MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Entegre CNC Fonksiyonuna Sahip Yeni Sysmac Kontrolörleri

Omron

Entegre hat kontrolü ve CNC süreçleri günümüzün üretim hatlarına esneklik ve daha yüksek verimlilik sağlıyor.

Omron üretim hatlarında yer alan işleme makinelerinin verimliliğini artıran yeni NJ/NY serisi CNC Entegre Kontrolörlerin geçtiğimiz aylarda piyasaya sundu. Bu yeni CNC Entegre Kontrolör serilerinde, Sysmac Entegre Platformu yüksek hassaslıkta karmaşık profil oluşturma ve işleme makinelerinin üretim kapasitesini artırma olanakları sunan CNC fonksiyonunu içerecek şekilde genişletildi.

Tüketici gereksinimlerinin değişmesi ve teknolojik gelişmeler, daha çok yönlü ürünlere, karmaşık şekillere ve malzemelere yönelik talebi artırırken ürünlerin kullanım ömrünü giderek kısaltmaktadır. Sonuç olarak üreticiler daha yüksek verimlilik oranlarıyla daha zorlayıcı işleme koşullarına uyum sağlamak durumundadır. Bu zorluğa bir yanıt olarak geliştirilen Omron CNC Entegre Kontrolörler, CNC ve PLC işlevlerini sunmanın yanı sıra her iki süreci yüksek hızda senkronize ediyor. Bu durum, tüm makinenin üretim kapasitesini önemli ölçüde artıyor.

Ayrıca, CNC ayarı ve G-Code programlamayı Sysmac Studio platformuna ekleyen Omron, aynı zamanda konfigürasyon, programlama, izleme ve 3D simülasyonlar için gerçek bir Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) sağlar. Platform, program yapısını sadeleştirme ve CNC ile diğer süreçler arasında senkronizasyon sağlamanın yanı sıra geliştirme süresini kısaltan CNC fonksiyon bloklarını*1 içerir.

Özellikler

  1. Makine döngü süresini azaltın *2
  • 2 PLC ve CNC programlarının tek bir kontrolör tarafından aynı kontrol süresi içinde uygulanması, sürecin senkronize edilmesine olanak sağlar.
  • CNC ile diğer süreçler arasındaki güvenlik kilidi süresi (haberleşme sırasında bekleme süresi), bağımsız kontrolörler kullanılan çözümlerle kıyaslandığında %75’e kadar azaltılabilir.
  1. Karmaşık profil oluşturma sürecini basitleştirin
  • 3D interpolasyon ve konum dengeleme gibi çok yönlü CNC fonksiyonları, karmaşık profillerin yüksek hassaslıkta oluşturulmasına olanak sağlar.
  • G-Code fonksiyonu, CAD/CAM yazılımı ile otomatik olarak üretilen CNC programlarının doğrudan kontrolöre aktarılmasına imkan tanır. Bu durum, karmaşık profil oluşturma süreçlerinin tasarlanması ve programlanması için gerekli süreyi önemli ölçüde azaltır.
  1. Geliştirme süresini kısaltın
  • CNC ayarı ve G-Code programlama, şimdi gerçek Entegre Geliştirme Ortamında (Sysmac Studio) konfigürasyon, programlama, izleme ve 3D simülasyon süreçlerinde kullanılabilmektedir. Bu tasarım, işleme makinelerine yönelik programların tek bir yazılım uygulaması kullanılarak geliştirilmesine ve hata ayıklama uygulanmasına olanak sağlar.
  • PLC fonksiyonu, hareket kontrolü ve NC Fonksiyon Blokları, program yapısını sadeleştirir ve CNC ile diğer süreçler arasında senkronizasyon sağlar.
  • Sezgisel kullanıcı arayüzü konfigürasyon süresini kısaltır

Sysmac Entegre Platformu, CNC Fonksiyonu İle Daha Kapsamlı Hale Getirildi

Omron, kontrollü yapı için gerekli her unsuru sağlamak için sürekli olarak yeni ürünler ve fonksiyonlar geliştirmeyi sürdürüyor. Bu süreci bir adım ileri taşıyabilmek amacıyla, diğerlerinin yanı sıra XY kesme, frezeleme veya tornalama işlemleri gibi standart CNC uygulamaları için hassas sıralı hareket kontrolü olanağı sağlayan CNC fonksiyonunu Sysmac Otomasyon Platformu’na entegre ediyor.

Bu yeni fonksiyon, Sysmac platformunun mevcut hareket, emniyet, görsel denetim ve robot olanaklarıyla bir araya getirildiğinde, G kodu ve standart IEC programlama dilleri kullanılarak eksiksiz üretim hattı kontrolü sağlar. Tüm üretim parçalarının tam entegre olması, geliştirme sürecinde sadelik, üretimde verimlilik artışı ve anında ürün konumu değiştirme imkanı ortaya çıkarır.

Tek bir kontrolör ile eksiksiz üretim hattı kontrolü için tamamen entegre bir platform sunuluyor. Bu yaklaşım, tüm süreçlerde aynı standart programlama dillerinin kullanılmasına olanak sağlayarak makine işlemleri arasındaki engelleri ortadan kaldırır.

İki tip güvenilir ve sağlam makine kontrolörü arasında seçim yapma olanağı: Modüler Kontrolör ve Açık Tasarımlı Endüstriyel Panel PC. Bu yüksek hızlı ve hassas kontrolör çözümü, tüm makine cihazlarının senkronize edilmesine imkan tanıyarak, üretim hattı genelinde verim artışı sağlar.

G Kodu: Standart RS-274 G Kodu yorumlayıcı. Başlıca CAD/CAM yazılımlarıyla sözdizimi uyumluluğu.

Dengeleme tablosu: Konum, geri tepme ve tork dengeleme için tablo tabanlı algoritma. Tipik olarak kılavuz vida konumunu veya tork dalgalanmasını düzeltmek amacıyla kullanılır.

Yüksek Performans: Lojik sırası, gelişmiş hareket ve CNC’yi içerecek şekilde 500 μs’ye kadar döngü süresi.

Gelişmiş Blok İyileştirme: Geleceğe dönük talimatların önceden analiz edilmesiyle hareketlerin hız ve ivme için birleştirilmesi ve optimize edilmesi, gelişmiş performans sağlar.

Kesici dengeleme 2D/3D: G Kodunda tam olarak belirtilen kesme noktasına eşleşme sağlayan araç çapı ve şekil dengeleme.

Yolu tersine çevirebilmek için Blok Tekrarlama: Aracı kesme alanından uzaklaştırmak için yol tersine çevrilebilir.