Eylül 2017

Üç Etkili, Yüksek Hızlı Bir Hidrolik Presin Tasarımı ve Analizi*

Dosya

Bu çalışmada, sac şekillendirmede kullanılan, hat başı presi olarak tanımlanan hidrolik presler ile yüksek hızlı hidrolik bir presin tasarımı, analizi incelenmiştir. Pres hatlarında kullanılan konvansiyonel hidrolik presler 4-6 vuruş/dk hızda çalışırken, arkasında çalışan mekanik presler ise 16-20 vuruş/dk hızla çalışmaktadır. Üretim hızını yükseltmek için mekanik pres hızlarına yakın hat başı preslere ihtiyaç vardır. Ele alınan yüksek hızlı hidrolik presin vuruş sayısı 15 vuruş/dk olarak belirlenmiş, tasarım hesaplamaları da bu parametreye göre yapılmıştır. Hesaplamalar sonucunda, piston hızı 750 mm/s olarak belirlenen değer, bilinen yüksek hızlı preslerden %50 daha yüksektir. Tasarım sonrasında elde edilen sonuçlar, performans ve maliyet analizi yönünden irdelenmiş, değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler: Üç etkili hidrolik pres, yüksek hızlı hidrolik pres, hat başı pres tasarımı

Devamını Oku

Bias Mühendislik’ten Firmalara Paket Çözüm

Dosya

Bias Mühendislik, 2 senelik AR-GE faaliyeti sonrası geliştirdiği Bias Multi Servo Pres©’in ilk teslimatlarını 2015 yılında gerçekleştirerek Pres sektörüne giriş yapmıştır. Servo Prese ilave olarak, bir senelik AR-GE faaliyeti ile Servo Transfer Mekanizması geliştirilmiş, 2015 yılında yapılan teslimler ile kullanıcı firmalara paket çözüm sunulmaya başlanmıştır.

Devamını Oku

“İYİ MÜHENDİSLİK VE UZUN ÖMÜRLÜ SİSTEMLER SUNUYORUZ”

Dosya

Panasonic Eco Solutions Türkiye Proje Satış Müdürlüğü Yangın Alarm Sistemleri Satış Sorumlusu Yiğit Genç ile yangın algılama sistemlerinde nelere dikkat etmeliyiz, maliyeti nedir ve bu sistemler hakkında diğer her şeyi konuştuk.

Devamını Oku

EATON'DAN ÜRETİCİLERİNE Daha Geniş Sayıda Sensör Ve Aktuatörler

İmalat Ekipman

SmartWire-DT Blok Modülleri makine ve sistem üreticileri için çevresel ekipmanların verimliliğini artırmada yeni ufuklar açıyor.

Devamını Oku

Mİnİmum Eylemsİzlİk Momenti ile Ağırlığı Azaltılmış Torna Aynası

İmalat Ekipman

SCHUNK ROTA NCE hafif yapı ve maksimum taşıma kapasitesi olanaklarını tek bir torna aynasında bir araya getiriyor.

Devamını Oku

NSK'dan Rulman ve Vidalı Mil Yenilikleri

İmalat Ekipman

NSK, önümüzdeki günlerde yapılacak olan EMO 2017 fuarında (Honover, Almanya, 18-23 Eylül), küresel takım tezgâhları pazarı için çeşitli yeni ve güncel inovasyonları tanıtacak.

Devamını Oku

YENİ ENERJİ İZLEME Teknolojileri, Makine Üreticilerine Rekabetçi Bir Avantaj Sağlıyor

İmalat Ekipman

Omron Avrupa Pazarlama Müdürü Lars de Bruin, üretim tesisinde enerji tüketimini tamamen optimize etmek için enerji kullanımının bütünsel bir yaklaşımla izlenmesinin oldukça önemli olduğunu söylüyor.

Devamını Oku

HİLTİ’DEN YAPI GÜVENLİĞİNİ Artıran Inovatif Dübeller

İmalat Ekipman

İnşaat sektörüne pek çok farklı kategoride çözüm sunan Hilti, RE 500v3 ve RE 100 Kimyasal Dübel ile HST3 ve HST2 Klipsli Dübel ürünleriyle yapı güvenliğine katkı sağlıyor. Hilti RE 500v3 Kimyasal Dübel, delik pürüzlendirme aparatı ile karotla açılmış deliklerde yük kaybı yaşamayan tek kimyasal dübel olarak dikkat çekerken, Hilti RE 100 Kimyasal Dübel ise beton, doğal taş, tahta gibi ana malzemelerde ve kuru, ıslak, su dolu veya su altı deliklerde ETA onaylı performans sunuyor.

