Ağustos 2017

Phoenix Contact Almanya Endüstriyel Bağlantılar Ürün Pazarlama Müdürü Stephan Pollman Uygulamalarını Optimize Edebilen Dağılım

Dosya

Phoenix Contact Almanya Endüstriyel Bağlantılar Ürün Pazarlama Müdürü Stephan Pollman yeni ürünleri PTFIX’in özelliklerini, kullanım alanlarını ve ürünle ilgili diğer tüm ayrıntıları anlattı.

Devamını Oku

Omron Güç Anahtarlama Boyutlarını Küçültüyor

Dosya

Türü ve güç değeri bakımından piyasadaki en küçük cihaz olan ve Avrupa'nın her yerinde satışa sunulan Omron'un yeni kontaktörü J7KNU, güvenilir ve kullanımı kolay güç anahtarlama çözümüne ihtiyaç duyulan çok sayıda uygulama için idealdir. Yalnızca 35,5 x 35,5 x 33 mm boyutundaki J7KNU kontaktör 2,2 kW AC3 güç değerine sahiptir. AC ya da DC bobinlerle çalışan üç ve dört kutuplu kontaktör modelleri olduğu gibi mekanik kilitlemeli enversör kontaktör modelleri de mevcuttur.

Devamını Oku

SCHMERSAL’DEN Yeni Nesil Konum Switchleri

Haberler

Schmersal Grubu yeni nesil konum switchlerini piyasaya sürüyor. Kullanıcılar için avantajı: Tüm pozisyon switchleri hem komple cihaz olarak hem de modüler yapı modülü olarak da temin edilebildiğinden dolayı yeni PS ürün grubu çok çeşitli kullanım imkânları sunuyor

Devamını Oku

DEPREMİN Cankurtaranı Dübel

İmalat Ekipman

Aktif deprem kuşağı üzerindeki ülkemizin tarihindeki en acı olaylarından biri olan 17 Ağustos depreminin yıldönümünde, yapı güvenliği konusu gündemdeki yerini aldı. Deprem ivmesi değerine göre Eurocode C2 sismik bölgesinde yer alan Türkiye’de, C2 deprem performans sınıfında dübel kullanımının yasal zorunluluk olması şart.

Devamını Oku

1444 DURUM İZLEME ve Kestirimci Bakım Çözümü

İmalat Ekipman

Rockwell Otomasyon bünyesinde kestirimci bakım çözümü için sürekli durum izleme cihazı (Dynamix 1444 serisi); makinayı arızalardan korumak, üretim kaybına yol açacak nedenleri önlemek ve bakım maliyetlerini azaltıyor.

Devamını Oku

FARO TracerM ile Hızlı ve Doğru Montaj

İmalat Ekipman

Havacılık, otomotiv ve iş makineleri imalat sektörleri gibi sektörlerde, büyük, hantal bileşenlerin doğru konumlandırılması, hizalanması ve montajı, normalde ve sıklıkla sorunludur.

Devamını Oku

MAKİNA ve MEKATRONİK Mühendisliğinde Arduino Kullanımı

İmalat Endüstriyel Tasarım

Bu makalede, Arduino geliştirme kartları hakkında kısa tanımlara ve Mekatronik Mühendisliği eğitim ve uygulama alanlarındaki kullanımlarına yer verilmektedir.

Devamını Oku

BOSCH REXROTH ve Hidropar İzmir Gübre Makineleri İçin Hidrolik Sistem Geliştirdi

İmalat Hidrolik

Bosch Rexroth ve Ege Bölge Temsilcisi Hidropar İzmir, gübre yönetimi alanında önde gelen firmalardan biri olan EYS Metal için ayrıştırılmış organik atığı periyodik olarak karıştırarak kompost ürüne çeviren ‘Kompost Karma Makinesi’ için yürüyüş sistemi tasarladı.

