Ocak 2018

Lazer Tarama Yazılımının Son Sürümü: Revit®

Dosya Lazer Teknolojileri

FARO, Revit®’te genişletilmiş BIM modelleme araçları, daha iyi kalite güvencesi ve tarama verilerini elde etme ve analiz etmede zaman tasarrufu sağlayan PointSense 18.5’i sundu.

Devamını Oku

Lazer Teknolojileri ve Kullanım Alanları

Dosya Lazer Teknolojileri

Lazer, hem teknolojinin gelişimine katkı sağlayan hem de teknolojinin gelişimi ile kullanım alanı genişleyen önemli bir keşiftir [1]. Sağlıktan savunmaya, uzay teknolojilerinden eğlenceye çok farklı endüstriyel alanda kullanılan lazer teknolojilerinin kökü Temel Fizik araştırmalarına, özellikle Einstein’in radyasyonun kuantum teorisi üzerine 1917 yılında yaptığı çalışmalara dayanmaktadır. Lazerler; tek renkli, odaklanabilir ve kontrol edilebilir bir enerji kaynağı olması nedeniyle yüksek enerjili bir ısıtıcı olarak kullanılabildiği gibi kimi zaman da bir cımbız veya keskin bir bıçak gibi kullanılabilir. Bu yazıda, lazerlerin farklı endüstriyel alanlarda kullanımı ile yol açtığı bilimsel ve teknolojik gelişmelere yer verilecektir.

Devamını Oku

3 Boyutlu Lazer Tarama Teknolojisi

Dosya Lazer Teknolojileri

3 boyutlu lazer tarama teknolojisi temelde bir lazer ve bu lazer ışınının algıladığı alanı algılayan kamera teknolojisi çalışma prensibi ile 3 boyutlu nokta bulutu elde eden sistemlerdir. Lazer tarama sistemleri lazer ışının parça üzerine yansıması ve bu ışının geri yansıması sonucu kameranın lazer ışınının üzerinde düşürdüğü noktaların koordinatlarının belirlenmesi ile datayı elde eder.

Devamını Oku

Otomotiv Sektöründe Kullanılan Kaynak Fikstürlerine Genel Bakış

Dosya Lazer Teknolojileri

Otomotiv sektöründe üretilen araçlar birçok bileşenden oluşmaktadır. Araç gövdelerini oluşturan konstrüksiyon yapılar da onlarca sac parçanın birleştirilmesiyle elde edilmektedir

Devamını Oku

ABB’DEN, YuMi Ailesine Yeni Üye

Fokus Robot Teknolojileri

Dünyanın gerçek anlamda insan i şbirliği temelli çift kollu ilk endüstri robotu YuMi®’den sonra ABB, çok daha küçük ayak iziyle birleştiren tek kollu iş birliği temelli robotunu tanıtıyor

Devamını Oku

ÜST SEGMENT TIRAŞ MAKİNELERİ İÇİN Geleceğe Uygun Montaj Konsepti

Fokus Robot Teknolojileri

Philips tarafından üretilen ileri teknolojiye sahip tıraş makineleri, dünya çapında yoğun talep görmekte ve kaliteli ürünler olarak görülmektedir. Üretilen çoğu tıraş makinesinin aksine bu makineler Uzak Doğu'da değil, Drachten, Hollanda'da üretilmektedir.

Devamını Oku

ERMAKSAN, 3D METAL YAZICIYI Türkiye’de İlk Kez Sergiledi

İmalat 3D Yazıcı

"Yenilikçi teknolojiler" sloganıyla, sac işleme sektörüne küresel ölçekte büyük katma değer sağlayan Ermaksan, üç boyutlu yazıcıların tek hammaddesi olan titanyum tozları üretiminin ardından, yüzde yüz yerli ve milli imkânlarla bünyesinde geliştirdiği 3D metal yazıcıyı, Türkiye’de de ilk kez, Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı’nda sergiledi.

Devamını Oku

SENSÖR SEVİYESİNE ULAŞAN HABERLEŞME Teknolojisi İle Buluttan Sahaya Haberleşme

İmalat Endüstri 4.0

2011 yılında, farklı sektörlerdeki trendleri açıklamak ve aralarında ilişki kurmak amacıyla Hannover Messe fuarında ortaya atılan Endüstri 4.0 terimi, geçirdiği evrim sonucu üretim alanında yeni bir paradigmanın müjdecisi oldu. Genel anlamda üretimin bilgisayar ortamına taşınarak otomatikleştirilmesi olarak tanımlanan terim, bilgilerin giderek bireysel makinelere ve komponentlere dağıtılmasıyla üretim operasyonlarının otomatik şekilde organize edilmesine doğru bir geçiş olarak nitelendiriliyor.

