Mart 2018

2017'de Metal Sektörü, Sanayi Üretimi Artışına En Fazla Katkıyı Sağladı

Dosya Ağır Sanayi Çözümleri

TÜİK'in açıkladığı Aralık 2017 Sanayi Üretim Endeksi’ne göre, imalat sanayi üretimi alt sektörlerine bakıldığında en fazla katkının otomotiv, elektrikli teçhizat (beyaz eşya), makine, fabrikasyon metal ürünlerden geldiği görülüyor.

Devamını Oku

Ağır Sanayi Sektöründe İşverenin Sorumlulukları

Dosya Ağır Sanayi Çözümleri

İş Sağlığı ve Güvenliği’nin en önemli unsurlarından birisi olan ”Demir Çelik “ve ”Ağır Sanayi“ sektörlerinde işverenin yerine getirmesi gereken bazı sorumlulukları vardır.

Devamını Oku

“GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNİ TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA TAŞIYACAĞIZ”

FIT Fuar

Üretim anlayışını dönüştürecek yenilikçi çözümlerin tanıtılacağı FIT ’18 Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı, 22 Şubat-25 Şubat’ta Fuar İzmir’de kapılarını açmış olacak. 5 ayrı fuarı tek çatı altında birleştiren FIT ’18, endüstri alanındaki en büyük etkinlik olma özelliği taşıyor.

Devamını Oku

FIT Fuarı Hakkında...

FIT Fuar

FIT 2018 fuarı hakkında

Devamını Oku

UFUK TARHAN İLE FÜTÜRİZM: “GELECEK ADETA PEŞİMİZDE”

FIT Fuar

Ufuk Tarha ile Röportaj

Devamını Oku

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ 2017'de Yüzde 7,3 Büyüdü

Fokus Beyaz Eşya ve Yan Sanayi

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD), tarafından açıklanan verilere göre, beyaz eşya sektörü 2017 yılında yüzde 7,3 büyüdü. Alt bileşenlerde ise ihracat yüzde 6 büyürken, ÖTV teşviki ile iç satışlarında yüzde 11'lik bir büyüme gerçekleşti.

Devamını Oku

BEYSAD BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞAN KALAY: “Sabırla Kuralları Öğreniyoruz ve Yakında Oyuna Giriyoruz”

Fokus Beyaz Eşya ve Yan Sanayi

21-27 Ocak 2018 tarihlerinde 18 BEYSAD üyesi firmadan 25 üye ve toplamda 35 kişilik katılımla Amerika’ya bir seyahat geçekleştirildi. Son derece verimli geçen seyahatte hem iklimlendirme ve soğutma teknolojilerinin sergilendiği AHR Fuarı’nı ziyaret etme fırsatı, hem de Whirlpool ve Electrolux gibi 2 dünya devi beyaz eşya firmasını ziyaret edildi.

Devamını Oku

DASSAULT SYSTÈMES, 3DEXPERIENCE Marketplace ile Küresel Sanayi Devrimini Hızlandırıyor

İmalat 3D

Dassault Systèmes, endüstriyel hizmetler ve içerik tedarikçileri için çevrimiçi bir ekosistem olan 3DEXPERIENCE Marketplace'in resmi lansmanını yaptı. 500'den fazla makine sağlayan elli dijital ürün üreticisi ve 600 tedarikçiden 30 milyonun üzerinde parça, işletmelere yeni inovasyon fırsatları sağlayacak. Dassault Systèmes, 3DEXPERIENCE Marketplace ile sanayi dünyasına ilk perakende satış noktaları kadar önemli bir çevrimiçi ticaret platformu sunuyor

Devamını Oku

İKİ İŞLETİM SİSTEMİ Tek Bir Cihazda

İmalat 3D

B&R, otomasyon sistemini bir Hypervisor yardımı ile genişletiyor. Bu yazılım sayesinde Windows veya Linux B&R'ın gerçek zamanlı işletim sistemi ile paralel olarak çalışabiliyor. Örneğin, kontrol ve HMI içeren PC'ler tek bir cihazda birleştirilebilir. Hypervisor aynı zamanda bir endüstri PC'sinin bir Edge-Controller olarak da kullanılmasını sağlar. Edge-Controller bir kontrolcü hizmeti görür ve OPC UA aracılığı ile işlenmiş verileri paralel olarak Cloud‘daki üst düzey sistemlere iletir.

