Haziran 2018

Kollmorgen’dan Çoklu Kafa CNC’leri

Dosya

MS40C-8, INDEX'in karmaşık bileşenlerin tamamen otomatikleştirilmiş üretimi için sekiz kafalı bir metal işleme makinesine verilen isim. Aynı makine çift dört kafalı işleme ile aynı zamanda basit parçaların iki kat yüksek üretim adedi ile düşük maliyetli üretimi için kullanıma sunulmuştur. Kollmorgen servo teknolojisiyle tahrik edilen; Esslingen, Deizisau’daki CNC çoklu kafalı, metal kesiminde haklı olarak gerçek mükemmellik örneği olarak görülüyor.

Devamını Oku

Omron, Entegre CNC Fonksiyonuna Sahip Yeni Sysmac Kontrolörlerini Geliştirdi

Dosya

Entegre hat kontrolü ve CNC süreçleri günümüzün üretim hatlarına esneklik ve daha yüksek verimlilik sağlıyor.

Devamını Oku

Kromaş-Rösler Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç “Yüzey İşlem Sektörü Türkiye’de Daha Gelişim Evresinin Başlarında”

Dosya Yüzey Teknolojileri

Kromaş-Rösler Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç yüzey teknolojileri sektörünü ve firmasını anlattı.

Devamını Oku

NSK Takım Tezgahı İşmili Rulmanlarının Tekrarlayan Arızalarını Çözüyor

Dosya Yüzey Teknolojileri

NSK, lider otomotiv sanayi tedarikçisinin tesisindeki dört CNC işleme merkezinde tekrarlayan işmili rulmanlarının arızaları sorununu çözdü. İşmili rulmanlarının neden her iki haftada arızalandığının temel nedeni belirlendi ve. Tesis şu an yıllık 32,880 avro tasarruf ediyor.

Devamını Oku

OneCNC Yenilikçi CAM Teknolojisi

Dosya Yüzey Teknolojileri

OneCNC CAD CAM yazılımı, kısa işleme süreleri ve yüksek kaliteli yüzey kalitesi ile programcıların 5 eksenli NC programlarını hızlı ve kolay bir şekilde üretmelerini mümkün kılar. Bu örnek, 5 eksenli Eşzamanlı Talaş ve Alan İşleme ile birlikte optimize edilmiş Aktif Kesim Adım Azaltma Teknolojisini göstermektedir

Devamını Oku

Cleanarc Duman Emme Sistemleri Konforlu Bir Çalışma Ortamı Sunuyor

Fokus Kaynak

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, kaynak ve lehim sırasında oluşan sağlığa zararlı dumanlara karşı mükemmel koruma sağlayan CleanArc Duman Emme Sistemleri ile daha konforlu bir çalışma ortamı sunmaya devam ediyor. Kapalı ortamlar için ideal CleanArc M100, CleanArc M200 ve duvara kolay monte edilebilen CleanArc S100 modelleriyle bu alandaki ürün gamını genişleten Askaynak, hemen her mekânda güvenle çalışma avantajı veriyor.

Devamını Oku

Fronius Yenİ TIG Cİhaz Serisini Piyasaya Sürüyor

Fokus Kaynak

Fronius, tungsten soygaz (TIG) kaynağına yönelik üç cihazla manuel kaynak ekipmanı portföyünü genişletti. MagicWave 230i, 190 ve TransTig 230i, son derece kullanışlı, güçlü ve sessizdir. Bu cihazlar, hızlı sinyal işlemcileri sayesinde her zaman tam olarak olası en düşük gürültü emisyonu ile mümkün olan en yüksek ark kararlılığına olanak tanıyan akım eğrisine ulaşır. Kullanıcı, sezgisel menü navigasyonu sayesinde doğru parametreleri yalnızca birkaç adımda bularak kendi el becerilerine odaklanabilir ve böylelikle temiz bir kaynak dikişi elde edebilir.

