Mart 2017

Otomotivciler 24,25 Milyar Dolar İhracat Yaptı

Analiz

2016 yılında Türkiye’nin toplam ihracatı yüzde 1 oranında azalırken, otomotivin ihracatı yüzde 13 oranında artış gösterdi ve toplam ihracat içerisinde yüzde 16,8’lik pay ile ilk sıradaki yerini korudu. 2016 yılında Türkiye’nin toplam ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1, ithalatı ise yüzde 4 azaldı. Bu dönemde dış ticaret açığı 63 milyar dolar seviyesinden 56 milyar dolar seviyesine geriledi.

Devamını Oku

İthal Makine Yatırımı Sabit Yatırımdan Fazla

Analiz

Makina İmalatçıları Birliği, teşviklere yönelik yayınladığı “Yatırım Teşviklerinde Güncel Durum ve Beklentiler” raporunda, bazı yatırımların ithal makine-teçhizat yatırım tutarının, sabit yatırımlardan daha yüksek görüldüğü, bunun rasyonel bir açıklaması olmadığı belirtildi.

Devamını Oku

Solenoid Valfler, Air Saver Modül ve Değişken Hızlı Sürücü

Dosya

Parker Hannifin’in geliştirdiği 221G serisi ATEX onaylı paslanmaz çelik solenoid valfler; petrol-gaz, gıda işleme, agresif akışkanlar, kimyasallar ve gazların bulunduğu uygulamalara ekonomik çözüm sunuyor. Şirketin hava tabancaları için ürettiği air saver modül performanstan ödün vermeden enerji tasarrufu sağlarken AC30 serisi değişken hızlı sürücü, daha fazla uygulama esnekliği için daha fazla iletişim olanağına sahip.

Devamını Oku

Endüstri 4.0 ve Sensör Teknolojisinin Olası Sonuçları

Dosya

2011 yılında, farklı sektörlerdeki trendleri açıklamak ve aralarında ilişki kurmak amacıyla ortaya atılan Endüstri 4.0 terimi, geçirdiği evrim sonucu üretim alanında yeni bir paradigmanın müjdecisi oldu. Genel anlamda üretimin bilgisayar ortamına taşınarak otomatikleştirilmesi olarak tanımlanan terim, bilgilerin giderek bireysel makinelere ve komponentlere dağıtılmasıyla üretim operasyonlarının otomatik şekilde organize edilmesine doğru bir geçiş olarak nitelendiriliyor.

Devamını Oku

Veriler, 4. Endüstriyel Devrimi Harekete Geçiriyor

Dosya

Üretim endüstrisinin belirli bir sürede belirli bir maliyette doğru bir şekilde bitmiş iş parçaları üretmek için süregelen arayışı, yalın işleme süreçleri göz önünde bulundurulduğunda yolun sonuna gelmiştir. Çığır açan bir işleme çözümü ortaya çıkmadıkça, yalnızca talaş kaldırma oranlarını artırmaya odaklanmış geleneksel yaklaşımlar, en iyi ihtimalle artırılmış çıktının birkaç puan yüzdesine ulaşacaktır. Gelecekte yapılacak metal işleme üretkenliği, kalitesi ve güvenilirliğindeki önemli iyileştirmeler, gücünü veri kullanımından alan dördüncü üretim teknolojisi devriminden gelecektir.

Devamını Oku

Bilgi Çözümü Stratejileri

Dosya

Sensörler, aygıtlar, makineler veya diğer üretim donanımına sahip tesisler, aynı zamanda verilere de sahiptir. 2020 itibariyle, 50 milyarı aşkın cihazın internete bağlı olacağı düşünülmektedir. Bu cihazlar, kabiliyetlerini gitgide geliştirmekte ve üretimin daha akıllı bir süreç haline gelmesine yardımcı olmaktadır. Cloud, mobilite ve tüm tesisi kapsayan EtherNet/IP gibi imkanlar sayesinde üreticiler, artan akıllı çözümlerin avantajlarından daha önce hiç olmadığı kadar yararlanabilmektedir.

Devamını Oku

Akıllı Sensörlerle Sorunları Fırsata Çevirmek

Dosya

Küreselleşme ve artan rekabet, piyasa koşullarında yaşanan değişimi daha dinamik hale getirdi. Bu süreç, markalar ve marka farklılaştırmasına önem kazandırdı. Sürdürülebilir ve demografik değişim gibi konular ise önem sıralamasında hızla üst sıralara tırmandı.

Devamını Oku

Akıllı Sensörlerle Makine Takibi

Dosya

AMELI 4.0 projesinin ortakları, Bosch'un liderliğinde geleceğin endüstri sensörlerini geliştiriyor. Proje kapsamında modifiye edilen MEMS sensörleri, makinelerin sesini ölçerek çalışma durumunu takip ediyor. Sistem, harici enerji kaynaklarına ihtiyaç duymadan makinelerin durmasını önlüyor ve bakım sürecini de iyileştiriyor.

