Şubat 2017

Renault Trucks, 3D Metal Baskı Konusunda Çalışıyor

Güncel

Renault Trucks mühendis ve tasarımcı ekibi, motor performansını en üst seviyeye çıkaracak katkılı üretim süreci olan 3D metal baskı üzerinde çalışıyor. Euro 6 motorunda başarılı bir şekilde test edilen kompleks parçalardan görüldüğü üzere geleceğin teknolojisi hızla gerçeğe dönüşüyor.

Devamını Oku

Schaeffler, Bio-Hybrid’i Tanıttı

Güncel

Eğitimlerini Sürdürüyor Schaeffler Türkiye Endüstri Departmanı, Kavacık Limak Otel’de spindle rulmanları konusunda distribütörü Özevren Rulmanları ile birlikte eğitim düzenledi. Eğitime, firmaların makine parkuru bakım sorumluları, Ar-Ge mühendisleri, mekanik tasarımcıları ve bayi çalışanları katıldı.

Devamını Oku

Tezmaksan-Belgin Yağları İşbirliği Makinelerin Bakım Maliyetlerini Düşürecek

Güncel

Tezmaksan ve Belgin Yağları, makine sektöründe hayati önem taşıyan doğru yağ kullanımı konusunda güç birliği yaptı. Tezmaksan müşterilerine bu kapsamda makinelerde doğru yağ seçimi ve nasıl kullanılacağı konusunda tezgah başında eğitimler verilecek.

Devamını Oku

Kardex Remstar Yüzde 10 Büyüdü

Güncel

Kardex Remstar, Türkiye operasyonlarında yüzde 10 büyüme gösterdi. Türkiye’nin 2016’da yüzde 3 civarında büyümesi beklenirken, bu rakamın 3 katı büyüyen Kardex Remstar 2017 yılında da hız kesmeden yine en az yüzde 10 büyümeyi hedefliyor.

Devamını Oku

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer Oldu

Güncel

Arçelik A.Ş.’nin Türkiye operasyonlarını daha verimli yönetmek amacıyla kurduğu iştiraki Arçelik Pazarlama A.Ş.’nin genel müdürlüğüne Can Dinçer atandı.

Devamını Oku

CDT Bilgi Teknolojileri, Geleceğin Otomobillerinde Güvenlik Konusunu Masaya Yatırdı

Güncel

Otomotiv sektöründeki gelişmelere baktığımızda yakın zamanda bizleri büyük bir değişimin beklediğini görebiliyoruz. Artık otomobiller birbirine ve çeşitli iletişim cihazlarına bağlı olacak.

Devamını Oku

Schunk, Tutucu Sistemleri Uzmanı AGS’yi Satın Aldı

Güncel

Schunk, AGS Automation Greifsysteme Schwope GmbH firmasını satın alarak plastik sektörüne yönelik tutucu teknolojileri ve özel çözümleri ile tutucu sistemleri portfolyosunu genişletiyor. İmza töreninde, SCHUNK GmbH & Co. KG Yönetici Ortağı Henrik A.Schunk “Bir Schunk üyesi olarak AGS, Schunk firma grubu içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ataklığı ile AGS önemli bir ilham kaynağı olacak ve yeni market fırsatları sunacaktır” diye konuştu.

Devamını Oku

Makineciler İhracatı Artırdı

Güncel

Dünya makine ihracatında Türkiye’nin, küresel ortalamanın üzerinde artış kaydeden iki ülkeden biri olmasını sağlayan makineciler, sektörün yeni dönem hedeflerini ve yol haritasını açıkladı. Makine sektörünü ülkenin büyüme makinesi olarak tanımlayan Türkiye’nin makinecileri, yeni dönem iletişim kampanyasında da bu slogandan yola çıktı.

Devamını Oku

YAZILIM ve İşletme Güvenliği

İmalat Otomasyon

Rockwell Automation, tasarım ve yapılandırma süreçlerine akıcılık kazandırmak üzere Rockwell Software Studio 5000 tümleşik geliştirme platformunu pazara sundu. Mühendislik gereçleriyle entegrasyonu geliştirilmiş olan yazılım, özel kodların yerini alması için önceden geliştirilmiş uygulama içeriğinin eklenmesi ve güvenliğin artırılmasına yönelik yeni özelliklere sahip.