Devamını Oku

PARKER TOUGHJACKET™ Hidrolik Hortumlar

İmalat Hidrolik

Gelişmiş kılıflara sahip Parker TOUGHJACKET™ hidrolik hortumları kauçuk hortumlara kıyasla aşınmaya karşı çok daha fazla dayanıklıdır.

Devamını Oku

RLOUVRE ABU DHABI’NİN Yangına Dayanıklı Kabloları Prysmian’dan

İmalat Kablo

Prysmian Group, 11 Kasım’da kapılarını halka açan Louvre Abu Dhabi müzesi için 500 kilometreden fazla FP yangına dayanıklı kablo sağladı.

Devamını Oku

ASKAYNAK’TAN Kaynak Maskesi VIKING™ PAPR 3350

İmalat Kaynak

Kapalı veya etkin havalandırmanın olmadığı ya da kaynak dumanına maruz kalmanın kontrol edilemeyeceği alanlarda yapılan kaynak işlemleri operatörlerin sağlığını riske ediyor. Bu soruna en güvenli ve etkili çözümü sunmak amacıyla yola çıkan Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, en zorlu ortamlarda dahi güvenle çalışmaya olanak veren kaynak güvenliği ürünü geliştirdi: VIKING™ PAPR 3350 Kaynak Maskesi. Motorlu hava temizleyicisiyle kesintisiz olarak sekiz saate kadar filtrelenmiş, solunabilir hava sağlayan VIKING™ PAPR 3350, iş ve işçi sağlığını korumada benzersiz bir avantaj sunarken, hafifliği ve kolay kullanımı ile de dikkat çekiyor.

Devamını Oku

BOSCH SESLİ ASİSTANI Direksiyona Geçiriyor

İmalat Kaynak

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel: “Bosch kokpitteki tuş karmaşasına bir son veriyor. Sesli asistanı bir yolcu haline getiriyoruz.”

Devamını Oku

TAŞLAMA VE KESME Üretim Süreçlerinin Verimliliği Artıyor

İmalat Kaynak

Aşındırıcı ürünlerde yenilikçi çözümler sunan 3M, üçgen şekillendirilmiş patentli Cubitron™II teknolojisiyle, kaynak ağzı açma, kaynak dikişi temizleme gibi üretim süreçlerinde operasyon hızınızı arttırıp maliyetlerinizi düşürmenizi sağlıyor.

Devamını Oku

HILTI’DEN MAKİNE BAKIMINI Kolaylaştıran Teknoloji

İmalat Makine Teknolojileri

Hilti, yeni barutlu çivi çakma makinesi DX 5 ile inşaat profesyonellerine bluetooth üzerinden bağlantı kurabilme ve bakım servisindeki inovasyonları tecrübe etme fırsatı sunuyor. Bu sayede makinanın arıza yapma ihtimalini azaltan Hilti, ürün ömrünün uzatılmasına da imkan tanıyor.

Devamını Oku

İTHAL ÜRÜN YERİNE MİNİ PARÇA ONARIMI YAPMAK Türkiye’yi 100 Milyon Dolar Kâra Geçirdi

İmalat Otomotiv

Otomotiv sektöründe, mini onarım, mobil parça onarım ve hasar onarım hizmeti veren RS Servis, parça değişimi ile ithal ürün satın almak yerine, mümkün olduğu kadar mini parça onarımı yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Duruma rakamlarla bakıldığında sektörde mini onarım yaparak ülke dışına çıkması engellenen rakam neredeyse 100 milyon dolar civarında.

Devamını Oku

BOSCH REXROTH Connected Hydraulic Sistemlerle Sanayi 4.0’a Hazır

İmalat Otomotiv

Bosch Rexroth, yeni yazılım sihirbazını pazara sundu. Elektronik hidrolik eksenlerin devreye girişini kolaylaştıran yazılım sayesinde teknisyenler, dakikalar içerisinde sonuç elde edebiliyor.

Devamını Oku

2018: Makinelerin Yükselişi

Kalite Yönetimi

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, merakla beklenen 2018 Siber Güvenlik Eğilimleri raporunu yayınladı. "Bağlantılı Dünyamızın Bedeli" adını taşıyan raporda, fidye saldırılarının artacağı öngörülürken, internet bağlantılı cihaz sayısının 11 milyarı aşacak olması nedeniyle de makinelerin yükselişine dikkat çekiliyor.