Devamını Oku

“ENDÜSTRİ 4.0’A HAZIRLANMAK İÇİN İNSANI DEĞİŞTİRMEK Yerine Ortamı Değiştirmekle İşe Başlanmalı”

İmalat Endüstri 4.0

Üçüncüsü yapılan Endüstri 4.0 toplantısında konuşan FESTO Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Osman Türüdü, "En çok T tipi eleman işimize yarıyor. Her işten biraz anlayacak. Ama bir işi çok iyi bilecek. Bu insan tipi her yerde aranılır olur" dedi. Yıldız Teknik Üniversitesi, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) ve Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) birlikte düzenlediği 4.0 toplantılarının bu defaki durağı FESTO şirketi oldu.

Devamını Oku

KOLLMORGEN SERVO TAHRİKLERİ Doğrusal Motor ve Döner Bıçakla Temiz Kesimler

İmalat Motor Teknolojileri

Başlangıçta sadece borular vardı ve bunlar Breyer makine fabrikasındaki ekstruderden devamlı bir şekilde üretiliyordu. Constance Gölü'nün yakınında bulunan Singen'deki şirket, boru imalatı için ekstrüzyon makinaları üretiyor. Kollmorgen tarafından yeni tasarlanmış bir hareket kontrol sistemi sayesinde yeni nesli Topline serisi dakikada 300 tüp borucuğu üretebiliyor.

Devamını Oku

BULUT ORTAMINDA Eplan Cogineer Advanced

İmalat Otomasyon

Eplan, 2018 Hannover Messe fuarında yeni bir gösterim gerçekleştirdi. Çözüm sağlayıcısı Eplan, Cogineer Advanced ile artık kendi otomasyon yazılımını -Hizmet olarak Yazılım (SaaS)- modeli üzerinden sunacak. Dolayısıyla, Designer ve Project Builder olmak üzere iki işlevsel alan artık farklı lisanslar ile sadece bulut tabanlı çözümler olarak kullanılabilecek. Bu sayede veri güvenliği doğal olarak güvence altına alınarak, otomatik şema oluşturmada kullanılan kural setleri ve makroların belirlendiği Designer kullanıcı hakları, yeni Rights Management fonksiyonu ile açık bir şekilde belirlenebilecek.

Devamını Oku

GELECEĞİN İŞ YERLERİ İnsan-Makine İş Birliğinde Olacak

İmalat Robot Teknolojileri

Üretim süreçleri ve teknolojilerindeki değişim, iş yeri ortamlarını da değişime zorluyor. Endüstriyel robot teknolojileri alanında bir devrime işaret eden iş birliğine dayalı Universal Robots’a ait Cobotlar, geleceğin iş yerlerinde insanlarla birlikte yerini alacak.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE YAPAY ZEKA Uygulamaları

İmalat Yapay Zeka

Yapay zeka tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok popüler bir konu. Kavram olarak somut bir kavram olan yapay ile soyut bir kavram olan zeka kelimelerinin birleşiminden oluşan yapay zeka; bilgisayar mühendisliği, felsefe, bilişsel bilim, elektronik bilimler gibi birçok alanla ilintilidir.

Devamını Oku

Alfatechnıc Nem Alma Sistemi

Kalite Yönetimi

Özellikle hassasiyet gerektiren endüstriyel proseslerde ve depolama alanlarında gerekli hava koşulların sağlanması için nem kontrolü büyük önem taşımaktadır.

Devamını Oku

ROCKWELL’DEN Makine Güvenliği İçin Yeni Kontrolörler

Makina Teknolojileri

Mühendisler Rockwell Automation’ın yeni kontrolörlerini kullanarak makine emniyet sistemlerini sadeleştirebilir ve emniyet performansını artırabilir.

Devamını Oku

VERİ VE AKILLI Makine Devrimi

Makina Teknolojileri

Üretim verimliliği nasıl artırılabilir? Üretim hatlarındaki tüm kayda değer optimizasyon işlemleri giderek daha ulaşılmaz hale gelmektedir. İş yerinde daha akıllı otomasyondan faydalanmak yenilikçi bir çözüm sunar ancak tüm süreç veriyle başlar. Çok ama çok fazla veriyle.

Devamını Oku

Daha Güvenlİ Makİne Müdahalelerİ İçin Devre Kesicileri Kolayca Kilitleyin

Makina Teknolojileri

Devre kesiciler, kolayca açılıp kapanarak müdahale gerçekleştiren profesyoneller için sorunlara yol açabilir. Bir devreyi vaktinden önce yeniden etkinleştirmenin sonucunda darbeler ve ciddi yaralanmalar görülebilir.

