Esnekliği Artırmak ve Akıllı Üretime Geçişi Kolaylaştırmak İçin MES Uygulamalarını Geliştiriyor

👤Rockwell Automation

🔍 Yeni birtakım yetkinlikler Rockwell Automation’ın FactoryTalk ProductionCentre platformunu temel alan ölçeklendirilebilir MES uygulama portföyü genelinde işlevselliği artırıyor. Portföydeki uygulamalar FactoryTalk Production, FactoryTalk Performance, FactoryTalk Quality ve yakında piyasaya sürülecek olan FactoryTalk Warehouse uygulamalarını içeriyor.

“Söz verdiklerimizi gerçekleştiriyoruz, kullanım ve esneklikte iyileştirmeler sağlıyoruz ve tamamen yeni uygulamalar ekliyoruz. Geleneksel MES uygulamalarının uygulamasında farklı disiplinlerden uzmanlık gerekirken, Modüler MES uygulamalarımızın kurulum ve kullanımı görüntülü yönlendirme ve grafik konfigürasyon sayesinde gittikçe kolaylaşıyor” diye aktarıyor Rockwell Automation, Information Software ürün müdürü Todd Montpas ve ekliyor; “Yeni seçenekler sunabilmek için de yatırım yapıyoruz.

Üreticiler çok yakında ölçeklendirilebilir FactoryTalk MES uygulamalarımızın SaaS ve bulut-temelli versiyonlarını da satın alabiliyor olacak.”
Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi,
Zaman-Değer Oranı
FactoryTalk Production, FactoryTalk Performance ve FactoryTalk Quality uygulamalarının son güncellemeleri daha basit, görsel çek-bırak araçlar sağlayarak herhangi bir kodlamaya gerek duyulmadan yeni iş akışları sağlıyor. Bu da hattaki ürün değişimlerinin daha çabuk gerçekleşmesini ve yeni ürün imalatı için daha fazla esneklik sağlıyor.  FactoryTalk Quality uygulamasında artık kullanıcı dostu sezgisel araçlar bulunuyor. Kurulumda yapılan tercihlere göre uygulama, önceden konfigürasyonu yapılmış görsel araçlarla önermeler yapıyor, ölçüm veya tarihsel veri grafikleri ve zaman/değer oranı hız grafiği sağlayarak kalite yönetimde maliyetleri azaltıyor.
Yeni FactoryTalk Warehouse Uygulaması
Saha operasyonlarında malzeme hareketleri ve stok bilgileri hızlı ve kesin bir şekilde takip edilebiliyor olmalıdır. Son MES uygulaması FactoryTalk Warehouse, hızlı ve hassas envanter yönetimi ve stok kaydından ürün içeriği ve mal çıkış takibine olanak tanıyan depo lojistiğini kolaylaştırıyor.
Gelişmiş iç görü ve kontrol, üreticilerin ham madde partilerini, palet yük takibi ve yarı mamul envanterini daha iyi yönetmelerini sağlarken, hammadde seviyesi detaylarına erişime de olanak kılar ve tüm bu işlemler şirkette kullanılan ERP sistemine senkronize bir şekilde gerçekleşir. Bu gibi bilgilerin parmaklarının ucunda olması çalışanların malzeme seviyelerini ileri ve geri ürün soyu da dahil olmak üzere neredeyse gerçek zamanlı bir şekilde yönetebilmelerine imkan tanır. FactoryTalk Warehouse uygulaması özel kurulum ihtiyaçlarına uyacak şekilde ölçeklendirilebilir.
Süreç Uygulamaları için Artırılmış Entegrasyon
FactoryTalk ProductionCentre MES uygulama portföyündeki geliştirilmiş sıra dışı bir entegrasyon özelliği kullanıcılara sistem genelinde daha fazla üretim verisine erişim sağlayarak bağlı ve akıllı üretime girişteki bariyerleri azaltıyor. Enterprise Integration Hub (EIHub) yazılımı kurum uygulamaları ve harici IT sistemleri için ortak bir bağlantısallık yöntemi yaratıyor.

Uygulama bir sistemden gelen bilgileri inceleyip alıcı sistemin şablonuna uygun formata dönüştürüyor. Ayrıca bir Connected Enterprise genelinde veri tercümesini kolaylaştırmak için bilgi fişlerini doğruluyor veya uyarı gönderiyor.

EIHub kullanan süreç imalatçıları FactoryTalk MES uygulamalarına DCS, LIMS, QMS, PLM ve CMMS dahil  kolayca birbirlerine bağlanabilir. Belirli bir üreticiye bağlı olmayan bu entegrasyon sayesinde operatörler parti raporlama parametrelerini, İyi Üretim Uygulamaları açısından ‘harici teftiş’ için kritik alarmları, tüketim, üretim ve sipariş tamamlama verilerini iletebiliyor. EIHub yazılımındaki ön konfigürasyonu yapılmış değer paketleri münferit, otomotiv ve ilaç sektörlerinde de verim artışı sağlıyor.
Gelişmiş Tercih Seçenekleri
Ölçeklendirilebilir MES uygulamaları bulut-etkindir, özel, ortak ve hibrit konfigürasyonlarda merkezi kurulumu destekler.

Rockwell Automation bugün ön konfigürasyonu yapılmış ve yönetilen endüstriyel veri merkezleriyle altyapı hizmeti sağlıyor ve yakında FactoryTalk Cloud platformundan SaaS seçeneğini de satışa sunuyor olacak.