Devamını Oku

VERİMLİ ÜRETİMDE Dijitalleşmenin Rolü

İmalat Otomasyon

Mitsubishi Electric, yeni endüstri devrimi Sanayi 4.0’a dijital fabrika konsepti e-F@ctory ile yanıt veriyor. e-F@ctory konseptinde, fabrika otomasyon alanındaki robotlar dahil tüm yeni nesil ürünler, internet aracılığıyla haberleşebiliyor.

Devamını Oku

EDGE COMPUTING Dinamikleri ve Avantajları

İmalat Otomasyon

İnternet kullanımı, bant genişliği açısından yoğun içeriklerin ve ekli nesnelerin sayısının giderek artış gösterdiği bir eğilim sergiliyor. Aynı zamanda, mobil telekom ağları ve veri ağları birbirine doğru yakınlaşarak bulut bilişim mimarisi ile bir araya geliyor. Bugünün ve yarının ihtiyaçlarını desteklemek amacıyla bilişim gücü ve depolama, veri taşıma süresini azaltmak ve kullanılabilirliği artırmak için ağ ucunun dışına yerleştiriliyor. Edge computing, bant genişliği açısından yoğun içerikleri ve gecikmeye duyarlı uygulamaları kullanıcıya veya veri kaynağına yakınlaştırıyor. Bu tanıtım yazısında edge computing dinamikleri açıklanmış ve mevcut edge computing çeşitleri araştırılmıştır.

Devamını Oku

PERFORMANS VE ÜRETKENLİĞİ En Üst Seviyeye Çıkarmak için 10 Basit Adım

İmalat Otomasyon

Tüm işleme atölyeleri, ham maddeyi bitmiş iş parçalarına dönüştürmekle görevlidir. Gereken miktarda tamamlanmış ve istenen süre zarfında teslim edilmiş ürünlerin belirli bir kalite düzeyinde işlenmesi gerekir. Bu noktada sürdürülebilirlik ile ilgili hususlar dikkate alınmalı ve çevresel sorunlar çözülmelidir.

Devamını Oku

Silindirik Metal Parçaların Optik Kalite Muayenesinde XTS

Kalite Yönetimi

Extended Transport System (XTS), en küçük ayak iziyle en yüksek üretim kapasitesini sağlayacak paralel muayene proseslerine olanak tanıyor.

Devamını Oku

Ethernet Üzerinden CAN-BUS ile Hidrolik Takip

Kalite Yönetimi

Parker, hidrolik uzmanları ile yakın işbirliği yaparak mobil ve diğer hidrolik araçlar için yüksek kaliteli ölçüm sistemi geliştirdi. Söz konusu sistem; basıncın, sıcaklığın, debinin ve akış hızının uzaktan kontrollü ölçümü ve analizini kolaylaştırıyor. Bu portatif ölçüm cihazı, aynı anda 50 kanaldan fazlasını ölçerken sızıntıyı, genel olarak arızalı valfleri, yük tutma valflerini ve doğru çalışmayan çek valfleri de tanımlama kolaylığı sağlıyor. Parker Service Master Plus, hat tıkanıklarını, tıkalı filtreleri ve yetersiz pompa kapasitesinin yanı sıra pompa, motor ve rotary aktüatörlerdeki titreşimleri de tanımlamaya yardımcı olur. Bu hidrolik ölçüm sisteminin en önemli özellikleri bir yandan becerilerini, bir yandan da pratik tabanlı sistem tasarımını ön plana çıkarmasıdır.

Devamını Oku

ALÜMİNYUMA ÖZEL Adaptif Kaynak İnvertörü

Kaynak

Bosch Rexroth’un geliştirdiği PSI 64CO adaptif kaynak inventörü sayesinde alüminyuma çelik gibi güvenilir şekilde ve uygun maliyetle kaynak yapmak mümkün.

Devamını Oku

KAYNAK Torcu

Kaynak

PullMig kaynak torcundaki tel besleme ünitesi daha da belirgin ve böylelikle kullanıcılar Fronius'un gelişmiş MIG/MAG kaynak cihazı platformu arkı TPS/i'nın hızlı düzenlemesinden sınırsız şekilde yararlanabiliyor.

