MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Dokunmatik CNC Kontrol Üniteleri

Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric, M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerini geliştirmeye devam ediyor. Yeni seri, çok milli senkronizasyon kontrolü sayesinde 32 eksen, 8 mil ve 8 parçaya kadar olan sistemleri destekleyebiliyor.

CNC işleme merkezleri ve CNC torna makinaları için üreticilere sunduğu katma değeri her geçen gün artırmak için çalışan Mitsubishi Electric, bu doğrultuda inovatif ürün gamı içinde yer alan M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerini geliştirmeye devam ediyor. Yeni seri, çok milli (multi-spindle) senkronizasyon kontrolü sayesinde 32 eksen, 8 mil ve 8 parçaya kadar olan sistemleri destekleyebiliyor. Mitsubishi Electric’in ‘sorunsuz yüzey kontrolü’ fonksiyonunu içeren seri, hassas çalışmalar sırasında bile her bir eksenin hızlanmasını ve yavaşlamasını optimize edebiliyor. Aynı sürede daha yüksek kesinlik elde edilmesine veya kesinlikten ödün verilmeden çevrim sürelerinin azaltılmasına imkân sağlayan seri, eş zamanlı 5 eksenli makina operasyonlarında bile kullanılabiliyor.

Yüksek Verimlilik Ve Hassasiyet

M800 CNC kontrol üniteleri, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli makina operasyonları ile çok eksenli ve çok parçalı sistem kontrolü için tasarlanan üst düzey bir kontrol cihazı olarak öne çıkıyor. CNC uygulamaları için özel CPU içeren M80 ise, daha az eksen ve milin kullanıldığı daha basit makina sistemlerinde yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı açısından ideal çözüm sunuyor.

Mitsubishi Electric’in CNC sektörü için özel olarak tasarladığı CPU, daha hızlı makina yanıtı ve daha kesin makina operasyonları ile desteklenen makina performansı için işleme hızında artış sağlıyor.

Kolay Ve Sezgisel Kullanıcı Deneyimi

Ekran ve klavye tasarımıyla da öne çıkan M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojilerle büyüyen yeni nesil operatörlere hitap eden gelecek odaklı CNC’lerin kullanımını kolaylaştırıyor. Yeni seride yüksek çözünürlüklü ekranlar; 8.4 inch, 10.4 inch, 15 inch ve 19 inch seçeneklerinden oluşuyor. 10.4 inch ve daha büyük ekranlarda standart özellik olarak sunulan multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekran, hem deneyimli, hem de yeni operatörler için akıllı telefonlara benzeyen kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Zorlu tuş işlemlerine son veren bu özellik sayesinde programın istenilen bölümü kolaylıkla görüntülenip izlenebilirken, diğer ekranlardaki bir menü rahatlıkla seçilebiliyor. Ayrıca, yeni ekranlar uzun ömürlü sağlam cam yapısıyla günlük bakımın kolay bir şekilde yapılmasına da imkân tanıyor. Ürün ailesinde dikey ve yatay monte edilebilen klavyeler de bulunuyor.

Çoklu Pencereler Barındırabiliyor

Mitsubishi Electric’in M800W serisi CNC kontrol ünitelerinde bulunan 19 inch dokunmatik dikey ekran; ekran klavyesi ve belge görüntüleyicinin makina üreticisi firmalar tarafından özelleştirilebildiği çoklu pencereler barındırabiliyor. Bu sayede üst kısımda CNC ekranı görüntüleniyorken, alt kısımda ise sanal klavye, operatör paneli, doküman görüntüleyici veya memo pad açılabiliyor. M800W serisi kontrol üniteleri, ekranın çoğu bölgesinde 50 mm gibi ince bir tasarım sunuyor olması sayesinde makina operatör paneli tasarımında yüksek derecede esneklik sağlıyor.

Operatörün Kontrol Alanını Genişletiyor

Yeni seri, içerdiği USB’nin yanı sıra artık SD kartıyla da büyük ölçekli karmaşık makina programlarının saklanması ve yedeklenmesine imkân tanıyor. Yeni Simple View özelliği sayesinde; normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yaparak deneyimi olmayan kullanıcıların adaptasyon hızını artırmak ve operasyon esnasında oluşan alarmların tüm ekranı kaplayacak şekilde görüntülenebilmesi ile makinanın durumu hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale geliyor. Böylece, makina operatörü uzakta olduğu durumlarda da oluşan alarmı görebiliyor ve kontrol alanını genişletiyor. Kullanıcı yetki seviyesi belirleme özelliği ile operatörlere üretimdeki rollerine göre ayrı ayrı erişim izni tanımlanarak, yetkisiz müdahaleden kaynaklı hatalar minimize edilebiliyor.

Kolay Entegrasyon Sağlıyor

Çok sayıda açık ağ protokolüyle uyumlu olan M80 ve M800 serisi, fabrika ortamına tamamıyla kolay entegrasyon sağlarken, esneklik açısından da öne çıkıyor. Ayrıca; robotlar, sensörler ve diğer ekipmanlarla CNC arasında bağlantı kurulmasını kolaylaştırıyor. 3D modelleri istenilen boyutta ve konumda görüntülemeye olanak tanıyan seride, operasyon öncesi parça çizimlerine bakılabiliyor ve parçaların kesit görüntüleri alınabiliyor. Standart olarak sunulan G Kod yardımcısı çok daha kolay programlama avantajı sunarken, 3 boyutlu grafik kontrolü hem tornalama, hem de frezelemeyi destekliyor. Bu sayede, karmaşık programlar bile 3 boyutlu simülasyon ile kolaylıkla kontrol edilebiliyor.