Devamını Oku

Proses ve Üretim Verilerinin Kesintisiz Toplanması ve Eksiksiz Analizi

Dsoya

PC tabanlı kontrol ve TwinCAT otomasyon yazılımı, yüksek düzeyde akıllı makineleri mümkün kılan gelişmiş Endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti mimarilerinin teknolojik temelini oluşturuyor. Kapsamlı analiz fonksiyonları için bir temel olan TwinCAT Analytics, bu tür mimarilerin önemli bir bileşenidir. Örneğin, hem kestirimci bakımı hem de devamındaki davranış analizlerini kolaylaştırmak ve uzun dönemli veri arşivi yönetmek üzere makine optimizasyonu potansiyelini araştırma yeteneğini desteklemektedir. TwinCAT Analytics, aynı zamanda yenilikçi makine üreticilerinin tamamen yeni iş modelleri oluşturmasına yardımcı olur.

Devamını Oku

IFS, MXI Technologies’i Satın Aldı

Güncel

IFS, MXI Technologies’i satın alarak havacılık ve savunma sektöründeki konumunu geliştirdi.

Devamını Oku

İnsan ve Robot Satranç Oynayacak

Güncel

Sanayi 4.0 evresi ile birlikte fabrikaların üretim sürecinde kritik önem taşıyan robotlar, sağladıkları hız ve kolaylıklarla endüstride her geçen gün daha çok rol alıyor.

Devamını Oku

Reis Makina, Knipex’i Pazarla Buluşturuyor

Güncel

Reis Makina’nın Türkiye distribütörü olduğu Knipex, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren profesyonel kullanıcılar için pense geliştiriyor ve üretiyor.

Devamını Oku

Sıkma Tekniği Eğitimleri Devam Ediyor

Güncel

Desoutter, düzenlediği somun sıkma teknikleri eğitimleriyle sektöre katkı sağlamaya tüm hızıyla devam ediyor. İnovatif çözümleri ile havacılık, genel endüstri, arazi araçları, otomotiv ve yan sanayi sektörlerinde üretkenliği arttıran Desoutter, İstanbul ofisinde düzenlediği eğitimlerde sıkım teknikleri hakkında teorik bilgileri verdikten sonra demo showroomda pratik yapma imkanı da sunarak katılımcıların öğrendiklerini pekiştirmelerini sağlıyor.

Devamını Oku

Schaeffler Türkiye’nin Ankara Ofisi Açıldı

Güncel

Schaeffler Türkiye’nin Ankara ofisi, düzenlenen bir törenle açıldı. Açılışa Scheffler Türkiye’nin Ankara ve çevre illerdeki müşterilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir davetli grubu katıldı.

Devamını Oku

Mısır Sanayi Bakanı Türk Çelikçiler ile Görüştü

Güncel

Türk ve Mısırlı iş adamları, 4 yıllık aradan sonra Mısır’da bir araya geldi. TOBB ve Mısır Ticaret Odaları Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye-Mısır İş Forumu’nda çelik sektörünü Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci temsil etti.

Devamını Oku

ENDÜSTRİYEL ETHERNET için Kablolama Konseptleri

İmalat Kablolama

Yeni uygulama alanları, endüstriyel Ethernet için sürekli gelişme gerektirmektedir. Yeni Ethernet standartları, bakır kablo sistemleri için veri transfer hızları ve uygulamaya özgü gereksinimler arasında bir denge yaratır.

Devamını Oku

SÜREKLİ SLAB Döküm Prosesi

İmalat Metal İşleme

Metalin döküm ile katılaştırılması, tarihin akışını değiştiren gelişmelerden birisidir. Başlangıçta ingot şeklinde yapılan katılaştırma işlemi, zamanla sürekli bir yapı kazanmış; bu durum verimlilik, kalite ve karlılık gibi parametreleri ciddi olarak etkilemiştir.

Devamını Oku

AĞIR TİCARİ ARAÇLARDA Otonom Çarpma Önleme Sistemi Geliştirmesi

İmalat Otomotiv

Kullanılan sensör verilerinin güvenilirliği, otonom sistem tasarımı sürücü adına karar vermeyi gerektirdiğinden kritik önem taşımaktadır. Gelişen teknoloji, her ne kadar bu yönde ivme kat etmiş olsa da, sürücüyü tamamen devre dışı bırakacak bir otomasyondan söz etmek; hatalı devreye girme ya da devreye girmesi gereken yerde aktivasyon hataları verme gibi öngörülebilen; daha da önemlisi gerçek yol koşullarında öngörülemeyecek ucu açık sayıda hatalarla yüzleşmeyi gerektirecektir.

