MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Akıllı Bir Kullanıcı Arayüzü Makine Verimliliğini Nasıl Artırır?

Parker

Üretim endüstrisi, hayatta kalabilmek için gittikçe artan bir iyileştirme ve yenilik yapma baskısıyla karşı karşıya. Tüketici açısından, Nesnelerin İnterneti’nin (IoT), akıllı cihazları herkesin kullanımına açmasıyla birlikte, dijitalleşmenin getirdiği değişimler ve ihtiyaçlar, yeni iş geliştirme olanakları sunuyor.

Akıllı IoT cihazlarında yaygın olarak kullanılan mantıksal analiz (analytics) ve kullanım bilgisi (user action analysis) verimliliğin artırılmasına ve müşterilere yeni hizmetler sunulmasına yardımcı olur. Parker, gelişmiş ve esnek bir kullanıcı arayüzü tasarımı için yazılım platformu geliştirerek endüstriyel internet platformlarında etkin bir şekilde yeni bir mevcudiyet oluşturur. Özelleştirilmiş ve etkileşimli kullanıcı arayüzü uygulamaları, makine üreticilerinin makine işlevselliğini ve verimliliğini artırmanın yanı sıra yeni iş türleri oluşturmalarına imkân verir. Akıllı uygulamalar geliştirmek, HMI (İnsan Makine Arayüzü) cihazı için güçlü bir yazılım platformu gerektirir. Yazılım karmaşıklaştıkça ve makine işlevlerinin sayısı artıkça, bu tür bir HMI kullanıcı arayüzü geliştirmek gittikçe zor, pahalı ve zaman alıcı bir hale gelir. Ayrıca kullanılabilirliği belirlemek birçok test ve araştırma gerekir.

Gelişmiş Ve Tek Tip Kullanıcı Arayüzü İçin Yazılım Çözümü

Parker UX Toolkit yazılım aracı makine enstrümantasyonu, kontrolü ve ayarlanması için zorlu uygulamaların daha kolay geliştirilebilmesini sağlar. Bu uygulamalar, temel makine işlevleri için destek uygulamalarını, akıllı kontrol sistemlerini, diyagnostiği, arıza süresini kısaltan tahmin uygulamalarını, GPS izlemeyi ve navigasyon uygulamalarını kapsar. Son kullanıcılar için performansı ve verimliliği arttırmaya yardımcı olan çözümler; hands-free mobil cihazları, kayıt defterlerini, kullanıcı izlemeyi ve görev yönetimini (örneğin otobüs hatlarının yönetimi) içerir.

Tüketici için zaten sıradan hale gelen uygulama (app) temelli çözümler, makine üreticilerine ve kullanıcı arayüzü geliştiricilerine birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar, makine için belirli uygulamaların veya bazı fonksiyonların bağımsız olarak geliştirilmesini ve yeni özelliklerin hızlıca yayınlanabilmesini içerir. Bu özellikler ek uygulamalar yüklenerek genişletilebilir. Bu sayede müşterilere daha çok satış sonrası çözüm sunulur.

Uygulama geliştirmeyi mümkün olduğunca basit hale getirmeye odaklandık. UX Toolkit yazılımında açık QML dilini temel alınmıştır. WYSIWYG editörüne ve kapsamlı sürükle bırak fonksiyonlarına sahiptir. Örneğin;

 • Kullanıma hazır UI bileşenleri
 • Menü sistemi, güncellemeler ve ayarlar için örnek uygulamalar ve geliştirmeyi desteklemek için grafik kullanıcı arayüzü modelleri
 • Kullanıma hazır cihaz ve protokol paketleri ile makine kontrol sistemine ve dış aktüatörlere hızlı ve kolay bağlanabilirlik
 • Kullanıcıya özgü ayarlar oluşturma imkânı

Kullanım rahatlığı sağlamak için geliştiriciler rahatlıkla örnek uygulamaları, görünümü ve UI bileşenlerinin kullanımını değiştirebilir. Uygulamalar için tek tip görünüm, yazılımın Stil Sayfası (Style Sheet) ayarlarına bağlı olarak sağlanabilir. Örneğin birden çok markası olan bir üretici, her markaya uygun bir grafik kullanıcı arayüzü düzenleyebilir.

Tek Ekranda Merkezileştirilmiş Fonksiyonlar

Makineleri daha güçlü hale getirmek ve kabin fonksiyonlarını basitleştirmek istediğinizde, en iyi seçenek yazılımımız ile programlanabilen Parker Pro Display HMI ekran modülüdür.

Makine üreticisi istenilen özellikleri tek bir ekranda ve tek tip bir kullanıcı arayüzünde toplayabilir. Böylece sürücünün dikkati daha az dağılır.

Makine üreticilerinin, başka üreticilerin fonksiyonlarını kendi makinelerine entegre etmeleri çok zordur. Bu tür fonksiyonların kendi kullanıcı arayüzüne sahip bir ekranı bulunur ve bu arayüzü mevcut HMI sistemine düzgün bir şekilde entegre etmek çok zordur, hatta imkansızdır. Parker’ın yazılımı tasarlanırken bu sorun göz önünde bulundurulmuştur. Sonuç olarak, üçüncü parti sistem fonksiyonlarını (traktör ISOBUS fonksiyonları gibi) entegre etmek mümkün hale gelmiştir ve ilave ekran ek masrafları ortadan kaldırılmıştır. UX Toolkit’in sertifikasyon yazılımı, sadece üretici tarafından onaylanan uygulamaların ekrana kurulmasını sağlar.

Özelleştirilmiş Bir Sistem İçin Esnek Bir Platform

UX Toolkit yazılımı, mobil ekipmanlara yönelik özelleştirilmiş bir HMI sistemi geliştirmek için uygundur. Bu ekipmanlar:

 • Tarım ekipmanları (traktörler, biçerdöverler, kendi yürür makineler)
 • İnşaat makineleri (ekskavatörler, tekerlekli yükleyiciler, kule vinçleri)
 • Özel araçlar (çöp kamyonları, kar temizleme araçları, hava alanı ekipmanları, yol ve ray uygulamaları, yükleyiciler, kara nakil araçları, acil durum araçları)
 • Ormancılık araçları (ağaç kesme toplama makineleri, sevkiyat araçları)
 • Malzeme taşıma makineleri (konteyner istif aracı, mobil vinçler, konteyner istifleyici)
 • Toplu taşıma (otobüsler ve şehirler arası otobüsler)
 • Denizcilik (motor kontrol sisteminde yerel veya uzaktan görüntüleme)

Parker UX Toolkit yenilikçi tasarımlar için mükemmel bir platformdur. Aracın esnekliği sayesinde makine üreticisi, müşterisinin tam olarak ihtiyaç duyduğu ürünü oluşturabilir ve makine operatörü için daha üstün bir kullanıcı deneyimi sunar. Endüstriyel internet çağında, mobil ekipman üreticileri sensörler kullanarak makine hakkında büyük miktarda veri toplayabilir ancak bu verileri analiz etme ve kullanma becerisine de sahip olmaları gerekir. Pro Display, sensörlerin topladığı verileri iletme ve analiz etmede, ayrıca bu verileri kullanıcı arayüzü uygulamaları ve ekranın esnek iletişim bağlantıları sayesinde kullanılabilir bir formata dönüştürme konusunda, önemli bir rol oynar.