MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Tasarımcılar İçin Pratik Planlama Aracı

Schmersal

Makine üreticileri ve makine operatörleri, 7/24 hizmet veren bir online araç olan Schmersal’in PSC1 konfigatörü ile artık kendi ihtiyaçlarına göre tesisleri için güvenli bir kontrol sistemini kolay ve hızlı bir şekilde yapılandırabilirler.

PSC1 konfigatörü kendi kendine çözüm bulan, kullanımı kolay ve sadece bir kaç dakika içinde tasarımcılara anlamlı bir planlama tabanı sağlayan bir araçtır. Konfigüratör ayrıca bir iOS/Android uygulaması ile iPad/touchpad’lerde rahatlıkla kullanılabilir. Bu planlama aracı, güvenlik sensörlerinin ve güvenlik çıkışlarının seçimine dayanarak, otomatik olarak (fiyat bakımından) Schmersal’in en uygun PSC1 güvenlik kontrolünü seçer ve aynı zamanda yapılandırılan yapı grubu için DIN rayında ne kadar yer gereksinimi olduğunu gösterir. PSC1 konfigatörü aynı zamanda, ürün adı, malzeme numarası ve cihazlarla ilgili detaylar içeren bir malzeme listesi oluşturur. Bu parça listesi, Schmersal’in çevrimiçi kataloğuna bağlanmıştır, böylece cihazlar hakkında ek bilgi gerektiği şekilde sorgulanabilir. Parça listesi Excel veya PDF formatında kaydedilebilir ve kullanıcıya özel bir teklif almak için e-posta ile doğrudan Schmersal’e gönderilebilir.

Farklı Haberleşme Protokolleri

PSC1 güvenli kontrol sistemi, makinelerin güvenlik fonksiyonlarının modüler prensibi kullanarak çok çeşitli uygulama durumlarına adaptasyonunu sağlar.

Bu kontrol sisteminin temel bileşenleri, çeşitli emniyet şalterlerinin güvenli sinyal işlemleri için IO genişletme modüllerinin mevcut olduğu, serbestçe programlanabilir kompakt kontrol üniteleridir (PSC1-C-10/100). Üniversal bir iletişim arayüzü üzerinden kullanıcı bir yazılım aracılığıyla kolayca alan protokollerini seçebiliyor ve ayarlayabiliyor. Aynı donanım ile, geçerli tüm ortak alan sistemlerine bağlantı kurulabilir.

PSC1 konfigüratöründe aşağıdaki alan protokolleri seçilebilir: PROFINET, PROFINET PROFIsafe, EtherCAT, EtherCAT FSOE, Profibus, Profibus ProfiSafe ve Ethernet IP. Bunun dışında kullanıcı için, bir kez oluşturulan programların kaydedilebileceği, opsiyonel bir SD hafıza kartı da mevcuttur. Bu şekilde örneğin, donanımı değiştirirken yeniden programlama gerekli değildir. PSC1 konfigüratöründe başka bir makine veya merkezi olmayan otomasyon konsepti için güvenlik sistemi de planlanabilir.

“Topoloji” işlevini kullanarak, konfigüratörde iki makinenin kontrol sistemlerinin birbirine nasıl bağlandığı gösterilir. PSC1 konfigüratörü için; Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Japonca, Çince dil seçeneği de mevcut.