Devamını Oku

Üretimde Dijital Dönüşüm İçin Hızlı İletişim Şart

Kalite Yönetimi

Sanayi 4.0 sürecinde Türkiye'nin dijital dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 34. Ulusal Bilişim Kurultayı’nın “Üretimde Dijital Dönüşüm Paneli”nde, CLPA (CC-Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel konuşmacı olarak yer aldı. Kişiselleştirilmiş üretim imkanı sunan dijital fabrikalarda endüstriyel haberleşme hızının çok yüksek olması gerektiğini vurgulayan Bizel, yeni nesil kontrol ve iletişim teknolojisi CC-Link’e dikkat çekti.

Devamını Oku

Dura Automotive Systems ve Optimas Ortaklıklarının Temellerini Atıyor

Mercek Güncel

Otomotiv sistemleri üreticisi Dura Automotive Systems ile global bir endüstriyel dağıtıcı ve hizmet sağlayıcı olan Optimas arasında yapılan yeni bir uzun vadeli anlaşma, gelişen iş ortaklıklarını daha da sağlamlaştırdı. Her iki şirket halen Avrupa’da birlikte çalışıyorlar ancak kısa bir süre önce imzalanan bu anlaşma, Dura Automotive Systems’in komponent tedarik zincirinin bu bölgede iyice yerleşmesi için işletmeler arasındaki yeni bir niyeti ortaya koyuyor.

Devamını Oku

Temsa İş Makinalar Satış Öncesinde Ürünleri Deneme İmkânı Sunuyor

Mercek Güncel

Temsa İş Makinaları, 100. demo aktivitesini gerçekleştirdi. Temsa İş Makinaları, Komatsu ile müşteri sahasında yaptığı demo aktiviteleriyle makinelerin, verimlilik, performans ve yakıt tüketimlerini ölçümledi.

Devamını Oku

Gaziantep’te Sanayi 4.0’a Uyumlu Teknolojiler Masaya Yatırıldı

Mercek Güncel

Mitsubishi Electric, Gaziantep’te düzenlediği seminerde fabrika otomasyon sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Etkinlikte, Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konsepti ve ileri robot teknolojileri ile ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC-Heating, Ventilating and Air Conditioning) projelerinin otomasyon çalışmaları anlatıldı.

Devamını Oku

Jeneratör Olan Her Yere Hızlı Destek

Mercek Güncel

Günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri kesintisiz enerjinin garantisi jeneratörler. Jeneratör seçerken ürünün kalitesi kadar markanın satış sonrası sunduğu hizmetlerden de emin olmanız gerekiyor.

Devamını Oku

“İthalata Dayalı Büyüme ile ‘Sanayi Devrimi’ Olamaz”

Mercek Güncel

Makine sektörünün Avrasya coğrafyasındaki en büyük buluşma noktalarından biri olan ve sektöre yön veren en önemli firmaları buluşturan Bursa Endüstri Zirvesi, yurtiçinden ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçi rekoruyla kapandı.

Devamını Oku

Türk Sanayiciye Teknoloji Akademisi

Mercek Güncel

Almanya’da geliştirdiği iş birliklerini sürdüren Makine İhracatçıları Birliği teknik partnerlik yapmak üzere Deutsche Messe Technology ile anlaştı. Endüstri 4.0, dijitalleşme ve otomasyon konularında bilgi alışverişi ve teknoloji transferini içeren anlaşmayla makineciler Almanya’dan ücretsiz danışmanlık alacak. Anlaşmaya göre Türkiye, Almanya ve Çin’den sonra Teknoloji Akademisi kuran üçüncü ülke olacak.

Devamını Oku

Bursa Endüstri Zirvesi Gerçekleştirildi

Mercek Güncel

Metal ve saç işleme teknolojileri, kalıp yan sanayi ve otomasyon sektörlerinin tüm paydaşlarını tek çatı altında bir araya getiren Bursa Endüstri Zirvesi, bu yıl büyük ilgi görerek 60 ülkeden 44 Bin 665 sektör temsilcisini aynı çatı altında buluşturdu.

Devamını Oku

Sosyal Medyaya Yapay Zekâ

Mercek Güncel

İTÜ ARI Teknokent’te faaliyet gösteren Formalis Bilgi Teknolojileri, bulut sistemlerini kullanarak şirketlere uçtan uca çözümler sunuyor. Yazılımlarını ‘Mi4biz’ markası altında toplayan şirket, son dönemde önemli yeniliklere imza attı.

