Nisan 2017

Yenilikçi Kaba Tornalama Stratejisi

Dosya - Metal İşleme

Esprit'teki ProfitTurning™ kesme stratejisi, düzenli talaş yükü ve kesme kuvvetlerini koruyan, ilerleme hızlarının belirgin şekilde artmasına izin veren bir takım yoluna sahiptir.

Devamını Oku

Takım Parametrelerinin Belirlenmesi için Uzman Sistem Yaklaşımı

Dosya - Metal İşleme

Bir malzemeyi işleyebilmek için kesici takım seçimi yapılırken pek çok olasılıkla karşılaşılır. Bu çalışmada kesici takım seçimi, kullanıcıyı yönlendirecek bilgilendirmeleri de içerecek şekilde oluşturulan veri tabanlarının da entegre edildiği nesne tabanlı bir yazılıma aktarılıyor.

Devamını Oku

Doğru Raybalama

Dosya - Metal İşleme

Widia'nın yeni disk plakalı karbür uçlu raybası, modüler esneklik ve yüksek performans sağlıyor. Şirketin geliştirdiği bu ürün, delik kalitesinin iyileştirilmesine de yardımcı oluyor.

Devamını Oku

CNC İşleme ve Endüstriyel 3D Baskıyı Birleştiren Hibrit Çözüm

Dosya - Metal İşleme

Hibrit üretim prosesi, metal işleme uygulamalarında maksimum üretkenliği garanti ediyor.

Devamını Oku

PCD Performansı

Dosya - Metal İşleme

Kennametal' in yeni KBDM yüzey frezeleme gövdesi, otomotiv sektöründe kullanılan alüminyum bileşiklerin kayıpsız şekilde işlenmesi için özel olarak geliştirildi.

Devamını Oku

VİDALI MİLLER Toz Preslerindeki Hidroliklerin Yerini Aldı

İmalat Ekipman

İsviçre merkezli Osterwalder AG, piyasaya çıkardığı yeni toz preslerindeki hidrolik tahrikleri, NSK HTF serisi vidalı millerin yer aldığı servo elektrikli tahrikler ile değiştiriyor. Bu sayede, yeni sistemleri kullananlar, enerji tüketiminde %80 civarında azalma elde edebilir ve çok daha yüksek boyutsal hassasiyetle preslenmiş parçalar üretebilir. Bu da, elmasla taşlama gibi son ince işlerin miktarını, kesme süreçlerini ve malzeme maliyetlerini azaltır.

Devamını Oku

SÜRATLİ BİR GEMİNİN PERVANE ŞAFTINDA Kırılma Hasarının Fraktografik Analizi

İmalat Endüstriyel Tasarım

Gemi sevk makina sistemine ait elemanlarda zamanla meydana gelen kırılma şeklindeki işletme hasarlarının teknolojik nedenlerinin araştırılmasında makro fraktografik analizler uygulanmıştır.

Devamını Oku

ASMA KÖPRÜ Kablolama Projesi

İmalat Kablolama

Phoenix Contact’ın sistem kablolama çözümü, sayısız I/O modülünün sorunsuz ve hızlı bir şekilde saha kablolarıyla bağlanmasını sağlar.

Devamını Oku

YENİ SÜRÜCÜ AİLESİ ve Gelişmiş Yazılımlar

İmalat Kablolama

Rockwell Automation, zorlu uygulamalarda çalışan ürünler için makine çalışma sürelerini artırmaya ve enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olan yeni sürücü ailesini piyasaya sundu. Allen-Bradley PowerFlex 755T sürücüler ile harmonik azaltma, rejenerasyon ve ortak baralı sistemler yapmak mümkün. Şirketin Factory Talk Batch View yazılımı gerçek zamanlı ara yüzü üzerinden batch denetimini mümkün kılarken, mobil çözümleri destekliyor. Rockwell Automation tarafından geliştirilen FactoryTalk TeamONE ise tesis hata tespiti süreçlerini hızlandırıyor ve sıfır sorunla iş birliği yapılabilmesini sağlıyor. Uygulama, endüstriyel firmaların işçi üretkenliğini attırmalarının önündeki engelleri de kaldırıyor.

Devamını Oku

AMBALAJ SEKTÖRÜ için Ekonomik ve Yüksek Performanslı Çözümler

İmalat Motor - Sürücü

Bosch Rexroth, ekonomik ve yüksek performanslı çözümleriyle ambalaj sektörünün daha hızlı, daha güvenilir ve daha kaliteli üretim yapmasına destek veriyor.