Devamını Oku

UZAY MAKİNE Silindir Üretimini Hızlandırdı

Makina Teknolojileri

Bu yıl 40’ncı yıllarını kutlayacaklarını hatırlatan Uzay Makine Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan Elbe, “Yıllar önce pnömatik devre elemanı üreticilerine silindir üretmek için yola çıktık.

Devamını Oku

Yellow Table‘daki İlk Türk Makine Üreticisi Hidromek

Mercek Güncel

Hidromek, dünyanın iş makinesi üreten en büyük 50 firmasının sıralandığı uluslararası “Yellow Table” listesine 6’ıncı kez girmeyi başarırken, tasarımın ‘Oscar’ı olarak kabul edilen Red Dot 2018 Tasarım Ödülleri’nde de çifte ödül kazandı.

Devamını Oku

Yeni Yapay Zeka Ürünü IBM POWER9

Mercek Güncel

Kurumsal zeka için geliştirilen en iyi sunucular arasında yer alan IBM POWER9’un lansman etkinliği gerçekleşti.

Devamını Oku

Federal Elektrik’ten Çevreye Yatırım

Mercek Güncel

Çevreye duyarlılığını ISO 14001:2015 Çevre Yönetim sistemi sertifikasını sektöründe ilk alan firmalardan biri olarak belgelendiren Federal, arıtma tesisinin kapasitesini arttırdı.

Devamını Oku

“Rekabeti Fiyatla Değil, Kalite ve Markalaşmayla Sürdüreceğiz”

Mercek Güncel

Türk makine sektörünün tanıtım faaliyetleri kapsamında uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin Makinecileri, stratejik pazarları arasında ilk sıralarda gelen Almanya ve Rusya’daki fuarlarda Türkiye’yi temsil etmeye devam etti.

Devamını Oku

Prüftechnik Akademi 2018 Yılı Eğitimleri Devam Ediyor

Mercek Güncel

Prüftechnik Akademi 2018 yılı programında; titreşim, balans alma ve denge, hizalama, termografi ve “Güvenirlik Mühendisliği” alanlarında eğitimler yer alıyor.

Devamını Oku

Rockwell Automation Dijital Dönüşüm Yolculuğunu Anlattı

Mercek Güncel

“Dijital Dönüşüm” seminerine sektörün önde gelen isimleri ve Rockwell Automation bölge direktörleri katıldı. Endüstri devrimi ile birlikte makinelerin üretimde yer almaya başlaması ve hızla gelişen bir dönüşümün tartışıldığı etkinlik Antalya’da gerçekleşti.

Devamını Oku

Askaynak, Robotik Otomasyon ve Endüstri 4.0’a Odaklanıyor

Mercek Perspektif

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, ihracat ve AR-GE çalışmalarındaki başarısının yanı sıra, Askaynak Automation markasıyla çözümler sunduğu robotik ve mekanik otomasyon sistemleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. AR-GE, ÜR-GE çalışmalarını, 2013 yılında stratejik bir adımla başlayan robotik otomasyon alanındaki çalışmalarını, ihracat başarılarını ve gelecek hedeflerini anlatan Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak’ın Genel Müdürü Ahmet Sevük, ihracat ve planlı büyümeyi öncelikli şirket politikası haline getirdiklerini ifade etti.

Devamını Oku

“Mesleki Eğitim Alanlar Ara Değil, Aranan Eleman Statüsünde”

Mercek Perspektif

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) iş birliği ile Konya’da düzenlenen ve 4 gün süren Konya Endüstri Zirvesi gerçekleşti.

Devamını Oku

KOBİ’ler İçin Rekabetin Yolu Dijital Dönüşümden Geçiyor

Mercek Perspektif

Sanayi 4.0 sürecinde KOBİ’lerin dijital dönüşüme uyum sağlayabilmeleri için yol gösterici olmak amacıyla düzenlenen 1. İstanbul KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi’nin “Yarına Hazır Olmak: Robotlar ve Bilişim Güvenliği” panelinde, CLPA (CC-Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel konuşmacı olarak yer aldı.

