Şubat 2018

Ultra Yüksek Mukavemetli Çelik Malzemelerin Kaynak Parametre Optimizasyonu İle Mukavemet Arttırımı Üzerine Deneysel Çalışmalar

Dosya

Günümüzde araç ağırlığının azaltılması ve çarpmalara karşı araç güvenliğinin artırılması gereksinimi, otomobil üreticilerini, sac metal şekillendirme teknolojilerinde yeni çözümler aramaya sevk etmektedir.

Devamını Oku

KONYA'DA "CNC Operatörü Robot" Üretildi

Fokus

Teknopol Selçuk AR-GE Akredite Uygulama Merkezi (Teknopol-SAUM) mühendisleri, yerli CNC Besleme Robotu geliştirdi.

Devamını Oku

OMRON, ENTEGRE CNC FONKSİYONUNA SAHİP YuMi Ailesine Yeni Üye

Fokus

OMRON üretim hatlarında yer alan işleme makinelerinin verimliliğini artıran yeni NJ/NY serisi CNC Entegre Kontrolörlerin geçtiğimiz aylarda piyasaya sundu.

Devamını Oku

SLC/SLG 240 COM Serisi Yeni Güvenlik Işık Perdeleri ve Işık Bariyerleri

Fokus

Schmersal'in SLC/SLG 240 COM ürün serisinden yeni güvenlik ışık perdeleri ve güvenlik ışık bariyerleri birçok pratik fonksiyon sunar ve böylece çok çeşitli uygulamalar için uygun çözümdür. Tehlikeli bölgeye kısa mesafelerin olduğu güvenlik uygulamaları için yeni serinin çözünürlüğü 14 mm’ye geliştirildi.

Devamını Oku

İKİ İŞLETİM SİSTEMİ Tek Bir Cihazda Buluştu

İmalat

B&R, otomasyon sistemini bir Hypervisor yardımı ile genişletiyor. Bu yazılım sayesinde Windows veya Linux B&R'ın gerçek zamanlı işletim sistemi ile paralel olarak çalışabiliyor.

Devamını Oku

HİZMET TİPİ ALTYAPI Ağ Yayılımları Sadeleşiyor ve Hızlanıyor

İmalat

Rockwell Automation, yeni hizmet tipi ağ kurma ürünleriyle uzaktan görüntüleme desteğini tek bir paket halinde sunuyor.

Devamını Oku

ESNEKLİK VE VERİMLİLİK İçin En Parlak Buton

İmalat

Michael Weinig AG (Weinig) katı ahşap işleme makine ve ekipmanlarını tasarlamar ve üretir. Bu şirket, ışıklı basmalı butonlarını ve makinelerinden birine ait diğer komponentleri; ahşap kirişler ve kalıplar üzerinde yanlamasına çalışmaya uygun dört kenarlı kalıplayıcıyı içeren Eaton otomasyon sistemi komponentlerine güvenmektedir.

Devamını Oku

ENDÜSTRİ 4.0 YOLCULUĞU Erp vs Mes/Mos&Apı

İmalat

Bu yazıda üretim sahası içinde oluşan verinin entegre bir sistem içerisinde işlenmesi ve yönetimi konularına değineceğiz.

Devamını Oku

PARKER HANNIFIN İMALAT MAKİNESİ UYGULAMALARINDA Bağlantıyı Entegre Akıllı İşlevsellikle Eşleştiriyor

İmalat

Endüstri 4.0 ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) arkasındaki hareket gittikçe güçlenirken, daha fazla sayıda akıllı cihaz/ürün üreticisi çevreleriyle iletişim kuran ve önemli bilgiler sağlayan sensörler ya da nesneler geliştirmenin yollarını arıyor. Parker Hannifin de bu üreticilerin arasındadır. Bu stratejinin avantajları oldukça fazladır ve yazılı olarak desteklenmiştir. Bu avantajlar en iyi kalitede üretimi sağlamak, teçhizat dayanıklılığını arttırmak ve genel verimliliği iyileştirmeyi içerir. IIoT'nin imalat makineleriyle ilgili olarak makine izleme ve öngörücü bakım konusunda yeni kapılar açacağı bellidir. Ancak henüz katedilmesi gereken çok yol var.

Devamını Oku

"KALİFİYE VE EĞİTİMLİ İNSANLAR OLMADAN Sanayinin Dijital Dönüşümü Gerçekleştirilemez"

İmalat

Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı, kalifiye ve eğitimli insanlar olmadan sanayinin dijital dönüşümünün gerçekleştirilemeyeceğini bildirdi.