Devamını Oku

LEGRAND DLP SERİSİYLE Ofislere Modern Dokunuş

İmalat Kablo

Aksigorta, dijitalleşme programı kapsamında Robot Dönüşüm Projesi sayesinde 7 aylık sürede 42 Milyon TL gelir elde etti.

Devamını Oku

ASKAYNAK 'tan Kaynak Eğitim Simülatörü: Vrtex® Engage™

İmalat Kaynak

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, ideal bir kaynak eğitim simülatörü sunuyor. Ark kaynağında öğrencilere el ve beceri alışkanlığı kazandırmak için tasarlanan VRTEX® Engage™, kaynak öğrenimine kolay bir giriş yapmayı sağlıyor.

Devamını Oku

Yandan Yüklemelİ Fiber Lazer İle Yerleşim Yeri Avantaji

İmalat Lazer Teknolojileri

Rockwell Otomasyon bünyesinde kestirimci bakım çözümü için ‘Yenilikçi teknolojiler’ sloganıyla, sac işleme sektörüne küresel ölçekte büyük katma değer sağlayan Ermaksan’ın, ileri teknoloji imkânları doğrultusunda, tamamen kendi özkaynaklarıyla geliştirdiği yandan yükleme makine sistemi, standart makineden farklı olarak, hız ve ivme değerlerinden düşmeden, sadece yerleşimi daha kısa olma avantajı sayesinde piyasada büyük rağbet görüyor. Cihaz (Dynamix 1444 serisi); makinayı arızalardan korumak, üretim kaybına yol açacak nedenleri önlemek ve bakım maliyetlerini azaltıyor.

Devamını Oku

LAZER KULLANILAN İŞYERLERİNDE Lazer Güvenliği Ve Risk Değerlendirmesi

İmalat Lazer Teknolojileri

Yaklaşık 60 yıllık bir geçmişe sahip olan lazer teknolojisi, nispeten yeni bir teknoloji olmasına rağmen son zamanlarda endüstride kullanımı hızla yaygınlaşmakta, tıpta etkili tedavi yöntemleri geliştirilmesinin önünü açmakta, süper hızlı fotonik aygıtların tasarlanmasına imkân tanımaktadır. Lazer kullanımı aynı zamanda savunma sanayi, eğlence sektörü, iletişim, yarıiletken devre elemanlarının geliştirilmesi, uzay teknolojileri üretimi gibi geniş bir alana dağılmıştır. Günümüzde insan yaşamına hızla giren lazer teknolojisi lazer güvenliğini de beraberinde getirmektedir. Lazer güvenliği lazer kullanılan işyerlerinde dikkate alınması gereken bir konudur. Çünkü yönlendirilebilir ve odaklanabilir olduğu için lazerler sağlığımızda kalıcı hasarlara neden olabilirler. Anahtar Kelimeler: Lazer, Lazer güvenliği, Standartlar

Devamını Oku

MiniSKiiP Motor Sürücülerinde Daha Yüksek Güç Yoğunluğu

İmalat Motor ve Sürücüler

Çıkış gücü yoğunluğunu en üst düzeye çıkararak sistem maliyetini düşürmek, günümüzde özellikle de Motor Sürücü uygulamaları gibi maliyet odaklı pazarlarda güç modüllerinde istenen en büyük özelliklerden birisidir. Daha fazla güç için, çözümlerden biri de yonga ve soğutucu arasındaki ısıl direnç katmanını optimize etmektir.

Devamını Oku

Rockwell Automation’dan Risk Yönetimi İçin Uygulamalar

İmalat Otomasyon

Dünya genelinde sanayi şirketleri risklerini yönetmeye çalışıyor. Ürün geri çağırmaları, veri ihlalleri ve işçi yaralanmaları gibi durumların ani sonuçları olabiliyor, müşterileri, çalışanları, fikri mülkiyetleri ve gelirleri etkileyebiliyor.

Devamını Oku

ROBOTLAR SAYESİNDE 7 Ayda 42 Milyon TL Gelir

İmalat Robot Teknolojileri

Aksigorta, dijitalleşme programı kapsamında Robot Dönüşüm Projesi sayesinde 7 aylık sürede 42 Milyon TL gelir elde etti.

