MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Nesnelerin İnterneti Kurumsal Süreçleri Nasıl Etkiliyor?

Skywawelot

Kısaca nesnelerin kendi aralarında belli protokoller özelinde internet üzerinden haberleşmesi olarak tanımlayabileceğimiz Nesnelerin İnterneti, aslında hayatımıza girdi bile. Akıllı ev sistemlerinde, sağlık uygulamaları ve hasta takip sistemlerinde, hatta artık otomobillerde bile bu teknolojiyi kullanmaya başladık.

ERP’de Sonraki Büyük Adım: Nesnelerin İnterneti

İş hayatında IoT’nin izlerini gün geçtikçe daha çok görmeye başlıyoruz. Her yeni gün daha fazla veri toplanıyor ve daha fazla veri analiz ediliyor. ERP sistemlerinin çoğunluğu mobilite, giyilebilir teknolojiler ve bulut gibi teknolojilere uyum sağlama sürecindeyken, Nesnelerin İnterneti’nin ERP için sonraki büyük adım olması bekleniyor. Pargesoft Genel Müdürü Kaan Altunterim de bu durumu, “Örneğin evden ya da ofisten çıktığınızı algılayan sensörün ışıkları kapatarak, klimaya haber vermesi ve klimanın da bu bilgi doğrultusunda çalışmayı sonlandırması, IoT’nin hayatımızda karşılık bulduğu noktalardan bir tanesi” diye açıklıyor.

Nesnelerin İnterneti’nin kurumsal kaynak planlama sistemleri açısından son derece yüksek potansiyel sunduğunu kaydeden Pargesoft Genel Müdürü Kaan Altunterim, “Hiçbir insan etkileşimi olmadan internet bağlantılı algılayıcı ve cihazlar sayesinde yeniden siparişler, tedarik ve stok gibi konularda işletmenin ERP sistemine anbean bilgi transferi yapılarak planlama anlık güncellenebiliyor. Örneğin; imalat noktasında, insan gereksinimini ortadan kaldırıp sensörler vasıtasıyla makinelerin onarım ihtiyaçları tespit etmek, üreticilere uyarı ve bildirim göndermek mümkün oluyor” dedi.

Nesnelerin İnterneti, masaya tonlarca yeni veri getiriyor. Bu verilerin ERP yazılımlarıyla eşleştirilmesi ve yeni bilgi akışının sistemlere entegre edilmesi gerekli. Halihazırda özellikle yurt dışındaki çok sayıda şirket, IoT teknolojilerinin yarattığı avantajları iş süreçlerine dahil etmek için testler yapıyor. İmalat, satış ve müşteri hizmetleri noktasında komplikasyonları minimuma indirmek, şirketlerin bu yeni teknolojiye geçişinde kritik önem taşıyor. Bu yüzden ilk denemelere başlayan firmalar, IoT’yi ERP’ye aşamalar hâlinde entegre ederek yol alıyor.

Mekândan ve insandan bağımsız olarak şirketlere makinelerinin operasyonlarını görüntüleme ve takip imkânı sunan Nesnelerin İnterneti, ERP’yi sadece kayıt fonksiyonu olan bir sistemden, tüm üretimi yöneten akıllı bir asistana dönüştürerek iş zekası noktasında yeni ve gelişmiş fırsatlar yaratıyor. Bu yeni dünyada, şirketler ERP üzerinden elde ettikleri verilerle, yeni açılımlara ve hedeflere daha keskin isabetle ilerliyor.

Ekonomik anlamda nesnelerin interneti, teknoloji firmalarının ve sektörün kendisinin, bu alanda yoğunlaşmasına vesile olacak. Nesnelerin interneti konseptinin çok geniş bir alanı kapsaması ve günlük kullanımdaki tüm ürünlerin değişimini gerektirmesidir. Yapılacak çalışmaları da bu yönde yoğunlaşmaya itmiş olacak. Bu konudaki en net örnekler, son dönemlerde akıllı saatler ve elektrikli otomobiller üzerinde kendini göstermeye başladı.

Özellikle Tesla tarafındaki elektrikli ve otonom yani sürücüsüz otomobiller, şu an için doğrudan uydu ile haberleşme sağlayarak gerekli bilgilere erişebiliyorlar. İlerleyen dönemlerde tüm elektrikli otomobiller ve hatta uçak gibi hava taşıtlarının da birbiri ile iletişim kurmaya başlaması, en bariz IoT sektörünü meydana getirmiş olacak.

Nesnelerin İnterneti, Teknoloji Güvenliğini de Artırabilir

Otomobillerin ve ev elektroniği sistemlerinin internet üzerinde birbiri ile iletişim kurabileceği ve hatta kendi başlarına karar verebilecekler. İşte tam da bu noktada, ciddi teknolojik güvenlik sorunları kendini gösteriyor. Günümüzde en çok dikkat çeken teknoloji haberleri, hacker’ların açtığı güvenlik sorunları oluyor. Otonom otomobillerin rotalarının değiştirilmesi, evlerin ısıtma veya soğutma sistemlerinin değiştirilmesi, izinsiz girişler ve güvenlik kameralarının gizlice verilerine erişilmesi gibi pek çok farklı senaryo, hacker’lar tarafından gerçeğe dönüştürülebilir. Bu süreçte hem tüketiciler hem de firmaların zor durumda kalması da dikkatleri üzerine topluyor

5G İle Birlikte IoT Hız Kazanacak

Şimdiye kadar nesnelerin internetinin her daim internet bağlantısına sahip olması gerektiği üzerinde duruldu. Bu cihazların mobil olabileceği de hesaba katıldığında, 2020 yılında hayata geçmesi beklenen 5G mobil iletişim teknolojisinin de büyük bir rolü olacak. Yaygınlaşma sürecini artırması beklenen 5G teknolojisi, sektördeki örnekleri de kısa süre içerisinde artırabilir. Arduino ile yüzlerce nesnelerin interneti uygulaması yapılır hale gelecekti. Elbette ki bu süreç için sadece 5G teknolojisi için çalışmalar mevcut değil. Pasif Wi-Fi teknolojisinin çalışmaları da doğrudan doğruya sektör bazlı olarak devam ettiriliyor. 5G ile birlikte de çok daha başarılı işler gerçekleştirebilecek.