MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Endüstri 4.0 Model Fabrikaları İçin 5 İl Belli Oldu

Sanayi Bakanı Mustafa Varank, endüstri 4.0 sürecinde model fabrikaların kurulacağı 5 ili açıkladı. Ayrıca Ankara ve Bursa’daki fabrikaların Kasım ayında tamamlanacağını duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin Endüstri 4.0 ve Dijitalleşme yolculuğu için ‘Dijital Türkiye Yol Haritası’ açıklanmıştı. Bu yol haritası kapsamında yeni dijital dönüşüm merkezleri açıldığını söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, ‘Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri’ etkinliğinde bu merkezler ve model fabrikalar hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Bu merkezlerde sanayicilerimiz, deneyimsel eğitim ve danışmanlık hizmetleri alacak. Dijital dönüşümün, teori ve uygulamasını gerçek bir üretim ortamında deneyerek öğrenecekler. Bu kapsamda, Ankara ve Bursa’da model fabrikalarımızı Kasım’da hizmete açıyoruz. Bunun yanı sıra, İzmir, Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri ‘Model Fabrika’ projelerinin de planlaması yapıldı ve fon kaynakları bulundu. Model fabrikalar, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 100 Günlük İcraat Programında da yer alıyordu. Model fabrikaların içinde, sanayi ile ilgili doktora ve master programlarının uygulama aşamaları da gerçekleştirilecek. Böylece, kamu-sanayi-üniversite iş birliği de hayat bulacak” dedi.

Varank, Ankara ve Bursa’da endüstri 4.0 için model fabrika kurma çalışmalarının Kasım ayında tamamlanacağını ve faaliyete başlanacağını söyledi. İzmir, Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri’de Endüstri 4.0 model fabrikalarının tamamlandığını da söyledi.

Teknolojinin insan hayatına çok hızlı bir şekilde girdiğine vurgu yapan Varank, “Yeni teknolojiler, üretimin artık her alanına, çok daha yoğun bir şekilde nüfuz ediyor. Nesnelerin interneti, yapay zeka, bulut bilişim ve robotik sistemler gibi uygulamalar, üretimde daha fazla kullanılıyor. Konuyla hiç ilgisi olmayanlar için bu saydıklarım, bir ‘kavram enflasyonu’ olarak algılanabilir. Ancak daha adını duymadığımız pek çok uygulama, ekonomileri ve toplumları çok ciddi bir biçimde dönüştürecek” dedi.