MakinaTek dergisi, Türkiye makina imalat sektörünün gelişimine ve büyümesine katkı sağlamayı ana misyonu olarak görmekte ve sektörün gelişen profilini sergilemeyi amaçlamaktadır.

Intel, Otomatik Kurulabilen IoT Çözümü Sunuyor

Intel

Cihaz, sensör veya herhangi bir akıllı cihazın kurulumunu insanın yapması çok fazla zamana mal oluyor ama bunu robotlar yaparsa zamandan tasarruf edebiliriz. IoT cihazlarını düşünürsek bunlardan milyarlarcasını kurmamız gerekiyor, bu işin bir şekilde kolaylaştırılması lazım. Intel de bu soruna çözüm arıyor.

Intel‘in geliştirdiği yeni yazılım kütüphanesi sayesinde cihazların kurulumları kolaylıkla yapılabiliyor. Bu sayede firmalar büyük bir iş gücünden tasarruf sağlıyorlar. Kütüphane güvenlik konusunda da Intel‘in ekosisteminden faydalanıyor. Onlarca firma ile IoT alanında geliştirmeler yapan Intel, güvenlik alanında da ortaklıklara sahip ve IoT‘de güvenliği elden bırakmıyor.

Düşünülen senaryoda ise cihazın yalnızca elektrik ve ağ bağlantısının yapılması yetecek, daha sonrasında özelleştirilen yazılım cihazı kendi ağı içerisinde tanıyacak ve kurulumunu insan müdahalesine gerek kalmadan kısa sürede tamamlayacak. Bu sayede kurulum sırasında yapılan bir hatadan ya da müdahaleden de sistem etkilenmemiş olacak ve daha kapalı kalarak güvenliğini en üst seviyede tutmuş olacak.

Intel‘in IoT baş yöneticisi Dipti Vachani, “Firmalar bir araya gelerek IoT‘yi zorlaştırıyor, Intel ile biz bunu aşacağız” dedi.