Devamını Oku

LAZER DOLGU KAYNAĞI ile Kalıp Onarımı

Kaynak

Lazer dolgu kaynağı ile onarımda kalıp ön ısıtması gibi herhangi bir işleme gerek duyulmaz. Kalıbın cinsine ve sertliğine uygun teller ile dolgu yapıldığından kalıbın metalik özellikleri dolgu yapılan bölgede de korunmuş olur. Isıdan etkilenen alan oldukça küçüktür. Ayrıca, metalin aşırı ısınmasıyla ortaya çıkabilecek çarpılma, eğrilme vb. sorunlar ile karşılaşılmaz.

Devamını Oku

GAZ ALTI KAYNAK MAKİNESİ ve Jeneratör

Kaynak

Taşınabilir ve kompakt yapıya sahip Speedtec® 215C gaz altı kanak makinesi, birçok farklı uygulamada kullanılabiliyor. Su soğutmalı motoru sayesinde yüksek enerji üretebilen Vantage® 410 CE kaynak jeneratörü ise örtülü elektrod/MMA, lift/touch TIG, oluk açma, özlü teller ile CV gibi multiprocess kaynak modlarını bünyesinde barındırıyor.

Devamını Oku

Kurdaki Hızlı Yükseliş Plastikçileri Zorluyor

Mercek Perspektif

Son bir ayda dövizin Türk Lirası karşısında hızlı artışı ve siyasal gelişmeler, plastik sanayicilerini endişelendiriyor.

Devamını Oku

Kimya Sektörü, 2016’yı 14 Milyar Dolarlık İhracatla Kapattı

Mercek Perspektif

Kimya sektörü, 2016 yılında gerçekleştirdiği 14 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv ve hazır giyim-konfeksiyonun ardından en çok ihracat gerçekleştiren üçüncü sektör oldu.

Devamını Oku

Çelik İhracatçıları Birliği Ekonomi Bakanı ile Buluştu

Mercek Perspektif

Çelik İhracatçıları Birliği sektörün üretim ve ihracatını olumsuz etkileyen, rekabet gücünü azaltan sorunları T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve bakanlık yetkilileri ile paylaştı.

Devamını Oku

Mesleki Eğitimde İMDER, İSDER ve Petrol Ofisi Birlikteliği

Mercek Perspektif

Milli Eğitim Bakanlığı, İMDER ve İSDER arasında imzalanan protokol kapsamında İMDER, İSDER ve Petrol Ofisi Madeni Yağlar tarafından hayata geçirilen eğitim projesi kapsamında mesleki eğitimde farklı yaklaşımlar üzerinde duruluyor.

Devamını Oku

Otomotiv Tedarik Sanayi 2017 Rotasını Belirledi

Mercek Perspektif

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 2017 rotasını açıkladı. Türk otomotiv tedarik sanayicileri önümüzdeki yıl İran, Hindistan, Çin, Amerika’yı hedef pazarlar olarak belirledi.

Devamını Oku

Otomotiv Tedarik Sanayi 2017 Rotasını Belirledi

Mercek Perspektif

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 2017 rotasını açıkladı. Türk otomotiv tedarik sanayicileri önümüzdeki yıl İran, Hindistan, Çin, Amerika’yı hedef pazarlar olarak belirledi.

Devamını Oku

TİCARİ ARAÇ için Kompozit Basamak Tasarımı

Otomotiv

Bu çalışmada, uzay kafes sistemi üzerine karbon çeliği ile yapılan basamak yerine optimize edilmiş kompozit ile basamak tasarımı yapılmıştır. Öncelikle sac yapı üzerine gelen yükler altında sehim ve Von Mises gerilme dağılımına bakılmıştır. Tasarlanan kompozit yapının temel avantajı, basma ve yan darbelere maruz kaldığında karbon çeliği yapısına göre daha hafif olmasıdır. Tasarlanan kompozit basamağın gelen yükler altında maksimum gerilmeleri ve sehimleri incelenmiştir. Yapılan sanal analizler testler ile doğrulanmıştır.

Devamını Oku

ÖN SÜSPANSİYON SİSTEMİNDE Ağırlık Hafifletme Çalışmaları

Otomotiv

Bu çalışma kapsamında, ön süspansiyon sisteminde yer alan salıncak kolu ve motor beşiği parçalarında gerçekleştirilen ağırlık hafifletme çalışmalarına yer verilmiştir.