Devamını Oku

Alfatech ve Wagner Ürünleri Müşterisiyle Buluştu

Mercek Perspektif

Kumlama ve boya alanında başta denizcilik olmak üzere birçok sektörde hizmet veren Alfatech, airless boya pompalarında Türkiye distribütörü olduğu Wagner ile birlikte ürünlerinin tanıtıldığı bir lansman düzenledi.

Devamını Oku

“Sanayi Odaklı Projeler” Sanayi İş Birliği İle %30 Büyüme Sağladı

Mercek Perspektif

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde Ekim 2016’dan bu yana devam eden “Sanayi Odaklı Projeler” (SOP), ikinci yılını birçok yeni proje ve farklı sektörlerdeki sanayi kuruluşlarının iş birliği ile %30 büyüme sağlayarak başarı ile tamamladı.

Devamını Oku

İTÜ ARI Teknokent Olgun Aşama Teknolojİ Gelİştİrme Bölgelerİ Arasında 1. Seçİldİ

Teknokent Gezisi

Teknoloji firmalarına ve girişimcilere teknoloji geliştirmeleri ve bu teknolojileri ticarileştirmeleri için en uygun ortam ve olanakları sunarak Türkiye’nin teknoloji gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen İTÜ ARI Teknokent, Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssüdür.

Devamını Oku

Yapay Zeka Operasyonu Yazılımı ve Yenİ Flash Depolama Sİstemlerİ

Teknolojik Trendler

Hitachi’nin tahmine dayalı analitik özelliğe sahip yeni sistemleri ve BT otomasyon yazılımı, sundukları esnek veri altyapısı ve akıllı operasyon imkanları ile veri merkezi modernizasyon girişimlerine destek oluyorlar.

Devamını Oku

DRAGONFLY 2020 PRO 3D YAZICI

Teknolojik Trendler

CDT Bilgi Teknolojileri, katmanlı üretim dünyasının dinamiklerini değiştirecek DragonFly 2020 Pro 3D yazıcısını ODTÜ Teknokent’te düzenlenen toplantıda savunma, havacılık, elektronik ve otomotiv dünyasının liderlerine tanıttı.

Devamını Oku

“Karma Gerçeklİk” ÇOK SEYİ DEĞİŞTİRECEK

Teknolojik Trendler

İnsanların çalışma, yaşama ve eğlenme şekillerini değiştiren yeni bir teknoloji geldi. Buna Karma Gerçeklik (Mixed Reality) deniyor; sosyal ve üstelik ekonomik etkileri açısından Sanal Gerçeklikten (VR) ve Artırılmış Gerçeklikten (AR) daha güçlü.

Devamını Oku

DÜNYADAKİ EN YÜKSEK ROBOT İŞÇİ ORANI GÜNEY KODE'DE

Teknolojik Trendler

Endüstriyel robotlar artık sadece birkaç şirket için muhafaza edilmiyor. 2015 ve 2016 arasında, dünya genelinde robot çalışanlarının ortalama sayısı 10.000 insan başına düşen 66 birimden 74’e yükseldi. Bu yoğunluk, Uluslararası Robotlar Federasyonu (IFR) verilerine göre son yıllarda artış olduğunu gösteriyor.

Devamını Oku

DANFOSS’TAN VLT® Basınç Transmitteri PTU 025

Ürünler

Filtrenin geç değiştirilmesi, filtresi tıkanan fanlardan kaynaklanan ciddi enerji kayıplarına; filtrenin erken değiştirilmesi ise ürünün kullanım ömrünün verimsiz olmasına neden olmaktadır. Filtre değişimi optimizasyonuyla enerjiden tasarruf sağlayan ve hava kalitesini artıran yeni VLT® Basınç Transmitteri PTU 025; hava işleme ünitesi (AHU) ve rooftop ünitesi (RTU) filtrelerinin ne zaman değiştirileceğiyle ilgili yaygın problemi çözen, entegre bir hava akış kontrolü çözümüdür.

Devamını Oku

Wonderware HMI/SCADA Çözümleri

Ürünler

Wonderware InTouch, otomasyon sistemlerini görselleştirerek kontrol etmenizi sağlayan, kendi içerisinde özel proses kütüphaneleri bulunduran SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) ürünüdür.

Devamını Oku