MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Derin Delik Delme İşlemi Kolaylaşıyor

Kennametal

Herhangi bir makine atölyesine girdiğinizde derin delik delme işleminin çıkarttığı ince sesi duyabilirsiniz. Çatırtı sesi öylesine yüksektir ki işitmede güçlük çekenler için bile bir çift kulak tıkacını arar hale getirebilir. Derin delik delme işlemi sırasında çıkan ince ses, tornanın mucidi Henry Maudslay‘ın eline bir parça çeliği alıp ona ilk defa delik delmeye çalıştığı günden bu yana makine ustalarına sıkıntı veriyordu. Ve metaller daha da sertleşip makineler için daha zorlu hale geldiklerinden, sorun daha da kötüye gidiyordu ama artık bu durum sorun olmaktan çıkmış durumda.

TİTREŞİMSİZ ALANA GİRİN

Tüm bunları en iyi bilen kişi ise torna sistemleri mühendisliği bölümünde ürün mühendisi ve iç nemlendirme mekanizmasını geliştiren ekibin bir parçası olan Sam Eichelberger konuyla ilgili; “Belki de yeni çubuk hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, tak ve çalıştır olmasıdır. Ayarlama için herhangi bir şeye gerek yok sadece paketinden dışarı çıkarıp tarete takıyor ve delme işlemine başlıyorsunuz” dedi

Atölyeyi daha sessiz bir çalışma ortamına getirmekten fazlası da var. Titreşimi ve bu sayede çatırtıyı ortadan kaldırmak, takımın yüzey pürüzlülüğündeki olumlu etkisi bir yana aynı zamanda takım ömrünü de uzatıyor. Ve aletler daha uzun süre dayandığında, besleme hızları, kesme hızları ve birçok endüstri uzmanının bir zamanlar ulaşılamaz olarak düşündüğü kesme derinlikleri ile daha da zorlanabilir hale geliyor. Eichelberg’de onlardan bir tanesi. Titreşimsiz delme sistemin, kullandıklarınız arasında sadece uygulaması en kolay olan değil, aynı zamanda en üretken çubuk haline getiren bir dizi özellik sayıyor.

Bunların arasında, çubuğun uç kısmında bulunan, çeşitli tipteki ve boyutlardaki değiştirilebilir uçları güvenli bir şekilde sabitleyen dişli ve cıvata bağlantısı var. Dahası, uçların daha kısa bir uzunluk ve daha hafif bir ağırlık ile diyete sokulmuş olması. Bu sayede daha iyi bir sabitlik sağlanarak çubuğun iyileştirilmiş performansına katkıda bulunululdu.

Aynı zamanda, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde yüksek basınçlı soğutma akışını hassas bir şekilde yönlendirmek için soğutucuyla beslenirler. Sonuç ise kesim bölgesinde maksimum soğutma ile birlikte sorunsuz bir talaş kontrolüdür. Bunlardan en önemlisi iç sönümleyicidir.

Eichelberger de; “Çubuklar hem titreşim hem de bakım gerektirmez. Çubuk boyunca, içerisinde nemlendirme sıvısı bulunan bir çift elastik destek tarafından desteklenen bir kütle bulunur. Bu kütle işleme sırasında önceden belirlenmiş bir frekansta titreşir, titreşimi bastırmak için etrafındaki çubuğun doğal frekansını zayıflatır. Endişe edecek aşınan bileşenler veya ayarlamalar yoktur.” dedi.

Titreşimsiz sistem, 10x çapa kadar delme uygulamalarında iyi bir performans sunar ki bu katı karbür veya ağır metal delme çubuklarının inebildiğinden daha derindir. Şirket içi ve müşteri test sonuçları, yüzey pürüzlüğünün en az rakip “sessiz çubuklar” kadar iyi olduğunu ve hatta bazı durumlarda onlardan çok daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu da panel boyunca önemli ölçüde daha agresif kesme parametreleri sağlıyor.

Elbette delme çubukları makineye yerleştirildikleri yöntem kadar iyidirler. Kennametal bu kritik konuya, maksimum rijitlik için parçalı kovan ile birlikte makineye özel taret adaptörleri tedarik ederecek çözüm bulmuştur. Kennametal küresel ürün müdürü John Gable bu durumu; “Bu ürünün amacı bu. Mümkün olan en iyi stabilite ve var olan en etkin yalıtım çözümü. İşte bu kadar” diye açıklıyor. Delme çubuğunu tam ortaya getirme konusunda sıkıntı yaşamış herkes kurulumun son derece kolay olduğu gerçeğini takdir edecektir. “Kafanın tepesinde görsel açı bulucu barındıran bir referans düzlüğü var” diyor ve ekliyor Eichelberger, “Sadece göstergeyi sıfıra ulaşıncaya kadar çubuğu döndürün, sonra yerine kelepçeleyin.” Gable, “Böyle bir delme sisteminin yüksek maliyeti düşünüldüğünde, aynı zamanda bir kaza durumunda başlıkların, çubuğun kendisinde hasara yol açmayı engelleyecek şekilde değiştirilebileceği gerçeğini de takdir edeceklerdir. Ve Kennametal’in eski delme sistemlerini kullanan kullanıcılar da yeni başlıklarının bir adaptör ile mükemmel şekilde uyum sağladıklarını göreceklerdir. Çubuk portföyümüz bir inç ile dört inç arasında çeşitlilik gösterirken, metrik versiyon ise 25 mm’den başlayıp 100 mm’ye kadar gitmektedir.

Pek çok değiştirilebilir başlık stilleri de mevcut. Hassas işleme ihtiyaçları için vidalı pozitif eğim uçlardan ağır kaba işleme için negatif eğimli, kelepçe tarzı geometrilere kadar her şey bulunmakta. Çubuk zorlu uygulamalar için tasarlanmış olup, yaptığı da tam olarak budur” dedi.