Temmuz 2017

ERMAKSAN Sektörün En Büyük Lazer Makinesini Geliştirdi

Dosya Lazer Teknolojileri

"Yenilikçi teknolojiler" sloganıyla, sac işleme sektörüne küresel ölçekte büyük katma değer sağlayan Ermaksan, 18,3 m uzunluğundaki Fibermak üretimi ile sektörde bugüne dek yapılmış en büyük lazer makinesini geliştirme başarısı gösterdi.

Devamını Oku

Fiber Lazer Kesim Makinaları

Dosya Lazer Teknolojileri

Neredeyse tüm metal çeşitleri lazer ile kesilebilir. Çelik, paslanmaz çelik, aluminyum en yaygın olanlarıdır. Lazer kesim aslında ısıl bir işlemdir. Lazer kaynağında (resanator) üretilen ışık aynalar ve odaklama merceğinden geçirilip metal yüzeyine düştüğünde çok yüksek bir güç ama son derece küçük çaplı bir hal alır ve metal üzerine düştüğünde metali eritir ve parça kesilmiş olur. Birmak Teknoloji iki tip lazer kesim sağlar: Fiber Lazer ve Karbondioksit Lazer.

Devamını Oku

Endüstriyel Lazer Markalama Daha Hızlı Ve Daha Kolay Etiketleme

Dosya Lazer Teknolojileri

Sistem ve ekipmanların endüstriyel markalanması öncelikle proses ve otomotiv endüstrisinde çok sayıda uygulama alanı bulmaktadır. Fakat, genellikle oldukça küçük olan markalama işaretleri -klemensleri veya iletkenleri tanımlamak için kullanılanlar gibi-, şirket bünyesinde yapılmaları gerektiğinde çoğu şirket için çok büyük zorluklar yaratmaktadır.

Devamını Oku

VAKUM İNFÜZYON ve Vakum Paketleme Yöntemleri İle Üretilen Kompozit Plakaların Teknik Özelliklerinin Karşılaştırılmalı Olarak İncelemesi

Dosya Lazer Teknolojileri

ÖZET: Bu makale, vakum infüzyon ve vakum paketleme yöntemleri ile üretilen kompozit plakaların teknik özellikleri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. 25, 30 ve 35 kat aramid kumaş ve vinilester reçine kullanılarak vakum infüzyon ve vakum paketleme yöntemleri ile kompozit plakalar üretilmiştir.

Devamını Oku

OTOMASYON YOLUYLA Gıda Kalitesini Sağlamanın Önemi

Fokus Kalite Sistemleri Test Ölçü

Gıda üreticileri çok sayıda ve çok çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Ürün yelpazesinin yeniden formüle edilmesi ve buna karşılık gelen ürün çeşitlendirmesi, üretim operasyonları üzerinde son derece büyük bir baskı oluşturabiliyor. Her bir ürün değişikliğiyle, paketleme, etiketleme ve kodlama değişiklikleri de yapılması gerekebiliyor. Bu da, maliyetli ve itibarı zedeleyebilecek ürün geri çağırmalarına yol açan hata yapma potansiyeli anlamına geliyor.

Devamını Oku

PARÇA TORNALAMADA Daha Yüksek Hız ve Takım Ömrü Nasıl Elde Edilir?

İmalat Ekipman

Sert parça tornalamanın işleme süresini ve maliyetlerini konvansiyonel taşlama tekniklerine kıyasla %70'e kadar veya daha fazla düşürdüğü ve ayrıca gelişmiş uygulama esnekliği ve daha iyi tedarik süreleri sunduğu kanıtlanmıştır. Ancak otomotiv transmisyon parçaları üreten tezgah imalathaneleri için özellikle önemli olan bu avantajlar yalnızca optimize uç kaliteleriyle elde edilebilir. Sandvik Coromant'ın bu düşüncelerle tasarladığı ve krater aşınması ve kopmalara karşı yüksek dirençli en yeni kaliteleriyle daha yüksek hıza ve iyileştirilmiş kenar hattı tokluğuna sahip olursunuz.