Devamını Oku

MAKİNE ARIZA SÜRELERİNİ VE Maliyetleri Azaltmak

İmalat

Günümüzün küreselleşen üretim ortamında farklı ve gittikçe karmaşıklaşan zorluklar, üretim verimliliğini daha da zorlaştırıyor. Omron, otomasyon teknolojisinin makine çalışma süresini veya kullanılabilirliğini önemli ölçüde iyileştirebileceğine ve servis maliyetlerinin yanı sıra üretim sürecinizin aksama durumunu azaltabileceğine inanıyor.

Devamını Oku

YENİ EMNİYET Rölesi Modülleri: PROTECT SRB-E-FWS-TS

İmalat

Yeni emniyet değerlendirmelerinde temel model SRB-E-302FWS-TS bir bileşende güvenli durma denetimi ve güvenli zaman rölesi fonksiyonları birleştirilir.

Devamını Oku

YENİ NESİL KOMPAKT VAKUM JENERATÖRÜ Hava İhtiyacı Olmadan Çalışabiliyor

İmalat

Schmalz elektrikle çalışan kompakt yapıya sahip ECBP vakum jeneratörü sayesinde hava tüketimi olmadan vakum üretimini gerçekleştirebilmektedir. Taşıma kapasitesi düşük olan ve kollobratif robot taşıma uygulamalarının kullanımı için uygun bir vakum jeneratörüdür.

Devamını Oku

H TİPİ MEKANİK PRES YATIRIMINDA DİKKATE ALINMASI GEREKEN Teknik Özellikler ve Pres Enerjisinin Önemi

İmalat

ÖZET: H tipi mekanik pres yatırımında presin kapasitesi, strok, koç ayarı, vb. birçok özellik dikkate alınırken, saca şekil vermek için ihtiyaç duyulan kuvvet kadar önemli ve gerekli olan pres enerjisi çoğu zaman gözden kaçmaktadır. Bu durum, yatırımdan beklenen sonuçların alınamamasına ve yatırımı yapan ile presi satan firma arasında problemlere neden olmaktadır.

Devamını Oku

KAYNAK UYGULAMALARININ Güvenliği Artıyor

İmalat

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, kaynak işlemlerinin doğru ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli uzman bilgileri “Askaynak’tan Yeşil Bilgiler” projesiyle kaynak ustalarıyla buluşturuyor. Proje kapsamında YouTube sayfası üzerinden hazırladığı videolarla iş güvenliği konusunda dikkat edilecek noktaları paylaşıyor.

Devamını Oku

ENDÜSTRİ 4.0’IN Şifreleri Eğitim 4.0’da

İmalat

Rockwell Automation Türkiye Ülke Direktörü Cenk Ceylan Türkiye’nin endüstri 4.0 yolculuğunda değişen eğitim olanak ve yöntemlerini ve bu değişimde nasıl bir rol üsteleneceğini ele aldı. Cenk Ceylan’a göre Eğitim 4.0 konseptini doğru kavramak, geleceğin inşasında en önemli parametrelerden biri olacak.

Devamını Oku

MODÜLER DÖŞEMEDEN ISITMA KONTROLLERİNE Yeni Çözüm: IconTM Serisi

İmalat

Danfoss Isıtma Sistemleri, ileri teknolojili oda termostatları, ana kontrol cihazları, hidronik döşemeden ısıtma ve aktüatörlü diğer çözümler için opsiyonel modüller ve aksesuarlardan oluşan Danfoss IconTM serisini piyasaya sürdü.

Devamını Oku

DÜNYADA ÜRETİLEN Her 100 Araçtan 4’üne Türk İmzası!

İmalat

Otomotiv ve dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde önem taşıyan boru sistemlerinde dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri Türkiye.

Devamını Oku

EN STANDARTLARINA UYGUN EMNİYETLİ ROBOT SİSTEMİ Tasarımı ve Kolaboratif Robot Uygulamaları

İmalat

Dördüncü endüstri devrimi olarak kabul edilen Endüstri 4.0'ın ismini giderek daha çok duyduğumuz şu günlerde, konvansiyonel otomasyonun öğeleri de hayatımızdaki önemlerini güncellenerek hissettirmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Daha Kontrollü ve Güvenli Bir Çalışma Ortamı

Kalite Yönetimi

HSE Global, 6331 sayılı yasanın İş Sağlığı ve Güvenliği alanına getirdiği yasal mevzuatın tüm bileşenlerini, uyarı verebilen web tabanlı teknoloji ile yönetebilecek bir iş yazılımı olan HSE Radar’ı piyasaya sundu. HSE Global, HSE Radar ile firmalara daha kontrollü ve güvenli bir çalışma ortamı sunmayı amaçlıyor.