Devamını Oku

MITSUBISHI ELECTRIC ’ten Yapay Zekada Akıllı Öğrenme Algoritması

İmalat Yapay Zeka

Mitsubishi Electric, yapay zeka (AI-Artificial Intelligence) tabanlı çalışmalar için yeni bir akıllı öğrenme algoritması geliştirdi. Mitsubishi Electric’in kompakt yapay zeka (AI) teknolojisiyle birleştirilen yeni algoritma, konvansiyonel AI kontrol yöntemlerinin yalnızca yüzde biri kadar hesaplama ve beşte biri oranında deneme yapılmasını yeterli kılıyor. İnsan destekli makine öğrenmesi sağlayabilen mevcut teknolojilerde birkaç saat ile yarım gün arasında değişen optimizasyon süresi, Mitsubishi Electric’in derin pekiştirme ile öğrenme (deep reinforcement learning) yöntemi kullanan tam otomatik akıllı makine öğrenmesi algoritmasıyla birkaç dakika ile 30 dakika arasında değişen kısa bir zamana iniyor.

Devamını Oku

Ermaksan'ın Yeni Nesil Üretimi Green Press

Kalite Yönetimi

Ermaksan, ileri teknoloji ile geliştirdiği verimlilik esaslı ürünleriyle, küresel ölçekte büyük ilgi görürken; yeni nesil üretimi Green Press makinesi de yüzde 69 enerji tasarrufu, düşük karbon salınımı, gürültüsüz çalışma ve sıfır endüstriyel yağ atığı gibi verilerle sektörde büyük fark yaratıyor.

Devamını Oku

Ambalajlama Makinelerinin, PC-Tabanlı Kontrol Ve XTS İle Tasarlanması Yenilik İçin Sıra Dışı Potansiyel Barındırmaktadır

Kalite Yönetimi

Esneklik, verimlilik ve kaynakların sürdürülebilir kullanımı, ambalajlama makineleri tasarımcıları ve kullanıcıları için, Endüstri 4.0 ve değişen müşteri gereksinimleri ışığında güncel olarak odaklandıkları asli noktalardır. Beckhoff uzmanları, Gıda, İçecek ve Tütün Küresel Pazarlar Müdürü Andrew Plater ve Ambalaj İş Yöneticisi Frank Würthner bu ropörtajda PC ve EtherCAT tabanlı kontrol teknolojisi ve eXtended Transport System (XTS)’in bu hedeflere ulaşma konusunda nasıl katkıda bulunabileceklerini açıklıyorlar.

Devamını Oku

Bosch Almanya’da Yeni Bir Yarı İletken Fabrikası Kuruyor

Mercek Güncel

Nesnelerin interneti alanındaki yatırımlarına yoğun bir şekilde devam eden Bosch, Dresden’de bir yonga plakası fabrikası kuruyor.

Devamını Oku

Metso Ve Rockwell Automation İş Birliği Yapıyor

Mercek Güncel

Metso, madenlerin ve agregaların verimini ve karlılığını artıran Metso ekipman ve hizmetlerini birbirine bağlayan, görüntüleyen ve analitik sağlayan küresel bir endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IoT) platformu ortaya koymak için Rockwell Automation’ı iş ortağı olarak seçti

Devamını Oku

İnşaat ve Altyapı Projeleri Jeneratör Talebini Artıyor

Mercek Güncel

Kesintisiz ve güvenilir enerjinin sigortası jeneratörler devreye girdiğinde yaşam konforumuzun sürekliliğini sağlıyor. Tüketicilerin kalite beklentisinin artması ve yaşam konforunun devamı için kesintisiz enerjiye duyulan ihtiyaç jeneratör pazarının büyümesini destekliyor.