Devamını Oku

ENDÜSTRİYEL IOT UYGULAMALARI İÇİN YENİ Ölçeklendirilebilir Analitik Platformu

İmalat Endüstri

Haberleşmenin ve güçlü prosesörlerin endüstriyel şirketlerdeki kullanımının yaygın-laşması sayesinde verinin ulaşılabilirliği şirketlerin sorunları çözüş biçimlerini ve değişikliklere nasıl adapte olduklarını kökten değiştirdi. Ama üreticiler için veriyi faydalı hale getirmek ve doğru zamanda doğru yerde kullanılmasını sağlamak hayli karmaşık olduğu için zorluklar devam ediyor. Aynı zamanda cihazdan buluta veri yönetimini kendi bünyelerinde yapacak uzmanlığa da sahip değiller.

Devamını Oku

ÜRETİM TAKİP SİSTEMLERİNE Endüstri 4.0

İmalat Endüstri 4.0

Endüstri 4.0’ın son yıllarda çokça telafuz edilmesi ile tekrar gündeme gelen üretim takip sistemleri, bir çok sektörde işletmelerin en önemli ihtiyacı olmuştur. IDG Araştırma Servisinin, Şubat 2017 Endüstri 4.0 araştırma sonuçlarına göre, şirketlerde en çok %56 ile “Üretim”de adımlar atılmaya ihtiyaç duyuluyor. Bunu %44.2 ile “Bilgi İşlem” takip ediyor.

Devamını Oku

OMRON’DAN YENİ F3SG-R Emniyet Işık Bariyerleri

İmalat Endüstri 4.0

Omron’un yeni F3SG-R serisi emniyet ışık bariyerleri, kolay hizalamayı sağlamak için QR kodlarına dayalı yeni bir sorun giderme fonksiyonu ile bükülmeye dirençli yapıyı birleştirir. Mümkün olan en geniş kullanıcı grubu ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeni ışık bariyerleri, iki versiyonda sunulmaktadır: basit açık/kapalı tespit uygulamaları için kolay F3SG-RE ve çok yönlü emniyet çözümleri için gelişmiş F3SG-RA.

Devamını Oku

KPMG TÜRKİYE, Endüstriyel Üretim Sektörel Bakış 2018 Raporun Hazırladı

İmalat Endüstri 4.0

KPMG Türkiye, Endüstriyel Üretim Sektörel Bakış 2018 raporuyla, sektörün 2017 performansını inceledi, 2018 yılını değerlendirdi. Endüstriyel üretim sektöründe, ‘Endüstri 4.0’ olgusunun her geçen gün daha da güçlendiğini belirten KPMG Endüstriyel Üretim Lideri Hakan Ölekli, “Türkiye’de 5.5 milyon kişinin istihdam edildiği endüstriyel üretim, ‘Endüstri 4.0’ı artık daha yüksek sesle konuşuyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE SANAYİ 4.0 İçin Hazırlanıyor

İmalat Endüstri 4.0

İleri teknolojiye sahip fabrika otomasyon çözümleri ile dikkat çeken Mitsubishi Electric, üreticileri Sanayi 4.0 konusunda bilgilendirmek amacıyla Türkiye’nin birçok ilinde düzenlediği etkinliklerine Konya ile devam etti.

Devamını Oku

ALFATECHNIC Büyük (Big Bulk) Kumlama Makinaları

İmalat Makina Teknolojileri

Alfatechnic, Büyük (Big Bulk) Kumlama makineleri aşındırıcıyı hızlı bir şekilde yüklemek için bir Pop-Up valf bulunur ve kumlama sırasında operatörün isteğine bağlı olarak operatör tarafından kontrol edilen aşındırıcı kesme mandalı, üretim oranını artırarak arıza süresini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Devamını Oku

OMRON'UN YENİ 1S SERVO SİSTEMİ, Makine Tasarımını ve Verimliliğini Geliştiriyor

İmalat Makina Teknolojileri

Omron, kullanıcıların makine verimliliğini önemli ölçüde artırmasına olanak sağlayan özellikleri optimum kurulumla birleştiren yenilikçi bir servo sistemleri ürün serisini piyasaya sürdü. Günümüz makine üreticilerinin gereksinimlerini karşılamak üzere özel olarak üretilen yeni Omron 1S servo ürün serisindeki ürünler, olağanüstü performansın yanı sıra yerden tasarruf sağlayan kompakt bir yapı sunuyor ve 100 W-3 kW güç değerleriyle sağlanıyor.