Devamını Oku

AĞIR TİCARİ ARAÇLARDA Otonom Çarpma Önleme Sistemi Geliştirmesi

Otomotiv

Kullanılan sensör verilerinin güvenilirliği, otonom sistem tasarımı sürücü adına karar vermeyi gerektirdiğinden kritik önem taşımaktadır. Gelişen teknoloji, her ne kadar bu yönde ivme kat etmiş olsa da, sürücüyü tamamen devre dışı bırakacak bir otomasyondan söz etmek; hatalı devreye girme ya da devreye girmesi gereken yerde aktivasyon hataları verme gibi öngörülebilen; daha da önemlisi gerçek yol koşullarında öngörülemeyecek ucu açık sayıda hatalarla yüzleşmeyi gerektirecektir.

Devamını Oku

KRİTİK YOL ŞARTLARINDA Frenleme ve Fren Kararlılığı Performansını Belirleyecek Test Sisteminin Geliştirilmesi-Test Edilmesi

Otomotiv

Bu çalışmada günümüzde tüm araçlarda mevcut bulunan ABS (Anti-Lock Brake System) fren sisteminin kontrol ve frenleme performansı ile fren kararlılığının gerçek zamanlı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır.

Devamını Oku

OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE TWIP Çeliklerin Geleceği

Otomotiv

Bu çalışmada, TWIP çeliğinin otomotiv endüstrisinde mevcut kullanımı ve gelecekteki durumu incelenmiştir. Bu tür çelikler tasarımlarda kullanıldığında yüksek mukavemet değerleriyle hafiflik sağlamakta ve yüksek süneklik özelliği sayesinde de karmaşık parçalar kolaylıkla üretilebilmektedir. En büyük dezavantajı ise şekillendirme sonrası ortaya çıkan geri esneme problemidir. Yapılan incelemelerde ülkemizde bu çeliklerin kullanımının yeterli düzeyde olmadığı, hedeflere ulaşmak için bu yöndeki araştırmalara hız verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

Devamını Oku

GERGİ Kiti

Otomotiv

Schaeffler, INA markası altında ürettiği devir daim pompasıyla donatılmış gergi kitleri ürün grubunu genişletti. Böylece şirket, ana tahrik sistemi kayışlarını değiştirmeye yönelik komple çözümlere olan talebi rahatlıkla karşılıyor ve rakiplerine kıyasla çok daha fazla sayıda araca hitap edebiliyor.

Devamını Oku

reACTION TEKNOLOJİSİYLE Ultra Hızlo Otomasyon

Ürünler

B&R, reACTION teknolojisi sayesinde endüstriyel otomasyon süreçlerindeki çevrim sürelerini 1 µs seviyesine kadar düşürdü.

Devamını Oku

MULTI-TOUCH ÖZELLİKLİ Panel PC 900

Ürünler

Multi-touch özellikli Panel PC 900, içerisindeki son teknoloji işlemciler (Intel® Core™ i7 teknolojisine kadar) sayesinde işlem gücünü en üst seviyede tutuyor.

Devamını Oku

ŞİFRE KORUMALI FTP Erişim Yönetimi

Ürünler

Tüm B&R kontrolörlerinde standart olarak yerleşik bir FTP sunucusu bulunduruyor.

Devamını Oku

CONNECTED Enterprise

Ürünler

Rockwell Automation’ın üretim datalarını kullanarak daha iyi kararlar almayı mümkün kılma konusundaki yolculuğu uzun yıllardır devam etmektedir.

Devamını Oku

KOLAY VE TEMASSIZ Ölçüm Sistemi

Ürünler

Bosch Rexroth’un geliştirdiği, hidrolik silindire tamamen entegre CIMS ölçüm sisteminin en yeni versiyonu, piston konumunu en zorlu koşullarda bile temassız olarak ve ultra yüksek hassasiyetle ölçebiliyor.

Devamını Oku

DİREKT ETKİLİ D1FC/D3FC Oransal DC Valf Serisi

Ürünler

Parker Hannifin, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen D1FC/D3FC serisi için yeni zero lap sürgüye sahip direkt etkili oransal DC valf serisini genişletti. Bu yeni seçenek, kapalı çevrim kontrollerinde valflerin kullanımını mümkün kılıyor.

