Mayıs 2018

Otomotiv Ana ve Yan Sanayilerinde Endüstri 4.0'a Yönelik Balluff Çözümleri

Dosya

Fabrika otomasyonu ve otomotiv ana ve yan sanayisinde arıza tespiti, proaktif çözümler, izlenebilirlik ve otomasyon temelli sistem çözümlerinde Balluff, kullanıcı dostu, esnek ve uzun ömürlü ürün gruplarıyla hızlı çözümler sunuyor.

Devamını Oku

“Endüstri 4.0’ın Geleceğe Etkisi"

Dosya

İstanbul Gedik Üniversitesi Endüstri 4.0 Kulübü öğrencilerinin düzenlediği “Endüstri 4.0’ın Geleceğe Etkisi” konulu panelde, toplumların ve özellikle gençlerin kendilerini dijital dönüşüm sürecinde geliştirmeleri konusu ele alındı. Panelde, konularında uzman konuşmacılar, Endüstri 4.0 süreci ile ilgili ön görülerini öğrenci ve katılımcılarla paylaştılar.

Devamını Oku

Siemens’ten Dijital Dönüşüm İçin CFO 4.0 araştırması

Dosya

Siemens Finansal Hizmetler (SFS) tarafından yapılan yeni bir araştırma, imalat sektöründe çalışan yeni nesil CFO’ların sahip olması gereken başlıca beş yetkinliği belirlediği araştırma raporunu yayınladı. “CFO 4.0” raporu daha uygun fiyatlı Endüstri 4.0 teknoloji fırsatlarını yakalamak için dijital dönüşümün ilk aşamalarında gerekli olan temel finansal yetkinlikleri tanımlıyor.

Devamını Oku

Sanayi 4.0 ve Akıllı Fabrikaların Temeli IoT

Dosya

Mitsubishi Electric, Türkiye’nin ilk IoT fuarı olma özelliğini taşıyan ve İTÜ IEEE’ye bağlı EESTEC İstanbul Yerel Komitesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen IoT Line Fair’18 etkinliğine altın sponsorluk ile destek verdi. Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, markanın Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory hakkında bilgi verirken, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve robot teknolojilerinin geleceği konusunda da açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

100 Yıllık Yüzey İşlem Deneyİmİ ile Otomotiv Sektöründe Çözüm Ortağınız

Dosya

Kromaş firması merkezi Almanya’da olan Rösler firmasının Türkiye branşı olarak yüzey işlem sektöründe faaliyet göstermektedir. Rösler firmasının 100 yıllık yüzey işlem deneyimini ve ileri teknolojisini, Türkiye’de Kromaş markası altında ürettiğimiz makine ve çözümlerle müşterilerimize sunuyoruz.

Devamını Oku

OYAK RENAULT 6 Mİlyonuncu Otomobilini Banttan İndirdi

Dosya

Oyak Renault, 6 milyonuncu otomobilin ve 5.5 milyonuncu motorun üretimini gerçekleştirdi. Üretilen 6 milyonuncu araç Polonya’ya ihraç edilen Renault Megane Sedan olurken, fabrikada 6 milyonuncu otomobilin ve 5.5 milyonuncu motorun üretimi üzerine tüm çalışanlarının katılımıyla kutlamalar gerçekleşti.

Devamını Oku

MURATA, OTOMOTİV ETHERNET Standardını Destekliyor

Dosya

Murata, Broadcom'un BroadR-Reach 100 Mbps standardını destekleyen otomotiv Ethernet uygulamalarının gürültü azaltma devrelerinde kullanılmak üzere common mode choke endüktörlerinin DLW43MH serisinin seri üretimini açıkladı.

Devamını Oku

TÜRKİYE ELEKTRİKLİ Araçlara Hazır

Dosya

Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkiye’de elektrikli araçlar konusunda ulusal ölçekte yapılan araştırma, Türk halkının elektrikli araç satın almak istediğini ortaya koydu. Araştırmaya göre ülkemizde elektrikli araç sayısı 4 yıl içinde 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısı da 5 yılda 35 kat artışla 14 bine ulaşacak. Araştırma, elektrikli araçların ülkemizde yaygınlaşması için teşvik mekanizması geliştirilmesi gerekliliğini de ortaya koydu.

Devamını Oku

“TÜRKİYE YERLİ VE MİLLİ Otomobil Üretebilir mi?"

