MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

CHEP’ten Otomotiv Sektörüne 100 Milyon TL Yatırım

CHEP

Global stratejisi kapsamında otomotiv sektöründeki gelişmeleri ve büyüme fırsatını takip eden CHEP Türkiye, 2019 yılı içerisinde 100 milyon TL’lik ekipman ve servis merkezi yatırımı yapacak. Paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeli kapsamında karton, metal ve ahşap sandıkların yerini alacak katlanabilir plastik konteyner ve kasa çözümleriyle otomotiv ana ve yan sanayi üreticilerinin daha sürdürülebilir tedarik zincirleri inşa etmelerini destekleyecek.

Otomotiv sanayisi; ülke ekonomilerinin istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlayan, teknolojik gelişmeleri hızlandıran ve birçok sektörün gelişmesine yardımcı olan sektörler arasında yer alıyor. Türk otomotiv sektörü, ortalama yüzde 78 ihracat oranı ile dünyanın 14’üncü büyük otomotiv üreticisi konumunda bulunuyor. Uluslararası pazarlarda global markaların üretim, ihracat ve mühendislik merkezi olarak görülüyor ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde yüzde 50 büyümesi bekleniyor.

2009 yılından bu yana paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeli ile iş ortaklarının tedarik zincirlerini baştan sona optimize eden CHEP Türkiye, global stratejisi kapsamında otomotiv sektöründeki gelişmeleri ve büyüme fırsatını yakından takip ediyor. Bu doğrultuda CHEP, 2019 yılı içerisinde 100 milyon TL’lik ekipman ve servis merkezi yatırımı yaparak Türkiye otomotiv sektörünün tedarik zinciri yönetimini güçlendirmeye hazırlanıyor.

Otomotiv Sektörüne Sürdürülebilir Çözümler

Küresel otomotiv endüstrisi; maliyet baskısı, yüksek güvenlik standartları, karmaşık çevre uyumluluğu yönetmeliklerine karşı büyüyen zorlu koşullarla mücadele ediyor. Ürünlerin korunması için özel geliştirilmiş katlanabilir plastik konteyner ve kasa çözümleri, koruyucu iç profilleri, aksesuarları ve ekipmanlarıyla hizmet veren CHEP, tedarik zincirinin her aşamasında hem ana sanayi otomotiv üreticileri hem de tedarikçilerinin bu koşullara karşı esnekliklerini ve verimliliğini artırıyor. CHEP’in sunduğu tedarik zinciri çözümleri, daha az ekipmanla daha fazla yükün etkin bir şekilde taşınmasını sağlıyor. Daha iyi istifleme ile taşımada daha yüksek kapasite kullanılmasını sağlayarak iş ortaklarının nakliye maliyetlerini düşüren CHEP, kaliteli ve sürdürülebilir ekipmanlarıyla ürün hasarlarını ve atık oluşumunu da azaltıyor.

Yeniden kullanılabilir plastik konteyner ve kasa çözümleriyle otomotiv tedarik zincirini güçlendirdiklerini belirten CHEP Türkiye&Kuzey Afrika Bölge Direktörü Şafak Aktekin, “Ekipman yönetimindeki uzmanlığımız ve özel yazılımlarımız sayesinde tüm tedarik zinciri süreçlerini baştan sona analiz ederek ürün akışının en iyi şekilde gerçekleşmesini ve stok elverişliliğinin geliştirilmesini sağlıyoruz.

Türkiye’de büyük bir ivme kazanma potansiyeline sahip otomotiv sektörü araç üretiminde Avrupa’da 5’inci sırada yer alıyor ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde yüzde 50 büyümesi bekleniyor. Büyüme oranımızın İngiltere’yi geçmesi bu alandaki yatırımlara yönelmemizde bizleri teşvik ediyor. Türkiye’ye gelecek yeni yatırımlar ve üretim artışına bağlı olarak sektörün büyümesi, başta Avrupa olmak üzere dış talep koşullarına göre gelişirken, iç pazarın yapısı da sektörün geleceğinde önemli bir rol oynuyor. Otomotiv endüstrinin gelecek 5-10 yıl içinde yapacağı yeniliklerin geçtiğimiz 50 yılda ortaya koydu – ğu ilerlemelerden çok daha büyük boyutta olacağını tahmin ediyor, sürdürülebilir iş modelimiz ve yenilikçi katlanabilir konteyner ve kasa çözümlerimizle otomotiv sektöründeki büyümeyi destekliyoruz” dedi.