Devamını Oku

KRİTİK YOL ŞARTLARINDA Frenleme ve Fren Kararlılığı Performansını Belirleyecek Test Sisteminin Geliştirilmesi-Test Edilmesi

İmalat Otomotiv

Bu çalışmada günümüzde tüm araçlarda mevcut bulunan ABS (Anti-Lock Brake System) fren sisteminin kontrol ve frenleme performansı ile fren kararlılığının gerçek zamanlı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır.

Devamını Oku

YENİLİKÇİ DEPOLAMA Çözümleri

İmalat Otomotiv

SSI Schäfer, Göppingen merkezli Gebr. Märklin & Cie. GmbH ile birlikte olağan dışı bir kutu konsepti geliştirdi. Bu konsept, standart bir kutunun basit ama akılcı bir şekilde modifiye edilmesiyle ortaya çıkartılan kişiselleştirilmiş bir çözümdür. Şirket, Paccar Parts ile Zsámbék dağıtım merkezi için ikinci defa optimal bir depolama çözümü de geliştirmiştir.

Devamını Oku

Ağır Global, IFS ERP ile Kritik Süreçlerinde Zaman ve Kaynak Tasarrufu Sağladı

Kalite Yönetimi

IFS ile yaptıkları işbirliği konusunda açıklama yapan Ağır Global Yönetim Kurulu Üyesi Buğrahan Naci Açıkalın; “Projeyi devreye aldığımızdan bu yana, güncel nakit akışını IFS ERP üzerinden çıkarıp, finansal stratejik kararlarımızı çok daha hızlı verebilir hale geldik. Bugün bile neyi daha iyi ve hızlı yapabiliriz diyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Devamını Oku

Emniyet Çözümleri

Kalite Yönetimi Emniyet

Pilz’in geliştirdiği PMCprotego D’yi kullanarak emniyet çözümünü ölçeklendirmek mümkündür. Bu sayede, uygulamanın emniyet seviyesi belirlenebilir. Şirketin diğer bir ürünü olan PNOZmulti 2 hareket izleme modülleri ise SS1 ve SS2 emniyetli durdurma özelliğiyle sürücülerin emniyetli bir şekilde izlenmesini sağlar.

Devamını Oku

Ambalaj Sektörünün İhracatı Yüzde 24 Artı

Perspektif

Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (ASD) raporuna göre: ambalaj sektörünün ihracatı miktar olarak yüzde 24; değer olarak yüzde 9 arttı. Ambalaj ithalatı ise miktar olarak yüzde 3 azalırken; değer olarak yüzde 5 arttı.

Devamını Oku

Kimya Sektörü 2017’ye Hızlı Başladı

Perspektif

Kimya sektörü 2017 yılına hem miktarda hem değerde ihracat artışıyla başladı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre; Ocak ayı kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 27,08 artışla 1 milyon 607 bin ton, değerde ise yüzde 23,62 yükselişle 1 milyar 237 milyon dolar olarak gerçekleşti. Artışta Rusya, İran ve Irak gibi önemli pazarlardaki toparlanma etkili oldu. Aynı dönemde Çin, Singapur ve Malta’ya yapılan ihracattaki artış dikkat çekti.

Devamını Oku

Dijitalleşme Otomotiv Endüstrisine Verimlilik Getiriyor

Perspektif

Türkiye’de otomotiv sektörünün geleceği, TOBB Türkiye Otomotiv Yan Sanayi Meclisi, TAYSAD Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği ve General Electric Türkiye işbirliğinde yapılan etkinlikte görüşüldü. GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, endüstriyel internetin ve dijital çözümlerin Türkiye’de ihracatın %17’sini yapan otomotiv sektörüne etkisi ele alındı.

Devamını Oku

ENTEGRE I/O MODÜLLÜ KOMPAKT X20 KONTROLÖRLER

Ürünler

B&R, entegre I/O modülüne sahip yeni seri kompakt kontrolörler ile X20 sistemini genişletti. Yeni seri işlemciler, tüm X20 işlemciler gibi ilave I/O modüllerin doğrudan ya da kablo vasıtasıyla uzaktan bağlanmasına olanak tanıyor.

Devamını Oku

MULTI-TOUCH ÖZELLİKLİ PANEL PC 900

Ürünler

Multi-touch özellikli Panel PC 900, içerisindeki son teknoloji işlemciler (Intel® Core™ i7 teknolojisine kadar) sayesinde işlem gücünü en üst seviyede tutuyor.