Devamını Oku

ROCKWELL AUTOMATION Anlık Cihaz Analitiği ve Sahada İş Birliği İçin Yeni Enstrümanlar Sunuyor

İmalat Ekipman

Akıllı cihazlar endüstriyel operasyonları daha bağlı hale getirerek sahada ve tesisinin farklı bölgelerinde çalışanları güçlendirir hale geldi. Dijital dönüşüm yaşayan birçok üretici için bu modern araçların kurulumu çok uzun sürebiliyor, nasıl işlediğini çözmek ve doğru çalışana doğru veriyi gönderir hale getirmek çok fazla yatırım gerektirebiliyor.

Devamını Oku

GÜVENLİ VE KONTROLLÜ Otomotiv Üretimi

İmalat Ekipman

Bosch Rexroth, yenilikçi çözümleriyle uzun yıllardır otomotiv ve otomotiv yan sanayi kuruluşlarının öne çıkan bir iş ortağı olarak faaliyet gösteriyor. Bosch Rexroth, özellikle ‘direnç kaynağı’ diye de adlandırılan adaptif punta kaynağı teknolojisiyle takdir topluyor. Ayrıca elektrikli vidalama konusunda da projeler üreterek müşterilerine hizmet sunuyor.

Devamını Oku

Yerel Alan Ağları (LAN) ve Yapısal Kablolama

İmalat Kablo

Yerel alan ağları; işyeri, kampus, ev gibi sınırlı mesafelerdeki bilgisayarları ve çevre birimlerini birbirine bağlayan bilgisayar ağlarıdır.

Devamını Oku

YÜKSEK DAYANIKLILIĞIYLA Kobatek Abramax Aşınma Plakaları

İmalat Kaynak

Askaynak, Koruyucu Bakım Teknolojileri (Kobatek) “Aşınma Plakası” adı verilen krom karbon kaplı çelik plakalardan oluşan Kobatek® Abramax® metal yüzeylerde sıcaklık veya darbe sonucunda görülen yoğun abrazyon aşınmalarına çözüm sunuyor.

Devamını Oku

FARO’dan, FocusS 70 Lazer Tarayıcıyı

İmalat Lazer Teknolojiler

Fabrika metrolojisi, ürün tasarımı, inşaat BIM/CIM’i, kamu güvenliği adli bilişimi, 3D çözümleri ve servisleri uygulamaları için 3D ölçüm ve görüntüleme çözümlerinde dünyanın en güvenilir kaynağı olan FARO® (NASDAQ: FARO), FARO® Focus Lazer Tarayıcı portföyüne yaptığı son eklemeleri duyurdu. FARO FocusS 70 (Faro Focus) mimarlık, mühendislik, inşaat, ürün tasarımı ve kamu güvenliği, adli tıp uzmanları için özel olarak tasarlanmış yüksek doğruluklu, kısa menzilli bir tarayıcıdır.

Devamını Oku

ÜST SEGMENT Tıraş Makineleri İçin Geleceğe Uygun Montaj Konsepti

İmalat Makina Teknolojileri

Philips tarafından üretilen ileri teknolojiye sahip tıraş makineleri, dünya çapında yoğun talep görmekte ve kaliteli ürünler olarak görülmektedir. Üretilen çoğu tıraş makinesinin aksine bu makineler Uzak Doğu'da değil, Drachten, Hollanda'da üretilmektedir. Çığır açan montaj konseptinde yer alan 200 adet robotun kalite, karlılık ve esneklik gereksinimlerini nasıl karşıladığını öğrenin.