Devamını Oku

MAKİNE ARIZA SÜRELERİNİ ve Maliyetleri Azaltmak

İmalat Makina Teknolojileri

Günümüzün küreselleşen üretim ortamında farklı ve gittikçe karmaşıklaşan zorluklar, üretim verimliliğini daha da zorlaştırıyor. Omron, otomasyon teknolojisinin makine çalışma süresini veya kullanılabilirliğini önemli ölçüde iyileştire-bileceğine ve servis maliyetlerinin yanı sıra üretim sürecinizin aksama durumunu azaltabileceğine inanıyor.

Devamını Oku

KOMPOZİT MALZEMELERİN TALAŞLI İMALATINA YÖNELİK Yapılan Çalışmaların İncelenmesi

İmalat Malzeme

Kompozit malzeme kullanım alanları denildiğinde akla ilk uçak ve otomobiller gelse de, günümüzde ev aletleri üretiminden bina yapımına, gemi yapımından uzay teknolojisine, müzik aletlerinden spor aletlerine kadar hemen hemen hayatımızın her alanına girmiş bulunmaktadır.

Devamını Oku

ENDÜSTRİYEL PC PLATFORMU, Üretim Sahalarını "Entegre" ve "Akıllı" Hale Getiriyor

İmalat Otomasyon

Omron, Endüstri 4.0 çerçevesinde geliştirdiği "Entegre", "Akıllı" ve "İnteraktif" konseptleri ile otomasyon yoluyla imalat tesislerine yenilik getiriyor. Bu bağlamda Endüstriyel PC Platformu (IPC) da tüm dünyadaki üretim sahalarına ve ekipmanlara "entegre" ve "akıllı" otomasyon sunan yeni bir kontrol platformu olarak karşımıza çıkıyor. Omron, imalatçılar ile birlikte PLC ve IPC dahil geniş bir fabrika otomasyonu (FA) ürün gamı ve EtherCAT gibi açık endüstriyel ağlar kullanan benzersiz otomasyonunu geliştirerek imalatta yenilikçilik üzerinde çalışıyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN İLK Sürücüsüz Araçlarını Tasarlayacak Mühendisler Göreve Başlıyor

İmalat Otomasyon

Avusturya merkezli AVL’nin Türkiye’deki kuruluşu AVL Türkiye’nin, üniversitelerin en başarılı 1300 mühendisi arasından seçtiği ileri mühendislik eğitimleri ile donatılmış mühendisler, 6 aylık sıkı bir eğitimin ardından göreve başlıyor. Otomotiv alanında dünyada en çok aranan mühendisliklerinden olan otomotiv AR-GE mühendisleri Türkiye’nin ilk yerli sürücüsüz ve hibrit elektrikli araç teknolojilerini geliştirilmesinde büyük rol oynayacak.

Devamını Oku

ENDÜSTRİ 4.0’IN ANAHTARI: Dijital Beceriler ve Finansman

İmalat Otomasyon

Siemens Finansal Hizmetler (SFS)'in ‘Uygulamada Endüstri 4.0'a Açılan Yollar’ başlıklı araştırmasının sonuçları Siemens Finans Haftası kapsamında açıklandı. Yapılan araştırma ile Endüstri 4.0 modeline geçiş sırasında üreticilerin karşılaşabileceği başlıca altı zorluk belirlendi. Araştırma, başarılı bir dönüşümün temelinde dijital becerilerin ve finansal olanakların bulunduğunu ortaya çıkardı.

Devamını Oku

Makine Performans Analitiği Oem Uzmanlığını Üreticinin Dijital Ekosistemine Getiriyor

Kalite Yönetimi

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IoT) çoklu kaynaklardan gelen verileri yöneterek ve makine öğrenimi uygulamalarını kullanarak kurum genelinde verinin ulaşılabilirliğini artırdı. Fakat yeni Endüstriyel IoT enstrümanlarının makine performansını iyileştirme gücü bu verilere erişimi olan uzmanların bu makinelerin başında olmasına bağlı. Bu da çok fazla makine bilgisinin kullanılmaması anlamına geliyor.