Devamını Oku

Endüstrinin Kalbi İzmir’de Atacak

Mercek Güncel

22-25 Şubat tarihlerinde, Ege Bölgesi’ndeki en kapsamlı fuar merkezi Fuar İzmir’de gerçekleşecek olan FIT Fuarı çatısı altında 5 fuar bulunuyor. Sektörün önde gelen markalarının tercih ettiği FIT Metal İşleme Fuarı ve Hidrolik ve Pnömatik Fuarı İzmir’de sektörü buluşturmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

İnsan-Robot İş Birliğinde Seviyeler ve Risk Değerlendirmesi

Mercek Güncel

Endüstri 4.0 ile daha çok yaygınlaşan robot teknolojisi üretim süreçlerine yapmış olduğu katkı sebebiyle artan bir taleple birçok segmentte rağbet görmeye devam ediyor. Bu kapsamda İnsan-Robot İş Birliği (MRC- Man-Robot Collaboration), iş süreçlerinin daha esnek ve katma değer yaratımına açık olmasını sağlayarak kaliteyi artıran ve üretim hacmini güvenli bir şekilde genişleten bir çarpan olarak ortaya çıkıyor.

Devamını Oku

HER ELEKTRİK MÜHENDİSİNİN Fabrikalarda Düzenli Olarak Yapması Gereken 5 Ölçüm

Mercek Kalite Sistemleri

Tesislerde yapılacak düzenli ölçümler elektriksel olarak tesisimizin devamlılığı ve güvenliği için şarttır. Nitekim Çalışma Bakanlığı‘nın yaptığı denetimlerde tesislerde elektriksel olarak uygunluğu denetlenmekte, bu denetlemelerden geçemeyen tesisler uyarı sonrasında ceza almaktadır. Dahası fabrikalarda kesintisiz ve sürekli üretimin kesintiye uğramaması için tesisin elektriksel olarak hataya yer verilmemelidir. Peki bir fabrikanın veya tesisin düzenli olarak yaptırması gereken ölçümler nelerdir?

Devamını Oku

ABB Proses Endüstrileri “Madencilikte ABB Çözümleri” Semineri Düzenledi

Mercek Perspektif

ABB Türkiye Proses Endüstrileri birimi, 30 Kasım 2017 tarihinde Wyndham Ankara Oteli’nde, madencilik endüstrisine sunduğu çözümlerle ilgili bir günlük seminer düzenledi. ABB’nin madencilik endüstrisine sunduğu anahtar teslim ve özel çözümlerin yanı sıra ABB Ability™ platformu ve dijital çözümlerin de paylaşıldığı toplantıda katılımcılar, yazılım ve dijital uygulamaları aynı zamanda canlı demo sistemi üzerinden de görme ve deneyimleme olanağı buldu.

Devamını Oku

Askaynak’tan PowerPlusTM 1000HD Kaynak Makinası

Mercek Perspektif

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, sabit akım ve sabit gerilim tozaltı kaynak uygulamaları için ideal bir tozaltı kaynak makinesi sunuyor: PowerPlusTM 1000HD. En zorlu kaynak koşullarında çalışmak için tasarlanan ürün, sağlam ve güvenilir yapısının yanı sıra avantajlı paket fiyatıyla da dikkat çekiyor. Genellikle alaşımsız çelik, düşük alaşımlı çelik ve paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılan ürün, yarı-otomatik ve otomatik olarak gerçekleştirilen MIG/MAG, özlü tel ve tozaltı kaynağı uygulamalarının yanında karbon kesme ve oluk açma işlemleri için çözüm sunuyor.

Devamını Oku

Borusan Mannesmann’dan 60. Yılında Türkiye’ye Yeni Fabrika Yatırımı

Mercek Perspektif

Borusan Mannesmann, Gemlik’te otomotiv sanayii için özel borular üretecek yeni fabrikasıyla, Türkiye’nin otomotiv ihracatını destekleyecek.

Devamını Oku

“En Az Üç Yerli Otomobil Üretilmeli”

Mercek Perspektif

Kolejli İşadamları Derneği (KİD) Üyesi ve Auoba İnovasyon Yönetim Kurulu Başkanı İskender Aruoba, yerli otomobil üretimine dair görüşlerini paylaştı. Aruoba, atılan adımların önemli olduğunu ve devletin bu anlamda çalışmalarına hız kesmeden devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Devamını Oku

İmaş Makine Sektörünün İlk AR-GE Merkezini Kurdu

Mercek Perspektif

Üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden İmaş Makine, AR-GE merkezi için yaptığı başvurunun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından sektörünün ilk AR-GE merkezine imza attı.

Devamını Oku

PARKER HANNIFIN’DEN Ultra Kompakt PSD

Ürünler

Parker’ın ultra kompakt PSD servo sürücülerinde artık EtherCAT ve Profinet’in yanı sıra Ethernet IP de bulunuyor.

Devamını Oku