Devamını Oku

MAKİNE EMNİYETİ’NDE PILZ Kontrolör Dünyası

İmalat Makinada Emniyet

ÖZET: Ülkemizde 2006/42/AT Makine Emniyeti yönetmeliğinin kabulü ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun çıkışı ile birlikte çalışan sağlığına verilmesi gereken değer, devlet eli ile de olsa kontrol altına alınmaya başlamıştır. Elbette, konunun bilincinde olan ve bahsi geçen direktif veya kanunlar henüz yürürlükte değil iken dahi bu konularda çalışan pek çok yerli ve yabancı firma bulunmaktaydı.

Devamını Oku

PMCTENDO Servo Motorlar

İmalat Motor ve Sürücüler

PMCtendo servo motorlar ile ister boyutlara, dinamiklere ve kontrol edilebilirliğe, isterseniz de geri bildirim sistemlerine yoğunlaşın, tüm özel uygulamalar için doğru motoru bulacaksınız.

Devamını Oku

Kompakt makİne modülü Hızlı ve Yazılım Destekli Ürün Değişikliği Sağlıyor

İmalat Otomasyon

Pfalzgrafenweiler, Almanya’da bulunan Koch Pac-Systeme GmbH müşteriye özel blister ambalajlama makineleri ve sistemleri konusunda bir uzmandır. Geniş çaplı hat tasarım deneyimi ile firmanın mühendisleri, her müşterinin gereksinimlerini esnek ve etkili bir yolla uygulama olanağına sahiptir. Ambalajlama uzmanları diş fırçaları için yeni bir birleşik ambalajlama hattı ile uzmanlıklarını bir kez daha kanıtladılar. Bu merkezde Beckhoff’un eXtended Transport System (XTS)’i ile hattı daha bütünleşik, daha derli toplu ve daha hızlı ürün değişiklikleri için esnek hale getiren yazılım işlevselliği ile pahalı mekanik sistemlerin yerini alıyor.

Devamını Oku

İLAÇ OTOMASYONU PC-Tabanlı Kontrol Teknolojisi İle Gelişiyor

İmalat Otomasyon

Fin firması NewIcon ilaç üreticileri için otomasyon çözümlerinde uzmanlaşıyor. Robot-destekli “Mega-Fixu” depolama ve tekrar erişim sistemi ilaç tedarikini otomatik hale getiriyor ve çoğunlukla hastane eczanelerinde yaygınlık kazanıyor. Modüler çözüm her bir tıbbi tesisin özel gereksinimlerini karşılamak üzere mülteriye uyarlanabiliyor. Sistem ayrıca, merkezi kontrol platformu olarak bir Beckhoff Industrial PC kullanarak müşterinin ERP sistemine kusursuz bir şekilde entegre edilebiliyor.

Devamını Oku

OTONOM GIDA ROBOTLARI Çağa Ayak Uyduruyor

İmalat Robot Teknolojileri

Yiyecek ve içecek sektöründeki üreticilerden, verimlilikten ödün vermeden, gittikçe çok daha fazla çeşit sunmaları isteniyor. Bu talepler hem yapılan test sayısını hem de bu testlerin karmaşıklığını büyük oranda artırmış durumda. Omron'un Avrupa Mobil Projeler Direktörü Bruno Adam, akıllı mobil robotların gıda fabrikalarının geleceğe yönelik gereksinimlerine nasıl uyum sağladığını açıklıyor.

Devamını Oku

HAIMER Kalitesiyle Takım Ölçme ve Ayarlama Sistemi

Kalite Yönetimi

Microset GmbH firmasının devralınması ile HAIMER Grubu, takım tezgahlarına en uygun ve tamamlayıcı takım yönetim seçenekleri sunabilen, en iyi sistem sağlayıcısı haline gelmiştir. Microset takım ölçme ve ayarlama makineleri, HAIMER’in yüksek kalite standartlarını en iyi şekilde temsil etmekte ve neredeyse tüm makine operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Devamını Oku

Bosch Rexroth Güvenilir Köprüler İçin Güvenilir Ortak

Mercek Güncel

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde kullanılan boyuna mukavemet elemanlarının hassas büküm işi, Bosch Rexroth Ana Bayisi Rota Teknik tarafından yapıldı.

Devamını Oku

Danfoss, Kavlico İnce Film Teknolojisini Satın Aldı

Mercek Güncel

Danfoss, sensör pazarında dünyanın en büyük oyuncularından biri olan Sensata Grubu’nun yüksek uygulama sıcaklığı ve basınca uygun sensörler geliştirmeye izin veren Kavlico ince film teknolojisini bünyesine kattı. Bu satın almayla Danfoss, ağır hizmet sektöründe kullanılan basınç sensörlerine karşı artan müşteri talebini karşılamayı hedefliyor.

