MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

UYGULAMA SİHİRBAZI İLE OTOMASYON Erişilebilir Hale Geliyor

Universal Robots

İnsanla yan yana herhangi bir güvenlik kafesi olmadan güvenle çalışabilen (risk analizlerine bağlı olarak) cobot’larıyla öne çıkan Universal Robots, yeni geliştirdiği e-Series ile otomasyon teknolojisindeki değişimin amiral gemisi olmaya devam ediyor. Ayrıca; Uygulama Sihirbazı (Application Builder) ile hem küçük hem de büyük ve orta ölçekli şirketler için geliştirdiği çalışmalara bir yenisini ekleyen Universal Robots, Uygulama Sihirbazı aracıyla yetenek açığını kapatmaya devam ediyor. Cobot’ları ile tüm sektörlere çözüm sağlayan Universal Robots, firmalara istedikleri uygulamayla ilgili baştan sona eksiksiz bir program şablonu ortaya çıkararak maliyet ve üretim optimizasyonu sağlıyor.

“BELİRLİ BİR UYGULAMA İÇİN KOMPLE PROGRAM ŞABLONU SAĞLIYOR”

Uygulama Sihirbazı ile sunduğu avantajlara dair açıklamalar yapan Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “Uygulama Sihirbazı seçilen bir uygulama için komple bir program şablonu sağlıyor. Uygulama Sihirbazı’nda cobot kontrolörünün diğer ekipmanlarla nasıl ilişkilendirileceği, cobot’un özel uygulama gereksinimleri, örneğin cıvatalama için tork, paletleme için yerleşim şablonu, tutucular için dikkat edilmesi gereken detaylar gibi önemli konularda katkılar sağladığı gibi nasıl programlanacağı gösteriliyor.

Bununla birlikte kullanıcının seçimlerine göre oluşturulan program şablonu e-mail ile kullanıcıya gönderiliyor, kullanıcı programı cobot’a yükleyerek çalışmaya başlayarak, kısa sürede üretime başlayabiliyor. Uygulama Sihirbazı, başlangıç olarak en popüler üç kolaboratif robot uygulaması makine besleme, cıvatalama ve paketleme için kullanıcılara avantaj sağlıyor. Diğer uygulamalar için ise çalışmalara devam ediliyor” dedi.

“UYGULAMA SİHİRBAZI İLE YETENEK AÇIĞI AZALIYOR”

Universal Robots’un kolay programlanan cobot’larının Uygulama Sihirbazı ile tüm sektörlerde yetenek açığını azalttığını ifade eden Gök, “Yeni geliştirdiğimiz Uygulama Sihirbazı, çevrimiçi konfigürasyon aracılığıyla uygulama için gerekli olan uygun uç ekipmanı ve doğru robotu seçmek, farklı konfigürasyon seçenekleri için avantaj ve dezavantajları gözden geçirmek ve komple bir çözüm için gerekli becerileri öğrenmeniz için adım adım bir süreç sunuyor. Universal Robots+, Universal Robots Akademi ve en son yenilik Uygulama Sihirbazı gibi uygulamalarla robot kullanma kabiliyeti artıyor. Herkese başarılı bir robot uygulamasını hızlı bir şekilde yapılandırma ve uygulama imkanı tanıyoruz” dedi.