Devamını Oku

TwinCAT CNC, OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE Kullanılan Dispenser Sistemini Otomatikleştiriyor

İmalat Endüstriyel Tasarım

Almanya, Neustadt- Danube merkezli Scheugenpflug AG, 25 yılı aşkın süredir elektronik, otomotiv ve medikal teknoloji sektörlerinde kullanılan dispenser ve ölçüm ekipmanları için makineler ve üretim hatları yapıyor. Beckhoff'un PC tabanlı kontrolü ve CNC teknolojisiyle elde edilen üst düzey otomasyon, proseslerin hassas şekilde ayarlanabilmesini ve yüksek tekrarlama hassasiyetli üretim çıktılarını mümkün kılıyor.

Devamını Oku

Türkİye’nİn İlk Elektrİklİ ve Tam Otomatik Bitüm Emülsiyon Plenti’nin Üretimi Gerçekleştirildi

İmalat Endüüstriyel Tasarım

Benninghoven marka Asfalt Plentlerinin Türkiye’deki çözüm ortağı olan Tekno Asfalt Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek, tam otomatik ve elektrikli olma özelliği taşıyan Bitüm Emülsiyon Plentinin üretimini tamamladı. Tekno Asfalt’ın Ankara Kahramankazan’da kurulan yeni fabrikasında üretilen Bitüm Emülsiyon Plenti, ilk olarak Panama’nın en önemli yol projesinde kullanılacak.

Devamını Oku

FLUKE 279 FC Termal Multimetre

İmalat Endüüstriyel Tasarım

Sorunu Bulun, Onarın, Doğrulayın, Raporlayın 279 FC, entegre termal görüntülemeye sahip tam özellikli bir dijital multimetredir ve verimliliğinizi ve güveninizi artırmak için tasarlanmıştır. Termal multimetre, çoğu elektrik sorununu hızlı bir şekilde bulmanıza, onarmanıza, doğrulamanıza ve raporlamanıza yardımcı olur; böylece sorunların çözüldüğünden emin olursunuz.

Devamını Oku

SÜRÜCÜLER AÇISINDAN NETLİK Akıllı Kablolama Sistemi, Plastik Üretiminde Devre Dışı Kalma Süresini Azaltıyor

İmalat Motor ve Sürücüler

Lemförde BASF fabrikasının taşıma sistemi, varillerin tesiste taşınması sürecinde çok önemli bir unsurdur. SmartWire-DT, 25 yıllık bir sistemde, her bir sürücünün basit güç ölçümünü Eaton motor koruma şalterleriyle sağlıyor, böylece bakımların ihtiyatlı bir şekilde yapılmasını destekliyor. Arıza durumunda, motor koruma şalteri tetiklenmeden önce durumdan etkilenen sürücüler kontrollü bir şekilde devre dışı bırakılabiliyorlar.

Devamını Oku

FARO’dan, Super 6DoF TrackArm Çözümü

İmalat Motor ve Sürücüler

İster bir otomobilin gövdesi isterse de bir hava aracının gövdesi olsun, büyük bileşenlerle çalışmak bazı benzersiz ölçüm zorluklarını getirir. Operatörler, parçaların tam boyutları ve hassas ölçümlerin gerekliliği arasında kalırken, bu tür büyük ve detaylı parçalarda yüksek hassasiyet gerekir. İşte FARO'nun patentli Super 6DoF (6 Degrees Freedom) TrackArm çözümü burada devreye giriyor.

Devamını Oku

MOBİL YAZICILARLA DA Bastırılabilen Halojensiz Kablo Etiketi

İmalat Motor ve Sürücüler

Brady Corporation’ın yeni, yüksek performanslı B-7643 halojensiz ve yapışkan olmayan kablo etiketi, aşındırıcı ortamlarda kalın kabloların ve kablo demetlerinin tanımlanması için ekonomik ve pratik bir çözümdür. Yüksek hacimli masa üstü yazıcılarla yerinde ve mobil yazıcılarla sahada yazdırılabilen P-7643 kablo etiketi; güç, telekom, ICT, havacılık, toplu ulaşım ve savunma sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere olağanüstü esneklik sağlar.