Devamını Oku

Verimli Üretim İçin Doğru Nikel Seçiminin Püf Noktaları

Mercek Güncel

Dünya genelinde sanayicilere geniş yelpazede hammadde tedariği sağlayan Vilmeks, Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olduğu Glencore şirketlerinden Nikkelverk ile birlikte etkinliğe imza attı. Üretimde nikel kullanan ya da nikel kaplama konusunda faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen firmalarına verimli üretim için doğru nikel seçiminin püf noktalarının aktarıldığı sektör buluşmasında, nikel piyasası ile ilgili güncel bilgiler de paylaşıldı.

Devamını Oku

Sanayide Büyüme Sürdürülebilir Değil

Mercek Güncel

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez’in katkısıyla hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 29’uncusunu “2017 ilk çeyreğinde büyüme” konusuna ayırdı.

Devamını Oku

Arçelik A.Ş.’ye Red Dot’tan 3 Ödül

Mercek Güncel

Ürünlerinde tasarım ve teknolojiyi aynı anda sunan Arçelik A.Ş, tasarımda dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan Red Dot’tan 3 ödülle döndü.

Devamını Oku

Makineler Arası İletişimde Devrim Yaratacak İş birliği

Mercek Güncel

Asya ve Avrupa’nın en yaygın networking protokollerine imza atan CC-Link Partner Association (CLPA) ve PROFINET & PROFIBUS International (PI), devrim niteliğinde bir iş birliğine imza attı. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden temin edilen farklı makineler ve sistemler arasında şeffaf bilgi akışı sağlayarak iletişimi kolaylaştıracak bu yeni iş birliği ile fabrikalardaki otomasyon sistemlerinin esnekliğinin artırılması hedefleniyor. Sektörde bir ilk olan bu çalışma, Sanayi 4.0 vizyonunu gerçeğe dönüştürme yolunda önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

Devamını Oku

Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob Fuar’ı İçin Hazırlıklar Devam Ediyor

Mercek Güncel

Bu yıl 14-18 Ekim 2017 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde eş zamanlı gerçekleşecek olmasının yanı sıra Avrasya Bölgesi’nin en büyük buluşma platformu olan Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob Fuarı; 70 binin üzerinde sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturmak için gün sayıyor.

Devamını Oku

Bosch’tan Motosiklet Sürücüleri İçin ‘Dijital Zırh’

Mercek Perspektif

Motosiklet sürücüleri, bir kaza durumunda otomobil sürücülerine oranla 18 kat daha fazla ölüm riski taşıyor. Almanya’da sadece geçen yıl 30 bin motosiklet kazası oldu ve bu kazalarda 600 kişi hayatını kaybetti. Bosch, buna son vermek için, iş ortakları Autotalks, Cohda Wireless ve Ducati ile motosikletlerin ve otomobillerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir dijital koruyucu zırh geliştirdi.

Devamını Oku

Danfoss Üst Yönetiminde Bayrak Değişikliğine Gidiyor

Mercek Perspektif

Danfoss’un zirvesinde 1 Temmuz itibariyle görev değişikliği yaşanıyor. Niels B. Christiansen, dokuz yıldır yürüttüğü CEO’luk görevini COO Kim Fausing’e teslim ediyor.

Devamını Oku

Dassault Systèmes ve Airbus APWorks’ten İş Birliği

Mercek Perspektif

Dassault Systèmes ile Airbus’ın bir alt şirketi ve metal 3D baskı alanındaki Airbus APWorks GmbH, iş birliğine gidiyor. İşbirliği kapsamında, havacılık ve savunma endüstrisinde büyük ölçekli üretim için katmanlı üretiminin kullanımını geliştirmek üzere bir ortaklığa gidiliyor

Devamını Oku

Türkiye’nin Mühendis Kızları ‘Sosyal Mühendislik Sertifika Programı’ İkinci Mezunlarını Verdi

Mercek Perspektif

Türkiye’nin Mühendis Kızları, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam boyu Eğitim Merkezi iş birliği ile ikinci kez gerçekleştirilen ‘Sosyal Mühendislik Sertifika Programı’na katılarak sertifikalarını aldılar.