Dosya

1950’li yıllara uzanan yerli ve milli otomobil üretme sevdası bazı kısa süreli ve rekabet gücü zayıf denemeler dışında pek gerçeğe dönüşemedi. 1961’de denenen ama üretime geçmeyen “Devrim” ve 1966 ile 1984 yılları arası toplam 87 bin adetlik üretim ile o dönem için büyük bir başarı yakalayan “Anadol” yerli otomobil alanındaki en önemli girişimlerdi. Bundan sonraki dönemde ise yerli otomobil sevdası siyaset ve ekonomi tartışmalarında sıkça yer alan bir konu olmakla sınırlı kaldı.

Devamını Oku

GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN MESLEKLER: MALZEME BİLİMİ VE NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

Geleceğin Meslekleri

Yeditepe Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, mühendislik ve teknolojideki gerçek ve önemli sorunları disiplinlerarası bilimsel bir yaklaşımla çözerek, sorunlara tek ve geleneksel bilim dalı ötesinde çözüm imkanı sunuyor ve geleceği şekillendiriyor.

Devamını Oku

MALZEME BİLİMİ VE NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

Geleceğin Meslekleri

Mayıs ayı itibarıyla her ay geleceği şekillendiren ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda oluşan meslekleri inceleyeceğiz. Malzeme Bilimi Nanoteknoloji Mühendisliği ilk işleyeceğimiz meslek hem Nanoteknoloji mühendisliği nedir, ne işe yarar onu öğreneceğiz hem de üniversitelerin ilgili bölümlerinin hocalarından detaylı bir şekilde dinleyeceğiz.

Devamını Oku

REKABETİ ÜÇ BOYUTLU Yazıcılar Belirleyecek

İmalat

6. GE Küresel İnovasyon Barometresi araştırmasına katılan küresel yöneticilerin yüzde 89’u, Türk yöneticilerin ise yüzde 81’i üç boyutlu yazıcıya yatırım yapan şirketlerin rakiplerini geride bırakacağını söylüyor. Araştırmaya göre, son beş yıldaki inovasyonların küresel çapta yüzde 40’ı, Türkiye’de ise %39’u bilançoya olumlu yansıyor. Araştırma, inovasyona çok uluslu şirketlerin öncülük ettiğini, KOBİ’lerin inovasyon konusunda motivasyonunu kaybettiğini ortaya koyuyor.

Devamını Oku

3B EMNİYET KAMERASI SAFETYEYE® İle Makine Emniyeti

İmalat

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği alanının bir alt disiplini olan makine emniyetine gereken önem yeterince verilmemektedir. Ülkemizde makinelerin neden olduğu iş kazaları içerisindeki oranı %10 ile %15 arasında değişmektedir. Bu oran, ILO standartlarına göre en yüksek ilk dört kaza nedeni arasında yer almaktadır.

Devamını Oku

FH GÖRSEL DENETİM SİSTEMLERİ Uygulamalara Hız ve Hassaslık Kazandırıyor

İmalat

Omron’un FH kompakt görsel denetim sistemleri ailesi, çok yönlülüğü sadece performansla bir araya getirmekle kalmıyor, paranızın tam karşılığını almanızı da sağlıyor. Bu güçlü bileşim, sıra dışı derecede çok sayıda uygulamada hassas ve güvenilir denetim ve ölçüm elde edilmesi açısından bu ürünleri ideal seçenek haline getiriyor. Peki, bunu nasıl başarıyor?

Devamını Oku

ASKAYNAK’TAN KAYNAK MAKİNELERİ Inverter 155 Super ve Inverter 185 Super

İmalat

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, alaşımsız, düşük alaşımlı ve paslanmaz çelik malzemeler üzerinde mükemmel sonuçlar elde etmek isteyen profesyonellere, çalışma ortamına dost kaynak makineleri Inverter 155 Super ve Inverter 185 Super’i sunuyor.

Devamını Oku

STUDIO 5000 YAZILIM SÜRÜMÜ Verimi Optimize Eder ve Tasarım Süresini Kısaltır

İmalat

Rockwell Automation’ın yenilenmiş yazılımı Studio 5000 entegre geliştirme ortamıyla mühendisler otomasyon sistemlerini daha hızlı tasarlıyor, kuruyor ve işletiyor. Yazılımın son sürümü, tüm Studio 5000 uygulamalarının ortak görüntülenebildiği yeni modern bir arayüze sahip ve mühendislerin tasarımdan kullanıma verimini artıracak güncellemeler içeriyor.