Devamını Oku

Endüstrİ 4.0’da KOBİ’ler için Yeni Fırsatlar

İmalat Otomasyon

Otomasyon, şirket içindeki işyeri yapısını değiştirecektir. Nitekim, kesin etkinin ne olduğu sorusu (emek piyasasıyla ilgili olanlar dahil) henüz kesin olarak cevaplandırılamaz. Yine de belirli eğilimler şekillenir.

Devamını Oku

ENDÜSTRİYEL ETHERNET ve Kablosuz Sektörü Hızla Büyüyor

İmalat Otomasyon

Endüstriyel ethernet ve kablosuz sektöründeki büyüme, endüstriyel aygıtların ağa bağlanma ve endüstriyel nesnelerin internetine duyulan ihtiyacın artması ile hız kazandı. HMS Industrial Networks'ün endüstriyle network pazarıyla ilgili yıllık çalışmasından çıkan temel sonuç bu oldu. Endüstriyle ethernet, artık pazarın %46´sına hitap ediyor (geçtiğimiz yıl %37 idi). Kablosuz teknolojiler de hızlı başladı. Şu anda %6 pazar payına sahip (geçtiğimiz yıl %4´tü). Endüstriyel ethernet ve kablosuz birlikte değerlendirildiğinde, pazarın %52´sine hakimken, fieldbus´ların hakimiyeti %48 civarında.

Devamını Oku

SABİT BİLYELİ Rulmanlar

İmalat Rulman

Schaeffler, FAG Generation C sabit bilyeli rulmanların üretim kapasitesini artırıyor. Söz konusu rulmanlar, geliştirilmiş ürün özellikleri, yeni lojistik konsepti ve maliyet etkin çözümleriyle pazar payını artırıyor.

Devamını Oku

Çelik İhracatı 3,2 Milyon Tona Ulaştı

Mercek Analiz

Türk çelik sektörü ihracatta yakaladığı yukarı yönlü ivmeyi 2017 yılının ilk iki ayında da sürdürdü. Sektör, Ocak-Şubat döneminde ulaştığı 3,2 milyon ton ile son 4 yılın aynı dönemine kıyasla en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.

Devamını Oku

Askaynak’ın Hedefi Otomasyonla Büyümek

Mercek Güncel

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, 2017 yılında uluslararası platformlarda Askaynak markasını daha fazla tanıtmak hedefiyle faaliyetlerine devam ediyor. 40.000 ton/yıl örtülü elektrod, 30.000 ton/yıl gazaltı kaynak teli, 5.000 ton/yıl tozaltı kaynak teli, 1.500 ton/yıl TIG kaynak teli ve 50.000 adet/yıl kaynak makinesi üretim kapasitesine sahip Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, robotik otomasyonun yanı sıra kaynak ile ilgili yan sektörlere ve komşu alanlara da odaklanarak, gelişimini ihracat yoluyla coğrafi olarak da sürdürmeyi hedefliyor.

Devamını Oku

Photonics 4.0 ile Endüstriyel Üretimde Yeni Boyutlara Giriş

Mercek Güncel

Lazer teknolojisi ve modern sensörler, dijital üretimin yolunu açıyor. Photonics 4.0 simülasyonu sayesinde dijital tasarım ve gerçek üretim süreçleri birbirine daha da yakınlaşıyor

Devamını Oku

Kardex Remstar, Yüzde 10 Büyüdü

Mercek Güncel

Kardex Remstar, Türkiye operasyonlarında yüzde 10 büyüme gösterdi. Türkiye’nin 2016’da yüzde 3 civarında büyümesi beklenirken, bu rakamın 3 katı büyüyen Kardex Remstar 2017 yılında da hız kesmeden yine en az yüzde 10 büyümeyi hedefliyor.

