MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Türk Firmasından 3D Yazıcı

İTÜ ARI Teknokent

Türkiye’nin teknoloji geliştirme bölgesi İTÜ ARI Teknokent’in firmalarından Oo-kuma, geliştirdiği üç boyutlu yazıcıyla dünyada kendi malzeme ve cihazını üretebilen iki firmadan biri oldu.

Türkiye’nin teknoloji alanındaki rekabet gücünü küresel ölçekte artıran İTÜ ARI Teknokent, Endüstri 4.0’ın kritik sektörlerinden 3D yazıcı teknolojisinde söz sahibi olan Türk firmasına ev sahipliği yapıyor. 3D yazıcı endüstrisinde makine, yazılım ve malzeme geliştiricisi olarak yüksek katma değerli ürünler geliştiren Ookuma, bu firmalardan biri olarak sektörde konumlanıyor. Küresel filament pazarında öne çıkan üreticilerden olan şirket, hammaddedeki deneyimini ürünü ‘Katana’ ile yazıcı üretimine taşıdı. Endüstriyel kullanımlar için geliştirilen Katana, çalışır çalışmaz ısınan baskı platformu, otomatik kalibre sistemi ile firmalara ciddi bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu yazıcıyla birlikte dünyada kendi malzeme ve cihazını üretebilen iki firmadan biri olan Oo-kuma, hammadde geliştirirken edindiği deneyimi yazıcılarının üretim sürecine aktardı. Pazarda oldukları sürede birçok makine kullanan ve test eden firma kendi ve müşterilerinin karşılaştıkları problemlere yönelerek, Katana ile bu sorunlara kesin çözüm getirdi.

Garaj Firması Olarak Başladı

3D yazıcıların neredeyse bütün endüstrilerde kullanıldığına dikkat çeken Oo-kuma Kurucu Ortaklarından Arda Kocaman, “Serüvenimiz 2014’te sanayinin içindeki bir garaj firması olarak başladı. İlk yıllarda sadece kullanıcıydık. Gördük ki, malzeme boyutu 3D yazıcıların geldiği noktaya göre iyi durumda değil. Biz de bu alandaki boşluğa yöneldik. Üretim altyapımız da buna müsaitti. Yatırımımızı tamamladıktan sonra üretime geçtik ve hemen ardından da yurt dışında satışa başladık. Daha sonrasında ise yurt içine satmaya başladık. Mekanik, elektronik ve yazılımın tamamını bünyemizde geliştiriyoruz. İlgili konularda uluslararası patentler ile korumamız mevcut durumda. Bu teknolojide yurt dışında birkaç firma var, onlardan biri de biz olduk” dedi.

2014 yılında başladığımız yolculuğumuz süresince çok çeşitli malzemeler hayata geçirdik, diyen Oo-kuma Kurucu Ortaklarından Gökhan Gönültaş, “Ürünlerimize uluslararası ödüller geldi. Esnek malzemeden yapılan bir ürünümüz Fransız Enstitüsü tarafından Çin, ABD ve İspanyol rakiplerini geride bırakarak birinci oldu. Bir de medikal malzememiz var. Bu ürünün de çok çeşitli alanlarda kullanılacağını öngörüyoruz. Bunu üreten dünyadaki iki firmadan biriyiz” dedi.

Kobi’leri Güçlendiriyor

KOBİ’lerin yedek parça tedarikinden, yenilikçi tasarımlarının hayata geçmesine kadar birçok alanda hızlı ve düşük maliyetli çözümler sunan Oo-kuma, Türk şirketlerine küresel rekabette güçlendirecek enstrümanlar sunuyor.