Devamını Oku

STUDIO 5000 YAZILIMI Otomasyon Sistemi Tasarımını Kolaylaştırıyor

İmalat Otomasyon

Mühendisler her zaman otomasyon sistemlerini daha hızlı tasarlama ve yapılandırma yükünün altındadır. Tasarım ve yapılandırma süreçlerine akıcılık kazandırmak üzere Rockwell Automation; Rockwell Software Studio 5000 tümleşik geliştirme platformunu geliştirdi. Mühendislik gereçleriyle entegrasyonu geliştirilmiş olan yazılım, artık özel kodların yerini alması için önceden geliştirilmiş uygulama içeriğinin eklenmesi ve güvenliğin arttırılmasına yönelik olarak eklenen yeni özelliklere sahip.

Devamını Oku

MITSUBISHI ELECTRIC ’ten Sanayi 4.0’a Uyumlu Endüstriyel Dikiş Makineleri

İmalat Otomasyon

Mitsubishi Electric, Frankfurt’ta düzenlenen Uluslararası Tekstil Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı Texprocess 2017’de “Endüstriyel Dikiş Makinelerinin Endüstriyel İnterneti” uygulamasının Avrupa lansmanını gerçekleştirdi ve avantajlarını anlattı. Ziyaretçiler, Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a uyumlu endüstriyel dikiş makineleri ve otomasyon çözümlerinin, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) bağlantısı sayesinde sağladığı verimlilik ve kalite artışını görme fırsatı yakaladı.

Devamını Oku

VERİ MERKEZİ NEDEN YERLİ OLMALI?

İmalat Otomasyon

Yerli firma Canovate Group, komple veri merkezi bileşenleri üreten dünyadaki 5 firmadan birisi olurken; uçtan uca fiber optik dağıtım santralleri çözümlerde ise dünyadaki 7 firmadan biridir. Veri merkezi ve fiber optikte sundukları çözümler, teknoloji ve ürün portföyle dünyada devler liginde yer aldıklarını kaydeden Canovate Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür, bu iki ürün grubunda 4 kıtada 72 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti.

Devamını Oku

FOTOVOLTAİK Kesici Şalterler, Çözüm Odaklı Uygulamalar

İmalat Şalter

Kraus & Naimer, sürekli gelişen Fotovoltaik besleme sistemlerinin DC Kesici Şalter ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Ana Şalterlerini birebir bu pazarın ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdi.

Devamını Oku

Akıllı Teknolojiler Üterim Süreçlerini Verimli Hale Getiriyor

Kalite Yönetimi Endüstri 4.0

Bosch Rexroth, ürün ve hizmet portföyünü, Endüstri 4.0’ın sunduğu daha iyi kaynak kullanımı, daha yüksek verimlilik, kişiselleştirilmiş ve karlılık gibi avantajlardan yararlanmaları için müşterilerine sunuyor.

Devamını Oku

Phoenix Contact 2017 Otomasyon Projesi Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Mercek Güncel

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü’ne 2007 yılında öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamak için laboratuvar kuran Phoenix Contact, üniversite akademisyenlerine ve öğrencilerine otomasyon teknolojisi hakkında uygulamalı eğitimler sağlamakta, birlikte projeler geliştirmektedir

Devamını Oku

Talaşların Uçuştuğu Yerde, Takım Tutucu Proses Güvenliği İçin Önemli Rol Oynar

Mercek Güncel

2016 yılında, Pilatus Aircraft Limited Şirketi, aluminyumdan imal gövde parçalarının işlenmesi için yeni üretim sistemlerine yatırım yaptı ve yüksek hızda işleme operasyonlarında, istenilen yüzey kalitesi ve hassasiyetleri elde etmek için, HAIMER tarafından sağlanan çözümlere güvendi.

Devamını Oku

Turck ve Banner Asya’da Ortak Girişimi Oluşturdu

Mercek Güncel

Uzun süredir devam eden stratejik ortaklar, Singapur’daki bir ortak girişimle ASEAN faaliyetlerini yoğunlaştırmaktadır.

Devamını Oku

Marble Fuarı 20 Bin Metrekare Büyüyor, Makineciler Kapalı Fuar Alanına Kavuşuyor

Mercek Güncel

Dünya’nın en büyük iki doğaltaş ve teknolojileri fuarından biri olan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 20 bin metrekare daha büyüyor. İzmir Marble Fuarı’nda üstü açık stantlarda yer alan doğaltaş makinecileri 20 bin metrekarelik yeni kapalı alanda fuara katılacak.