Devamını Oku

Endüstri 4.0 Navigatör

Mercek Güncel

Trovarit, şirketlerin Endüstri 4.0’a geçişte yol gösterici rolü üstelenecek “Endüstri 4.0 Navigatör” ürününü kullanıma açtı

Devamını Oku

Borulama Modülü İle Eplan Preplanning

Mercek Güncel

Mühendislikte ne kadar erken yapılandırma yapar ve düzenli veri edinmeye başlarsanız o kadar iyidir. Bu özellikle projenin ilk safhalarındaki borulama tanımları ve bilgisiyle birlikte kablo verisini de kapsayan anahtar bağlantı verisi için geçerlidir

Devamını Oku

Hilti İstanbul’a İki Yeni Mağaza Daha Açtı

Mercek Güncel

Türkiye’de 13 mağazaya ulaşan Hilti 2018’de 3 yeni açılış hedefliyor

Devamını Oku

Rusya’ya Makine İhracatında Yüzde 62’lik Artış

Mercek Güncel

Yedi aylık toplam ihracatı 90 milyar dolara yaklaşan Türkiye ekonomisinde, en fazla ihracat artışı sağlayan sektörlerden biri makine oldu.

Devamını Oku

Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı 2018

Mercek Güncel

1987 yılından itibaren sektörel yayıncılık alanında faaliyet gösteren Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık A.Ş. 22-25 Şubat’ta Ege Bölgesi’ndeki en büyük ve en kapsamlı fuar kompleksi olan Fuar İzmir’de FIT Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı 2018’i gerçekleştiriyor.

Devamını Oku

Esnekliği Artırmak ve Akıllı Üretime Geçişi Kolaylaştırmak İçin MES Uygulamalarını Geliştiriyor

Mercek Perspektif

Rockwell Automation, operasyonların programlamaya ihtiyaç duymadan ortamlarını yapılandırılması, daha fazla uygulama eklenebilmesi, DCS süreçleri sistem entegrasyonunun artması ve kurulum seçeneklerinin artması için ölçeklendirilebilir MES uygulamalarını geliştirmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Mitsubishi “Threebots” Cannes’da Gümüş Aslan Ödülü Aldı

Mercek Perspektif

Otomasyon ve ileri robot teknolojileri alanında dünyanın öncü markalarından Mitsubishi Electric’in “Threebots” (Üç Robot) isimli interaktif robotik projesi, 64’üncü Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Gümüş Aslan ödülüne layık görüldü. Üç Mitsubishi Electric robotuna entegre edilen monitörlerde sergilenen eşzamanlı animasyonlardan, teknik olarak zorlu bir koreografiden ve koordinasyon açısından etkileyici bir gösteriden oluşan proje, 2016 yılında “Red Dot: Grand Prix“ ödülünü de kazanmıştı.

Devamını Oku

Borusan Makina Türkiye’de 2 Komponent Revizyon Merkezi Kuracak

Mercek Perspektif

Türkiye’den Uzak Doğu Rusya’ya kadar geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren Borusan Makina ve Güç Sistemleri Kazakistan’da müşteri memnuniyetini artıran iş makinaları için Komponent Revizyon Merkezi’nin benzerlerini İstanbul ve Ankara’da hayata geçirecek.

Devamını Oku

openSAFETY İLE KONTROL PANELLERİNDE Kablolama İşlemlerine Artık Gerek Kalmıyor

Ürünler

B&R’nin yeni openSAFETY kontrol panelleri, güvenli veri iletişiminin bus sistemi üzerinden yapılmasına imkan veriyor. Entegre openSAFETY arayüzü acil durdurma (E-stop), işletim modu ve start butonlarının kablolanması problemini ortadan kaldırıyor.

Devamını Oku

IP65 ŞALTER Kutuları

Ürünler

En optimal ürün çeşidi ve ebatları ile oldukça geniş bir şalter programı için tasarlanmış Kraus&Naimer Şalter kutuları.

Devamını Oku