Devamını Oku

Yan Sanayiciler 3 Ülkeye Lojistik Merkez Kuracak

Mercek Güncel

Türkiye’nin lokomotif sektörü otomotivde yan sanayiciler, ihracatı artıracak önemli bir projeye imza atıyor. Yüksek lojistik maliyetlerinden dolayı Avrupalı firmalarla rekabette zorlanan otomotiv yan sanayicileri Almanya, Hollanda ve Fransa’da lojistik merkezler kurmaya hazırlanıyor

Devamını Oku

Renault Trucks 3D Metal Baskı Konusunda Çalışıyor

Mercek Güncel

Renault Trucks mühendis ve tasarımcı ekibi, motor performansını en üst seviyeye çıkaracak katkılı üretim süreci olan 3D metal baskı üzerinde çalışıyor. Euro 6 motorunda başarılı bir şekilde test edilen kompleks parçalardan görüldüğü üzere geleceğin teknolojisi hızla gerçeğe dönüşüyor.

Devamını Oku

ABD’nin Çelik İthalatı Yüzde 4,6 Düştü

Mercek Güncel

ABD’nin şubat ayında çelik ithalatı bir önceki aya göre yüzde 4,6 düşerek 2 milyon 685 bin ton olarak gerçekleşti. Amerika Demir ve Çelik Enstitüsü (AISI), ABD’nin şubat ayında çelik ithalatının bir önceki aya göre yüzde 4,6 düşerek 2 milyon 685 bin ton gerçekleştiğini açıkladı.

Devamını Oku

Atlas Copco, Orcan Basınçlı Hava Makinaları’nı Satın Aldı

Mercek Güncel

Sürdürülebilir verimlilik çözümlerinin lider sağlayıcılarından Atlas Copco, Türkiye’de Atlas Copco endüstriyel kompresörler ve ilgili ürünlerin distribütörlük ve servisini sağlayan Orcan Basınçlı Hava Makinaları San. ve Tic. Ltd. şirketini satın aldı.

Devamını Oku

Tezcan Çalışan Sayısını Artırıyor

Mercek Güncel

70’ten fazla ülkeye ihracat yapan, Tezcan, 2016 yılında başlattığı istihdam atağını 2017 yılında mühendis ve yönetici pozisyonlarıyla devam ettiriyor.

Devamını Oku

Hedef, 27 Milyar Dolar İhracat

Mercek Güncel

43’üncüsü gerçekleştirilen Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “2016 yılında 1.5 milyon adetlik üretim ve 1.1 milyon adetlik ihracat rakamıyla yeni bir rekora imza atan Türk otomotiv sanayii, 2017’ye tüm zamanların en büyük ihracat hedefi ile başladı” dedi.

Devamını Oku

Toplam Üretim, Yüzde 22 Arttı

Mercek Güncel

2017 yılı Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam üretim yüzde 22, otomobil üretimi ise yüzde 46 oranında arttı. Bu dönemde, toplam üretim 266 bin adet, otomobil üretimi ise 191 bin adet düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılı Ocak-Şubat döneminde toplam pazar yüzde 4 oranında daralarak 84 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

Devamını Oku

Lazer Teknolojisi ile Metal Eklemeli İmalat Sistemleri

Mercek Güncel

Lazer teknolojisi kullanan metal eklemeli imalat sistemlerinin hem toz yataklı ve hem de toz-tel beslemeli olanlarını aynı çatı altında önerebilen Laseral Endüstriyel Lazer Sistemleri, bu tip makinalarda Alman teknolojisini mevcut sistemlerin yarı maliyetlerinde piyasaya sunabilmektedir.

Devamını Oku

Kimyadan 2 Ayda 2 Milyar 589 Milyon Dolarlık İhracat

Mercek Perspektif

Kimya sektörü yüksek ihracatla başladığı 2017 yılının Şubat ayında da hız kesmedi. Değer bazında ihracatını en çok artıran ikinci sektör olan kimya, miktar bazında da artışını sürdürdü. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre; Şubat ayında kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 5,14 artışla 1 milyon 720 bin ton, değerde ise yüzde 18,56 yükselişle 1 milyar 352 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Devamını Oku

Türkiye’nin Makinecileri, “Kadın Makinecilerle, Var Gücümüzle” Projesini Tanıttı

Mercek Perspektif

Türkiye’nin Makinecileri, kadınların makine sektöründe istihdamını artırmak üzere “Kadın Makinecilerle, Var Gücümüzle” projesine imza atıyor. Proje kapsamında Anadolu turuna çıkmaya hazırlanan makineciler, sektörün önde gelen kadın makinecileriyle girişimci, yönetici ve mühendis adaylarını bir araya getirerek, sektörde kadın istihdamını artırmak için çalışacak.