Devamını Oku

HER YÖNDEN TORNALAMADA Değişim Yapma

İmalat

En son ortaya çıkan her yönden tornalama ve takımlar verimlilikte titizlikle iyileştirme sunarak bu oldukça eski işleme prosesinin konvansiyonel kurallarını yeniden yazıyor. Tezgah imalathaneleri için asıl soru bu yeni süreci kendi operasyonlarında kullanabilirler mi ya da kullanmalılar mı?

Devamını Oku

EATON’IN BUTON KONFİGÜRATÖRÜ KUMANDA CİHAZLARININ SEÇİMİNİ ve Kombinasyonunu Kolaylaştırıyor

İmalat

Eaton’ın çevrimiçi buton konfigüratörü müşterilerin kendi bilgisayarlarının rahatlığında kumanda cihazlarını isteğe göre yapılandırmalarını sağlıyor. Bu araç sezgisel düzeni makine üreticileri ve tesisatçılar düşünülerek özel olarak fakat elektrik toptancıları ve inşaat ve tedarik sektöründeki son kullanıcılar bu aracı son derece faydalı buluyor.

Devamını Oku

Vacon NXP Grid Converter Sistemi Gemi Kazalarını Önlüyor

İmalat

Ana makinenin devreden çıktığı durumlarda VACON® NXP Grid Converter sistemi yardımıyla buna uygun tasarlanan şaft jeneratörü motor olarak kullanılıp, geminin düşük hızlarda hareket ettirilerek tehlikenin bertaraf edilmesi sağlanabilir ve olası gemi kazaları önlenebilir.

Devamını Oku

MOBİLYA SEKTÖRÜ YILSONU İHRACAT HEDEFİNİ 3,5 Milyar Dolara Yükseltti

Mercek

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ihracat rakamlarını 2018’in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 oranında yükselttiklerini söyledi. İlk çeyrek rakamlarından önce sektör olarak yılsonu hedeflerini 3 milyar dolar olarak belirlediklerini aktaran Güleç, “İlk çeyrek verileri gösteriyor ki, bu rakamları 3,5 milyar dolar seviyesine çıkartmak için şartlar elverişli konumda. Rakamlar, 2023 hedefleri açısından kritik öneme sahip. 2018 yılına ümitle bakmamızı sağlıyor” dedi.

Devamını Oku

BOYTAŞ MOBİLYA’DAN Üniversite İş Birliği

Mercek

Boytaş Mobilya ve Abdullah Gül Üniversitesi arasında inovasyon ve girişimcilik alanında ortak faaliyet ve projeler yürütmek üzere iş birliği ve Mentorlük Protokolü imzalandı.

Devamını Oku

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE Sanayi 4.0 Dönemi

Mercek

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) DTM Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu tarafından, MÜSİAD İnegöl Şubesi ev sahipliğinde “Mobilyada 4.Sanayi Devrimi” ana başlıklı Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi.

Devamını Oku

Matil’den Sanayi ve Akademi İş Birliği

Mercek Güncel

Türk çelik sektörünün AR-GE ve inovasyon çalışmalarını yürüten Matil A.Ş sektörü ileri taşıyacak yeni bir iş birliğine daha imza attı. Çelik sektöründe eğitim konusunda da ayrıcalıklı bir konuma ulaşmayı hedefleyen Matil A.Ş., bu doğrultuda mesleki eğitim konusunda yetkili kurum olan Kaynes ile birlikte hareket edecek. Yapılacak çalışmalar sektörün ihtiyaç duyduğu mesleki ve teknik alanlardaki eğitimi kapsayan yapısı ile sanayi ve akademi iş birliğine örnek oluşturacak.

Devamını Oku

“MAKİNEYİ SATSAK BİLE O MAKİNE BİZİM MAKİNEMİZ”

Mercek Güncel

65 yıldır faaliyet gösteren ve otomotivden beyaz eşyaya, savunma sanayinden metal çelik sanayisine kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Dirinler Makine Genel Müdürü Halil Akgün ile pres makinalarından sektöre bakışına kadar her şeyi konuştuk.

