MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

ABB’nin GE Industrial Solutions’ı Alımı Tamamlandı

ABB

ABB’nin elektrifikasyon alanındaki dünya ikinciliği güçlendi. Cazip Kuzey Amerika pazarına erişimin kapsamı genişledi. İlk yılda operasyonel EPS birikerek artacak. Beşinci yıl itibariyle yıllık maliyetlerde yaklaşık 200 milyon dolarlık tasarruf bekleniyor.

ABB, 30 Haziran 2018 tarihinde GE’nin global elektrifikasyon çözümleri işletmesi olan GE Industrial Solutions’ı (GEIS) alma işlemini tamamladığını açıklamıştı. 25 Eylül 2017 tarihinde duyurulmuş olan alım ile ilk yılda operasyonel EPS’nin birikerek artması bekleniyor. 2.6 milyar dolarlık işlem, ABB için önemli bir değer yaratım potansiyeli sunuyor; buna ABB ‘nin dijital çözümü ABB Ability TM ile GEIS’in kapsamlı sisteminin birleştirilmesinden elde edilecek büyüme fırsatları da dahil. ABB beşinci yıl itibariyle yılık maliyetlerde yaklaşık 200 milyon dolarlık bir tasarruf elde edilmesini bekliyor; bu, GEIS’in aynı performans seviyesine getirilmesinde de önemli bir rol oynayacak. ABB CEO’su Ulrich Spiesshofer: “GE Industrial Solutions’ı ABB’nin bünyesine katmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu birleşim, ABB’nin elektrifikasyon alanındaki dünya lideri konumunu güçlendirirken, özellikle de Kuzey Amerika gibi önemli pazarlardaki büyümemizi ve rekabet gücümüzü de artırıyor. Thomas Edison’un ilk kuruluşlarından biri olan GEIS, elektrifikasyonun beşiği konumunda. Artık ABB’nin bünyesinde olan GEIS’in mirasını koruyacak ve yaşatacağız” dedi.

GEIS, Elektrifikasyon Ürünleri Endüstriyel Çözümleri (EPIS) adı altında yeni bir iş birimi olarak, EÜ Başkanı Tarak Mehta liderliğindeki ABB Elektrifikasyon Ürünleri (EP) bölümüne entegre edilecek. Önceden GE Industrial Solutions’ın başkanlığını ve CEO’luğunu yapan Stephanie Mains, bu yeni iş birimine Genel Müdür olarak öncülük edecek. Alım işleminin bir parçası olarak ABB, GE ile uzun vadeli stratejik bir tedarik ilişkisi kurdu; böylelikle ABB portföyündeki ürün ve çözümlerin GE’ye tedariki mümkün olacak. Bunun yanında GE markasının kullanımına yönelik uzun vadeli bir hak da alım işleminin kapsamında bulunuyor. Tarak Mehta: “GE Industrial Solutions ve ABB’nin ürün portföyleri oldukça kapsamlı. Birlikte birleşmiş ve daha da kapsamlı bir portföy oluşturacak, bunun yanında dünyadaki izimizi, satış personelimizi ve dağıtım ağımızı da güçlendireceğiz. GEIS’in kurulu sistemini hizmete sunmaya kararlıyız; böylelikle dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize daha ileri teknoloji ve dijital bağlantılı çözümler sunabileceğiz. Hep birlikte ABB’nin elektrifikasyon alanındaki dünya ikinciliğini güçlendirecek ve cazip Kuzey Amerika pazarına erişimimizin kapsamını genişleteceğiz” dedi.