıllı telefonlarda uygulama olarak markette yerini alacak.

Yani üretim mobil olarak da her ortamdan güvenli olarak izlenip müdahale edilebilecek. Kapasitematik’in tüm işlemleri ve platformu, bulut ortamında tam güvenli şekilde müşterilere özel olarak tutulacak.

Kapasitematik Kullanan Bir Firma Hangi Avantajlarla Karşılaşır?

Kapasitematik kullanıcıları:

  • Verimlik analizlerini uluslararası standartlarda yapabilecek.
  • Tüm verileri anlık olarak izleyebilecek.
  • Verileri, “anlamlı sonuçlar halinde” anlık olarak grafiklerle takip edebilecek.
  • “Makina öğrenmesi” ile makinalar arası iletişim sağlayacak.
  • Tüm platformlar ile anlık olarak “çoklu kanal” şeklinde izleyebilecek.
  • Tam kapasiteli raporlama analizleri yapabilecek ve geriye dönük analizleri de takip edilebilecek.

Kapasitematik İle Endüstri 4.0’ı Bağdaştırabilir Misiniz?

Kapasitematik tam anlamıyla bir Endüstri 4.0 uygulamasıdır. Bu uygulama ile birlikte büyük veriler, ön analiz işlemleriyle kayıt altında tutulmaktadır. “Nesnelerin interneti” alt yapısı ile veriler, tüm ortamlardan kayıpsız izlenip makinalar arası iletişim sağlanmaktadır. Bu da Kapasitematik’in, Endüstri 4.0’ı tam olarak amaçlayan ve yeni sanayi devrimine uyumlu bir sistem olduğunu gösteriyor.