Devamını Oku

ENOSAD 7. Dönem Yönetim Kurulunu Belirledi

Mercek Güncel

ENOSAD, 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı Cevahir Hotel Asia İstanbul’da yapıldı. İstiklal Marşının okunmasının ardından Divan Heyeti seçimi yapıldı. Divan Heyeti, ENOSAD Kurucu Başkan Yardımcısı Osman Kurdaş’ın başkanlığında Mustafa Naymanlar ve Turan Türkmen’den oluşturuldu.

Devamını Oku

Osram Yenilikçi Aydınlatma Çözümleri İle BMW Motorsport’un Resmi Ortağı Oldu

Mercek Güncel

İhtiyaca özel ve üst düzey çözümler sunan dünya aydınlatma devi OSRAM’ın biyolojik etkili aydınlatması BMW Motorsport sürücülerini zorlu yarış mücadelesinde yalnız bırakmadı.

Devamını Oku

Rehms Druck Mürekkep Püskürtmeli B2 Yatırımı İçin Konica Minolta’yı Seçti

Mercek Perspektif

Rehms Druck GmbH, B2 mürekkep püskürtmeli yatırımı için Konica Minolta AccurioJet KM-1’i seçti. Şirket, tabaka kâğıt baskısı ile kapasitesini daha da genişletiyor. Diğer önemli uygulamaların yanı sıra doğrudan postalama ve karton katlama gibi ambalaj yapan dijital mürekkep püskürtme teknolojisi, şirketin yeni pazarlara açılmasını sağlıyor.

Devamını Oku

Mobil Robotlar Üreticiler İçin Özelleştirme İkilemini Çözüyor

Mercek Perspektif

Sabit robotlar iyi yapılandırılmış ve birçok fabrikanın ve üretim tesisinin önemli parçaları haline gelmiş olsa da, mobil platformlar ve manipülatörler gelecekte fabrikaların ayrılmaz bir parçası haline gelecek. Omron Avrupa Mobil Projeler Direktörü Bruno Adam, üretim sürecinin nasıl geliştiği ve daha fazla ürün özelleştirmesi hedefleyen fabrikaların neden geleneksel lineer konveyör modellerinden ve bağımsız güdümlü araçlardan (AGV’ler) daha akıllı mobil robot türlerine geçiş yaptığı sorusunu yanıtladı. 

Devamını Oku

Otomatik Kaçak/Sızdırmazlık Testi İçin Dünyanın İlk Sistem Çözümü

Mercek Perspektif

Yeni bir otomobil, üretim sahalarından ayrılmadan önce sızdırmazlık ve kaçaklar da kontrol edilir. Bu amaçla ilk önce yağmur, sıçrama suyu veya yıkamayı canlandıran bir yağmurlama sisteminde farklı durumlara maruz kalır. Sonunda kaçak testi, genellikle manuel test yöntemleriyle gerçekleştirilir. Bu test yöntemleri hiçbir zaman tamamen hatadan arındırılmadığından, Turck, bir otomobil üreticisi ile yakın iş birliği içerisinde RFID tabanlı sızıntı testleri için tam otomatik bir çözüm geliştirmiştir.

Devamını Oku

MULTİPROTOKOLLÜ I/O MODÜLLERİ İÇİN PLC İŞLEVSELLİK

Ürünler

Turck’un Ethernet blok I/O’ları tarayıcı tabanlı ARGEE programlama yazılımı kullanılarak kompakt PLC’lere çevrilebilir.

Devamını Oku

DANFOSS ICON

Ürünler

Danfoss Isıtma, hidronik döşemeden ısıtma ve aktüatörlü diğer ısıtma çözümleri için Danfoss IconTM yeni 230 volt oda termostatları serisini piyasaya sunuyor.

Devamını Oku

b maXX 2500 Maksimum Kullanım Kolaylığı

Ürünler

Baumüller, b maXX 2500 modelinde kanıtlanmış b maXX 3300 serisi invertörlerini sağlam DSD2, DSC ve DSP1 servo motorlar ile birleştirmektedir. Dolayısıyla son teknolojiye sahip alanlar için entegre elektronikli kompakt bir tahrik ortaya çıkar.

Devamını Oku