Devamını Oku

VERİLERİ KARARA DÖNÜŞTÜRMEK

Ürünler

Rockwell Automation, sunduğu yeni imkanları analitik yetkinlikler kapsamını aygıtlar, makineler ve sistemlere yönelik olarak hem tesis genelini hem de tüm işletmeyi kapsayacak şekilde genişletti.

Devamını Oku

MODÜLER MEKATRONİK SİSTEMLER İVME KAZANIYOR

Ürünler

ACOPOSmotor dağıtılmış hareket teknolojisi için yeni standartlar belirliyor. B&R, ACOPOSmotor ile tek bir kompakt ünitede bir servo motor ve sürücüyü birleştiriyor.

Devamını Oku

KAPSAMLI KORUMA SAĞLAYAN UPS SERİSİ

Ürünler

Eaton 9E UPS’leri, 0.8’lik çıkış güç faktörüne sahiptir. Bu da aynı nominal güç değerine sahip olan birçok benzer üründen çok daha fazla ekipmana güç sağlayabileceği anlamına gelir.

Devamını Oku

GENİŞLETİLMİŞ YÜKSEK SICAKLIK ORANLI PİROMETRE

Ürünler

Fluke Process Instruments, Endurance serilerine dört yeni tek renkli ve iki renkli pirometre ekledi. Seriler bundan böyle 50 ila 3200 derece arasında ölçülen sıcaklıkları da kapsıyor.

Devamını Oku

TOZALTI 360° KONSEPTİ

Ürünler

Askaynak, Tozaltı 360° konseptiyle kullanıcılara tozaltı kaynağı çözümleri sunuyor. Askaynak ve Lincoln Electric’in 70 yılı aşkın tecrübesiyle üretilen tozaltı kaynak makineleri, kaynak tozları, kaynak telleri ve Askaynak markalı tozaltı otomasyon sistemleri, kullanıcılara kaliteli ve verimli bir kaynak tecrübesi sunuyor. Üretim maliyetlerini azaltarak, kullanıcılarına rekabet avantajı sağlıyor.

Devamını Oku

KULLANICININ İşini Kolaylaştıran Çözüm

Ürünler

Video, konu teknik iletişime geldiğinde küresel bir dil olarak her şeyin yerini alıyor

Devamını Oku

AĞIR YÜK VİDALI MİL DESTEK RULMANLARI

Ürünler

NSK, OEM´lerin daha büyük, elektrikle çalışan enjeksiyonlu kalıp makineleri üretmesine yardımcı olmak için NSKTAC03 ağır yük vidalı millerinin destek rulmanlarının boyutunu 120 mm´den 180 mm´e çıkartıyor.NSKTAC03 serisi rulmanlar artık, elektrikle çalışan enjeksiyon kalıplama makinelerindeki ağır yük vidalı millerini destekleyebilir.

Devamını Oku

YENİ ENDÜSTRİYEL PC PLATFORMU

Ürünler

IPC, fabrika otomasyon (FA) cihazları için gerekli katı kalite standartlarını karşılayan ve uzun vadede istikrarlı bir şekilde sunulabilen, PC mimarisi tabanlı bir platform. IPC yoluyla nesnelerin interneti (IoT) ve büyük veriden faydalanarak imalatçıların üretim ekipmanlarını daha akıllı hale getirmesi desteklenir.

Devamını Oku

KALDIRMA MEKANİZMALI TERAZİ

Ürünler

Baykon BL terazi, çukurlu kullanıma uygun olmayan sahalar için tasarlanmıştır. Alçak platform seviyesi, zemin üstü kullanımı kolay ve ergonomik hale getirir

Devamını Oku

ALTIGEN SOMUN Konektör Kullanımını Kolaylaştırıyor

Ürünler

Turck, TXL ve TEL bağlantı serisi ürünlerini altıgen somunla yeniledi ve montaj somununu elle yada somun anahtarıyla kolaylıkla sıktırabilmek için daha da kullanışlı bir hale getirdi

Devamını Oku

YENİ SWITCH SERİSİ

Ürünler

Zyxel, mevcut XGS4500 serisinin yeni ailesi olan XGS4600 serisini tanıttı. XGS4600 Serisi, 28 portlu Gigabit Layer 3 yönetilebilir switch, 4 SFP + Uplink özellikli, XGS4600-32 ve XGS4600-32F olmak üzere iki farklı modele sahip. 802.11ac teknolojisi, işletmelerin iş yapış modellerini kökten değiştirdi.

Devamını Oku