MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Yükselen Meslek: Drone Pilotluğu

İnsansız hava araçlarının kullanım alanları çeşitlenmeye devam ediyor. Gelecekte arabalar kadar sıklıkla kullanılması beklenen bu araçlara ilişkin kural ve düzenlemelerle birlikte nitelikli iş gücü talebi de artıyor.

Geçen yıl Federal Havacılık İdaresi (FAA), 25 kilogramdan hafif droneları uçurmak için gerekli olan şartları yayınladı: Pilot aracı her zaman görünür durumda tutmalı, araç saatte 160 kilometre hız sınırını aşmamalı ve yalnızca gündüzleri uçurulmalı. Ayrıca drone pilotlarının yaralanmalara neden olan kazaları da rapor etmeleri isteniyor.

Drone kullanım kuralları oldukça uzun ve detaylı olsa da ABD’de drone pilotu olmanız için aranan şartlar o kadar karmaşık değil. Öncelikle 16 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Yazılı bir sınava tabi tutuluyorsunuz ve bunda da başarılı olursanız artık tescilli bir drone pilotu oluyorsunuz.

2025’e Kadar 100 Binden Fazla Yeni İstihdam

Droneların çıkış noktası askeriye olsa da artık birçok sektörde kullanılıyor. Emlakçılık, madencilik, petrol, film sektörü ve reklamcılık gibi sektörler ilk akla gelenler. Amazon ve Google gibi şirketler yakın gelecekte dronelar ile teslimat yapabilecekleri sistemleri test ediyorlar. Ticari drone kullanımı henüz yasalarla düzenlenmiş değil ve bazı şehirler drone kullanımını kısıtlamak için harekete geçti. Ticari bir oluşum olan Uluslararası İnsansız Araç Sistemleri Derneği tarafından 2013’te yayınlanan bir raporda, 2025 yılına kadar insansız hava araçları 100 binden fazla yeni istihdam yaratacağı ifadeleri yer alırken, Londra merkezli danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers analistleri de drone teknolojisinin ticari uygulamaları için küresel piyasanın 2020’ye kadar 127 milyon dolara ulaşabileceğini iddia ediyor.

Üniversiteler Sertifika Programları Düzenliyor

Drone operatörlerine olan ve artmaya devam eden talebi karşılamak için üniversiteler ve enstitülerde eğitim programları hızla çoğalıyor. Örneğin Phoenix temelli İnsansız Araç Üniversitesi (UVU), drone pilotu yetiştirmeye yönelik bir üniversite. UVU, mezunlarına ‘İnsansız Sistemler Mühendisliği’nin yanı sıra drone pilotluğunda da beceriler kazandırmayı taahhüt ediyor.

UAV (İnsansız Hava Araçları) pilotluğu sertifikası için ödenmesi gereken harç 3 bin 500 ila 4 bin dolar arasında değişiyor ve sertifika programına katılmak için hiçbir ön koşul ya da üniversite eğitimi almış olma zorunluluğu hatta drone uçurma tecrübesi dahi istenmiyor. UVU ticari olarak kamusal sektöre (askeri birimler, polis departmanları, federal ajanlar) özel şirketlere ve kişisel ilgisi olan öğrencilere eğitim veriyor.

Kaynak: dijitalhabitat.com