Devamını Oku

4. Türkiye Robotbilim Konferansı Gerçekleştirildi

Mercek Perspektif

Türkiye Robotbilim Konferansı’nın (ToRK) dördüncüsü bu yıl Boğaziçi Üniversitesi‘nde gerçekleştirildi. ToRK serisi konferanslarının ilki 2014 yılında ODTÜ, ikincisi 2015 yılında İTÜ ve üçüncüsü 2016 yılında İstanbul Gedik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenmişti.

Devamını Oku

Bosch’un ‘Değişimi Şekillendirin’ Programı Bu Yıl Yıldız Teknik Üniversitesi’nde

Mercek Perspektif

Bosch Türkiye’nin Sanayi 4.0 dönüşümüyle ihtiyaç duyulacak insan kaynağının yetişmesine destek vermek amacıyla hayata geçirdiği ‘Değişimi Şekillendirin-Dijital Üretim ve Sanayi 4.0 Programı’ bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle geçekleştiriliyor. Programa seçilen öğrenciler, Bosch Manisa ve Bosch Bursa Fabrikalarının desteğiyle Nesnelerin İnterneti, bağlanabilirlik, Sanayi 4.0 konularındaki teorik bilgilerini pratiğe dönüştürme fırsatı bulacak.

Devamını Oku

Bosch Bilgi ve Deneyimlerini Öğrencilere Açıyor

Mercek Perspektif

Bosch Türkiye’nin Sanayi 4.0 dönüşümüyle ihtiyaç duyulacak insan kaynağının yetişmesine destek vermek amacıyla hayata geçirdiği ‘Değişimi Şekillendirin- Dijital Üretim ve Sanayi 4.0 Programı’ bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle geçekleştiriliyor. Programa seçilen öğrenciler, Bosch Manisa ve Bosch Bursa Fabrikalarının desteğiyle Nesnelerin İnterneti, bağlanabilirlik, Sanayi 4.0 konularındaki teorik bilgilerini pratiğe dönüştürme fırsatı bulacak.

Devamını Oku

MAKTEK 1. Altın Pergel Yarışmasına Meslek Liselerinden Büyük İlgi

Mercek Perspektif

MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması meslek lisesi okullarından büyük ilgi gördü. Başvuruların tamamlandığı yarışmaya, ilk kez gerçekleşmesine rağmen, 19 farklı şehirden toplam 36 meslek lisesi başvuruda bulundu. TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, yarışmaya olan ilgiden dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

Devamını Oku

Aktaş Holding Çin, Hindistan ve Japonya Pazarında

Mercek Perspektif

Hava süspansiyon sistemi üreten dünyanın en büyük firmaları arasında yer alan ve 100’den fazla ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştiren Aktaş Holding; Çin, Kıta Amerika’sı ve Hindistan’da büyümesini sürdüren Aktaş Holding, bu bölgelerde 30’dan fazla ana üretici firmaya üretim yapmaya başladı.

Devamını Oku

“İYİ BİR FİKRİ OLAN HERKES TEKNOPARKLARDAN YARARLANABİLİR”

Teknokent Gezisi

Boğaziçi Üniversitesi Teknopark yeni nesil teknolojileriyle hem sanayiyi destekliyor hem de üniversitenin akademik altyapısıyla yeni fikirlerin oluşmasında köprü görevi görüyor.

Devamını Oku

TEKNOPARKIMIZA KABUL EDİLEN PROJE SAYISI 2 BİN 900'E YAKLAŞTI

Teknokent Gezisi

Yıldız Teknopark’ın faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Genel Müdür Prof. Dr. Mesut Güner, bugüne dek 180 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Güner, 7 binden fazla kalifiye Ar-Ge personelinin görev yaptığı Yıldız Teknopark’ın katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine katkı sağlamayı ve ülkemizin cari açığının kapatılmasi için çalışmalar yürütmeyi öncelikli hedefleri arasına koyduğunu söylüyor.

Devamını Oku

B&R, GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİNİ Makine Otomasyonuna Entegre Ediyor

Ürünler

B&R, makine görüntüleme sistemlerini otomasyona tam bir şekilde entegre ediyor. SPS IPC Drives fuarında şirket bir otomasyon sistemi ile tam entegre olan dünyanın ilk görüntü işleme çözümünü piyasaya sundu. Bu çözümler kameraları, yazılımları ve aydınlatma aksesuarlarını kapsamaktadır.

Devamını Oku