Devamını Oku

X20 SİSTEMİ ATEX ve Hazloc Sertifikasını Aldı

Ürünler

B&R’ın X20 kontrolör sistemi modülleri, ATEX Zone 2 ve HazLoc Division 2 ortamları için gerekli sertifikaya uygun görülmüştür.

Devamını Oku

KOMPAKT TASARIM YÜKSEK PERFORMANS

Ürünler

B&R yeni ACOPOS P3 ürününün tanıtımını bu yılki SPS IPC Drives Fuarı’nda gerçekleştirecek. Litre başına düşen 4 amperlik güç yoğunluğu ile bu yenilikçi sistem makette var olan entegre güvenlik fonksiyonları ile birlikte piyasada en etkili servo sürücüsü olma konumunda. Daha önceden elde edilemeyen dinamik ve hassaslık: Tüm kontrolör yapısı için sadece 50 µs’lik örnekleme zamanı.

Devamını Oku

ELEKTRİK BAĞLANTI elemanları ve el aletleri

Ürünler

Elektrik bağlantı elemanları, el aletleri, kablo aksesuarları, etiketleme sistemleri ve demiryolu tesis ekipmanları konularında dünya pazarının güçlü oyuncuları arasında yer alan Cembre, Kardeş Elektrik deneyimi ve uzmanlığı ile Türkiye pazarına hizmet veriyor.

Devamını Oku

YENİ T-LOX BAĞLANTI Teknolojili Yüksek Akım Geçiş Klemensi

Ürünler

Phoenix Contact’ın T-LOX bağlantı teknolojili yeni TW 50 yüksek akım geçiş klemensi, sürgülü kol prensibiyle çalışır ve güvenli ve kullanışlı bir kablo bağlantısı sağlar. 16-50 mm² kesitli kablolar kolayca bağlanabilir.

Devamını Oku

ENDÜSTRİYEL Güvenlik Uygulaması

Ürünler

Çoğu IT güvenlik duvarları, endüstriyel ağ trafiği tehditlerine karşı koruma sağlayamaz ve bu da tesis içindeki güvenlik risklerini minimuma indirme kapasitelerini sınırlar. Allen-Bradley Stratix 5950 güvenlik cihazı tesis içi sistemlerin korunmasına yardımcı olacak yeni güvenlik teknolojileri içermektedir.

Devamını Oku

KONTROL MERKEZLERİNE ÖZEL YENİ LED EKRAN

Ürünler

Mitsubishi Electric’in birçok patentli özelliğe sahip yeni ürünü NPP LED ekran, uzun ömür ve dayanıklılığın kritik gereklilik olduğu kontrol odaları gibi iç mekanlarda ideal görüntüleme çözümü sunuyor.

Devamını Oku

Akıllı Sürüş Teknolojisi

Ürünler

Bosch Rexroth ve Audi, yeni kaynak teknoloji çözümü üzerine kapsamlı bir iş birliği yapmaya karar verdi. Audi, bu yıldan itibaren otomobil gövde üretimi için Bosch Rexroth’un birleşik kontrolörlerini kullanacak.

Devamını Oku

WEB TABANLI GÖRÜNTÜLEME için HMI Yazılımı

Ürünler

Otomasyon projeleriniz, basit konfigürasyon ve optimum görselleştirme için PASvisu web tabanlı görselleştirme yazılımı kullanılarak yönetilebilir. Böylece kapsamlı sayfaları sayesinde gelişmiş görselleştirme ile yerel olarak veya uzaktan erişim aracılığıyla tesisinizin kullanışlı ve geniş kapsamlı genel görünümüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Kesici Çözümleri

Ürünler

Sert Tornalama Çözümlerinin Sayısını Artırıyor Seco Tools, tüm sert parça tornalama uygulamalarını kapsamak için PCBN uç ailesini genişletti

Devamını Oku

VERİMLİ VE OTOMATİK Etiket Yazdırma

Ürünler

Yeni Data Automation uygulaması, mevcut verileri kullanarak bileşenler, kablolar, ürünler ve paketler için otomatik olarak tanımlama etiketleri oluşturur. Brady Workstation Data Automation, ayarlandığında otomatik olarak doğru tanımlama etiketlerini yazdırmak üzere ERP, LIMS veya SAP sistemleri gibi veri tabanlarından veri alan bir uygulamadır.

Devamını Oku

Laser Tracker

Ürünler

Faro, yeni nesil laser tracker’ların piyasaya çıktığını duyurdu. Laser Tracker Vantage ürün ailesi, montaj yerleşimi, parça ve montaj kontrolü, makine kurulumu ve hizalanması ve tersine mühendisliği de içeren, ancak onlarla da sınırlı olmayan büyük ölçekli metrolojideki zorlukları gidermek için yeni bir fiyat/performans standardı getiriyor.

Devamını Oku