Devamını Oku

SIEMENS’TEN, KATMANLI ÜRETİM İÇİN Sorunsuz Entegre Edilen Çözümler

Kalite Yönetimi

Yeni nesil üretim teknolojilerinin tanıtıldığı ‘formnext 2017’ fuarına katılan Siemens, katmanlı üretim için sorunsuz entegre edilen yazılım ve otomasyon çözümlerini sundu. Siemens, fuarda ilk kez, katmanlı üretimin endüstrileşmesini hızlandırmak için müşterilerine yardımcı olmak üzere tasarlanan modüler danışmanlık hizmetleri süitini de sergiledi.

Devamını Oku

Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri 22-25 Şubat’ta Fuar İzmir’de Endüstri 4.0 İzmir’den Başlıyor

Mercek Güncel

Üretim anlayışını dönüştürecek yenilikçi çözümlerin tanıtılacağı FIT ’18 Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı, 22 Şubat-25 Şubat’ta Fuar İzmir’de kapılarını açıyor. 5 ayrı fuarı tek çatı altında birleştiren FIT ’18, endüstri alanındaki en büyük etkinlik olma özelliği taşıyor.

Devamını Oku

Makinecilerin 2018 İhracat Hedefi 17 Milyar Dolar

Mercek Güncel

Makine sektörünün 2017 yılı toplam ihracatı 15 milyar dolara yaklaştı. Son çeyrekte piyasa beklentilerinin üzerine çıkan sanayi üretim artışına dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, “Makine-teçhizat yatırımlarındaki artış sanayi rakamlarımıza, sanayideki üretim artışı da Türkiye’nin toplam ihracatına olumlu yansıdı.

Devamını Oku

Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Yetkinliği

Mercek Güncel

Türkiye’nin Endüstri 4.0 yolculuğu hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Daha önce Küresel Rekabetçilik Raporu yayınlayan TÜSİAD, son olarak yayınladığı “Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği” raporu ile bu süreçte Türkiye’nin hangi konumda olduğunu ortaya koyuyor.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE İş Sağlığı Güvenliği Duyarlılığının Gelişimi

Mercek İş Güvenliği

AB sosyal politikasında iş sağlığı güvenliği konusu sürekli ve hızlı bir gelişme seyri göstererek, son dönemlerdeki her antlaşmada ve zirve toplantılarında önemli gelişmelere sahne olmuştur. AB sosyal politikasında, genel olarak bir toptan hareket noktasından ilerlemek pek mümkün gözükmemektedir. Ortak eylem konusunda, Avrupa Parlementosuna Avrupa Tek Senedi’nde, Maastricht ve Amsterdam Antlaşmalarında önemli görevler yüklenmiştir. Ancak, bu görevler sosyal politikada ortak bir referans noktası oluşturmamaktadır. Ortak bir referans noktası oluşturul-maması konusunda Avrupa iş dünyasının önemli etkisi bulunmaktadır.

Devamını Oku

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu Üniversite-Sanayi İş Birliğinde Öncelikli Alanları Belirledi

Mercek Perspektif

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu Danışma Kurulu’nun 12 Ocak’ta gerçekleştirilen son toplantısında “Üniversite-Sanayi İş birliği” araştırma sonuçlarını paylaşıldı ve “Kestirimci Bakım” konusu masaya yatırıldı.

Devamını Oku

Mercedes-Benz Türk 50. Yılında

Mercek Perspektif

1967 yılında Otomarsan ismi ile İstanbul’da kurulan ve bugün yatırım miktarı 1,138 Milyar avroya ulaşan, Türkiye’nin yabancı sermayeli en büyük şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında Türkiye’de kesintisiz olarak üretim yaptığı yarım asrı geride bıraktı.

Devamını Oku

MOBİL MAKİNELER İçin Durum İzleme

Ürünler

B&R’ın modüler kontrol ve I/O sistemi olan X90 şimdi opsiyonel olarak durum izleme fonksiyonları ile birlikte kullanılabilir durumdadır. Bu sayede spontane makine duruşlarının sebep olduğu arızalar erken tespit edilebilir ve düzeltilebilir.

Devamını Oku