Devamını Oku

2017 Sanayi Sektöründe Bir Sektör Üretim Artışını Sıfırladı

Mercek Güncel

TÜİK`in açıkladığı Aralık 2017 endüstri Üretim Endeksi’ne göre, imalat endüstri üretimi alt sektörlerine bakıldığında en çok katkının otomotiv, elektrikli teçhizat (beyaz eşya), makine, fabrikasyon l ürünlerden geldiği görülüyor.

Devamını Oku

ABB, GÜNDER İle Birlikte Ulusal Endüstri Uzmanları İçin İlk Merkezi İnverter Eğitimini Verdi

Mercek Güncel

ABB PVS800 inverteri Türkiye’nin en çok satan merkezi inverterlerinden biri hâline gelirken, ABB Solar Akademi de artık müşterilerine ve güneş enerjisi piyasasının katılımcılarına uygulamalı merkezi inverter eğitimleri veriyor.

Devamını Oku

Ege Endüstri, 2017 Yılında En Çok İhracat Yapan Otomotiv Firmaları Arasında 42’nci Sırada

Mercek Perspektif

Bayraktar Grubu bünyesinde otomotiv tedarik sanayi sektörünün öncü ve yenilikçi kuruluşu olarak faaliyet gösteren Ege Endüstri, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından açıklanan 2017 yılında otomotiv endüstrisinin en çok ihracat yapan 50 sanayi kuruluşu arasında yer aldı. Ege Endüstri, otomotiv ana sanayi ve yan sanayinin ortak olarak yer aldığı bu sıralamaya 42’nci sırada girmeyi başardı.

Devamını Oku

Yerli Otomobil İçin Bursa İlk Raporu Verdi

Mercek Perspektif

Yerli otomobilin hangi ilde üretileceği henüz belli olmasa da talipleri günden güne artıyor. İlk olarak Kocaeli, Eskişehir, Ankara gibi yerler talip oldu. Şimdi ise otomobilin başkenti Bursa talip oldu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay Bursa’nın otomotivin başkenti olduğunu ve bununla ilgili tüm raporları Cumhurbaşkanına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanına ve ilgili 5 şirkete ilettiklerini bildirdi.

Devamını Oku

Bakan Özlü’den Yerli Makine Üretimine Destek Sözü

Mercek Perspektif

İzmir’de, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla düzenlenen Türkiye Makine Sanayi Zirvesi’nde, “Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı” hakkında bilgi verildi.

Devamını Oku

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ Güçleniyor

Mercek Üniversiteler ve Sanayi İşbirliği

Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı genişletilmiş Meclis toplantısı, Şeyh Edebali Üniversitesi İİBF Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Devamını Oku

ERCİYES TEKNOPARK İLE Üniversite-Sanayi İş birliği Çalışmaları

Mercek Üniversiteler ve Sanayi İşbirliği

Erciyes Teknopark bünyesinde 2010 yılında kurulan Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO), üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyor.

Devamını Oku

SAFEMASTER W KABLOSUZ Etkinleştirme Anahtarı

Ürünler

Tehlikeli alanlardaki otomatikleştirilmiş proseslerde, güvenlik sistemlerine ulaşmak artık çok daha kolay. Çoğu zaman insanlar, bakım, programlama ve test gibi özel durumlarda tehlikeli alanlarda çalışmak durumunda kalmaktadır.

Devamını Oku

SMART ELEKTROMEKANİKTEN Montaj Otomasyon Makinaları 

Ürünler

Makinalarımızın genel özellikleri; Endüstri 4.0 kriterlerine ve CE uyumlu olup, güvenlik önlemleri, işçi sağlığı ve ergonomi kriterleri dikkate alınarak tasarlanmış olmasıdır.

Devamını Oku

HILTI’DEN YENİ Karot Makinası

Ürünler

Hilti, yeni DD 30-W Karot Makinası’nı inşaat profesyonelleri ile buluşturuyor. Darbeli delicilerin delemediği hassas malzemeleri güvenle delebilen yeni Hilti DD 30-W Karot Makinası, hızlı ve sessiz bir performans sunuyor.

Devamını Oku