Devamını Oku

YENİ TAGLOCK ile Elektrik Devrelerini Hızla Kilitleme

Ürünler

Brady´nin Taglock™ kilitleme çözümü, bakım devam ederken elektriğin yanlışlıkla devreye girmesini önlemek amacıyla operatörlerin, makine mühendislerinin, bakım ve emniyet personelinin elektrik devrelerini hızlı ve kolay bir şekilde kilitlemesini sağlar.

Devamını Oku

AĞIR YÜK VİDALI Mil Destek Rulmanları

Ürünler

NSK, OEM´lerin daha büyük, elektrikle çalışan enjeksiyonlu kalıp makineleri üretmesine yardımcı olmak için NSKTAC03 ağır yük vidalı millerinin destek rulmanlarının boyutunu 120 mm´den 180 mm´e çıkartıyor.NSKTAC03 serisi rulmanlar artık, elektrikle çalışan enjeksiyon kalıplama makinelerindeki ağır yük vidalı millerini destekleyebilir.

Devamını Oku

F3SJ Güvenlik Işığı Perdesi

Ürünler

F3SJ güvenlik ışığı perdeleri parmak koruma, el koruma ve el/kol koruma yapılandırmalarında sunulmaktadır.

Devamını Oku

KESİCİ TAKIMLARIN Performansını Artıran Çözüm

Ürünler

Esprit CAM yazılımı, son versiyonu ProfitTurning’i piyasaya sundu. ProfitTurning, makine döngüsü süresini önemli ölçüde azaltan bir kaba tornalama stratejisidir.

Devamını Oku

FOCUSM 70 Lazer Tarayıcı

Ürünler

Faro® FocusM 70 çözümü, lazer taramayı kullanmayı düşünen tüm profesyoneller için ideal bir giriş noktası sağlıyor.

Devamını Oku

Yüzey İşleme Çözümleri

Yüzey Teknolojileri

Rösler Kromaş, vibrasyonlu yüzey işlem teknolojileri, kumlama ve bilyalı dövme alanlarında faaliyet gösteriyor. Son dönemde Ar-Ge ve inovasyon konularına odaklanan şirket, proses suyu arıtma sistemi, doğaltaş eskitme makinası gibi çözümlerle çevreyi korumanın yanı sıra müşterilerine katma değer sağlıyor.

Devamını Oku

Kumlama Holleri ve Boya Odaları

Yüzey Teknolojileri

Kumlam holleri ve boya odaları, işletme maliyetlerini düşürüyor. İhtiyaca göre pek çok farklı tipte olabilen bu projeler, verimliliği yükseltiyor.

Devamını Oku

Yüksek Hacimli Malzemeler İçin Kataforez Tesisleri

Yüzey Teknolojileri

Kataforez uygulaması, yüksek korozyon dayanımı ihtiyacı olan metal malzemeler için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde yıllardır kullanılmakta olan yöntem, son yıllarda diğer sektörlerde de yaygınlaşmaktadır.

Devamını Oku

Marmara-Siegener Galvaniz Pazarlama Satış Koordinatörü Bünyamin Halaç “3. Tesisimizi Açtık”

Yüzey Teknolojileri

Türkiye’nin en büyük galvanizleme havuzlarından birine sahip Marmara-Siegener Galvaniz, 3. tesisini Tekirdağ Velimeşe’de açtı. 8x2x3,5 mt ocak ölçülerine sahip işletmelerinin hızlı ve kaliteli hizmet anlayışlarına yeni bir boyut getireceğini ifade eden Marmara-Siegener Galvaniz Pazarlama Satış Koordinatörü Bünyamin Halaç, “Avrupa yakasındaki müşterilerimize daha hızlı ve kaliteli hizmet vermeyi planladığımız tesis, Velimeşe OSB’de bulunuyor” dedi.

Devamını Oku

Boyama Tesislerinde İnfrared Çözümleri

Yüzey Teknolojileri

Mep Teknik, müşterilerine gazlı ve elektrikli infrared çözümler sunuyor. Şirket, sektörde bir ilki gerçekleştirerek her uygulama ve ürün için kurutma, ısıtma ve pişirmedeki infrared sürelerini fabrikasındaki infrared test istasyonunda ürüne uygun şartlarda deneyerek sonuç garantisi veriyor.

Devamını Oku