Devamını Oku

Omron, IO-Link İçin Eksiksiz Bir Çözüm Sunuyor

Mercek Perspektif

Mevcut geniş kapsamlı otomasyon platformuna çok sayıda IO-Link ürünleri ekleyen Omron, kullanıcıların eksiksiz IO-Link çözümleri uygulayabilmeleri için kullanımı kolay ve güvenilir bir seçenek sağlıyor. Yüksek performanslı sensörler ve çok yönlü IO-Link master üniteleri içeren yeni ürünler, Akıllı Fabrika çözümleriyle bağlantılı verimlilik ve üretkenlik kazanımlarına erişmeyi daha da kolaylaştırıyor.

Devamını Oku

Aksa Jeneratör Jeneratörlerin Devreye Girme Süresini 8 Saniyeye İndirdi

Mercek Perspektif

Dünyanın ilk 5 jeneratör üreticisinden biri olan AKSA Jeneratör, yürüttüğü AR-GE faaliyetleriyle inovatif ürünlere imza atıyor. Bu çalışmaların son ürünü jeneratörün 8 saniyede devreye girmesini sağlayan CBE (Close before excitation) oldu.

Devamını Oku

14. REW İstanbul 15-17 Şubat 2018’de

Mercek Perspektif

Avrasya’nın lider çevre teknolojileri fuarı Uluslararası REW İstanbul’un 2018 tarihi belli oldu. Organizasyonu düzenleyen İFO Fuarcılık, “Katı Atık, Atık Su, Atık Gaz ve Yeşil Enerji” başlıkları altında en yeni ürün, teknoloji, makine, malzeme ve ekipmanlara ev sahipliği yapan REW İstanbul’un, 15-17 Şubat tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü’nde 14. kez kapılarını açacağını duyurdu. Uluslararası REW İstanbul 2018, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine İSG Avrasya İş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı ile birlikte gerçekleştirilecek.

Devamını Oku

“Kamuda Yerli Malı Türkiye Sanayinde Kaldıraç Etkisi Yaratacak”

Mercek Perspektif

Türk sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla kamu alımlarında yerli malı ürünlerine yüzde 15 oranında fiyat avantajı sağlanması düzenlemesi Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran kamu ihalelerinde makine, malzeme ve ekipmanın yerli malı olması şartını getiren düzenlemenin Türk sanayiinin gücüne güç katacağını belirtti.

Devamını Oku

MITSUBISHI ELECTRIC ’ten Yeni Nesil Akıllı Otomasyon Çözümleri

Ürünler

Mitsubishi Electric, yeni nesil frekans inverterleri ile tesislere ve projelere akıllı otomasyon çözümleri sunuyor. Yüzde 60’a varan enerji tasarrufu ve 10 yıldan fazla hizmet ömrü ile dikkat çeken Mitsubishi Electric frekans inverterleri, işletme maliyetlerini ciddi oranda azaltıyor. Minimum duruş süresi ve maksimum sistem kullanılabilirliği ile öne çıkan mekanik dostu frekans inverterleri, üst düzey güvenlik avantajının yanı sıra kolay ve hızlı kurulum imkânı tanıyor. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a uyumlu yeni ürünü “Panolu Inverter Çözüm Platformu” ise yeni nesil otomasyon ürünlerini tek çatı altında toplayarak endüstriyel tesislere ve alt yapı projelerine kısa sürede devreye alma imkânı tanıyor.

Devamını Oku

KULLANIMA HAZIR Push-in Bağlantılı Dağıtım Blokları

Ürünler

Phoenix Contact’ın PTFIX dağıtım blokları, içten köprülü yapıları ile anında kullanıma hazırdır. %80’e varan oranda yer kazandıran bu ürünler, 1.5 mm² ve 2.5 mm² kesitler için çeşitli bağlantı sayılarında mevcut olup, gerektiğinde yan yana takılıp standart bir klemens köprüsü ile birleştirilerek genişletilebilirler.

Devamını Oku