Ocak 2017

Robot Uygulamaları için Otomasyon Sistemleri

Dosya Robot Teknolojileri

Bosch Rexroth, farklı türde kinematiği kontrol etme yeteneğine sahip IndraMotion MLC kontrol sistemiyle tüm hareket, robot ve lojik kontrol işlevlerini entegre ediyor.

Devamını Oku

Yeni Nesil Otomasyon Platformu

Dosya Robot Teknolojileri

Mitsubishi Electric’in geliştirdiği iQ-R serisi PLC, tüm otomasyon bileşenlerini tek platformda toplayan iQ Platform yapısının en yeni neslidir. Fabrikalara katma değer sağlayan iQ-R serisi, e-F@ctory’e hazır bir platform sunmaktadır. Kullanıcıların üretkenlik, mühendislik, bakım, kalite, bağlanabilirlik ve uyumluluk konularındaki sorunlarına çözüm getiren seri; maliyetleri azaltmakta, verimliliği artırmaktadır. Söz konusu seri, güvenilirlik ve yeniden kullanılabilirlik gibi avantajlar da sunmaktadır.

Devamını Oku

İnsan Hareketlerini Tahmin Edebilen Robotlar

Dosya Robot Teknolojileri

Omron’un ping-pong oynayan robotu, rakibinin fiziksel hareketi ve topun pozisyonu gibi verileri yorumlayarak topun yörüngesi ve hızını tahmin edebiliyor. İnsan-makine etkileşimine yeni bir boyut kazandıracağı düşünülen bu teknoloji, entegre görsel denetimin zekayla harmanlanmasını temel alıyor.

Devamını Oku

GELECEK Haberleşme Üzerine Kurulacak

İMALAT Endüstriyel İletişim

Sanayi 4.0, fabrikaların üretim süreçlerindeki büyük veri miktarını hızla artırıyor. Bu sürecin başarılı yönetilmesi ise Sanayi 4.0’a uyumlu fabrikaların hayata geçirilebilmesi için büyük önem taşıyor.

Devamını Oku

ENDÜSTRİ için Yeni Çözümler

İmalat Kaynak

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak ray kesme taşları, uzun çalışma performansı sunuyor. Şirketin Model 555 sert lehimleme kolları ve lüleleri ise hava akımından etkilenmiyor.

Devamını Oku

GÜÇ KAYNAĞINI Kaynak Prosesi İle Birleştirmek

İmalat Kaynak

Fronius, yeni TPS/i CMT kaynak sistemi ile güncel cihaz platformunun akıllı fonksiyonlarını en sağlam kaynak prosesinin avantajlarıyla birleştiriyor. Geliştirilen bu çözüm, soğuk metal transfer yönteminin farklı malzemelerdeki en iyi sonuçlarıyla, yenilikçi MIG/MAG güç kaynağı TPS/in kapsamlı ayar ve kullanım özelliklerinin birlikteliğinden yararlanıyor.

Devamını Oku

BAŞARIDAN Mükemmelliğe

İmalat Otomasyon

Siemens TIA Portal, Continental Regensburg fabrikasında sürekli gelişen standart hücre üretim sürecinin sadeleşmesine ve birbirine bağlanmasına yardımcı oldu.

Devamını Oku

LİNEER AKTÜATÖRLER Takip Sistemleri ve Rot kilitlemeli Silindirler

İmalat Otomasyon

Parker Hannifin, WP Riehle ile zanaatkar fırınları için sodalı su uygulama teknolojisini geliştirmek için işbirliği yapıyor. GeoLoc adlı bir coğrafi takip servisini devreye sokacağını duyuran şirket, rot kilitlemeli pnömatik silindirleriyle olası bir problem sırasında ekstra güvenlik sağlıyor.

Devamını Oku

DIN RAY ÜZERİNDE 12 İşlemci Çekirdeği

İmalat Otomasyon

Beckhoff, üst düzey performans segmentinde yeni bir endüstriyel PC nesli tanıtıyor. Bu cihazlar, doğrudan bağlı I/O bileşenli, DIN raya montajlı CX serisi gömülü PC'lerin yükseltilmiş modellerini içeriyor.

Devamını Oku

TOPLAM EKİPMAN VERİMLİLİĞİ ve Servo Sistem

İmalat Otomasyon

Makine üreticilerinin gereksinimlerini karşılamak için üretilen yeni Omron 1S servo serisindeki ürünler, yüksek performansın yanı sıra yerden tasarruf sağlayan kompakt bir yapı sunuyor. Söz konusu ürünler 100 W - 3 kW güç aralığında temin edilebiliyor.

Devamını Oku

ÖN CAM ÜFLEÇLERİNDE Hava Çıkış Hızlarını Artırmaya Yönelik Defroster Sisteminde ve Hava Kanalında Tasarım Optimizasyonu-Doğrulaması

İMALAT Otomotiv Üretim Teknolojileri

Bu çalışmada, Hexagon Studio tarafından tasarlanan bir şehirler arası otobüsün, ön cam buğu çözme performansının artırılmasına yönelik çalışmalar sunulmuştur. Aracın ön camında oluşan buğunun en kısa sürede çözülmesini sağlayacak hava kanalı tasarımları, iteratif olarak çalışılmıştır. Üfleçlerden çıkan havanın hangi hızda ve ne kadar homojen dağıldığı HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) analizleri ve testlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üfleçlerden çıkan havanın hız ölçümlerinin yanı sıra en iyi sonucu veren tasarımın performansı, mevcuttaki baz hava kanalı ile aynı araç üzerinde ve aynı koşullarda buğu çözme testine tabi tutulmuştur. Test sonuçları yeni hava kanalının buğu çözme performansının baz kanala göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

Devamını Oku

R1234yf YENİ KLİMA GAZINA Uyumlu Klima Sistemi Geliştirilmesi

İMALAT Otomotiv Üretim Teknolojileri

Bu makalede, yeni geliştirilen sedan aracın klima sisteminin kabin soğutma performansı korunarak yeni gaza uyumlu hale getirilmesi sürecinde yapılan çalışmalar anlatılmaktadır. Banko üzerinde yapılan testler ile aşırı soğutma alanı yeterli olan yoğuşturucu kullanma ve termostatik kısılma vanasının yay ayarlarını gevşeterek daha fazla gazın sistemde dolaşmasını sağlamanın soğutma kapasitesini iyileştirdiği belirlenmiştir. Araç üzerinde yapılan testler sonucunda ise optimum gaz miktarın yeni gaz ile %6 oranında düştüğü, kabin soğutma performansının 2,2 bar karakteristikte TXV kullanarak R134a seviyesine ulaştığı, yay ayarlarının değişmesinin kompresöre sıvı fazında akışkan alma problemini önlediği gösterilmiştir.

Devamını Oku

MODÜLER KÜÇÜK PARÇA Montaj Hatlı

İMALAT TAŞIMA-KALDIRMA-İSTİFLEME

Genişletilmiş taşıma sistemi anlamına gelen eXtended Transport System (XTS), Endüstri 4.0'a hazır bir makine oluşturmak üzere proses modüllerinin bağlantısını sağlıyor.

Devamını Oku

İşletmeniz Güvenli Mi?

Kalite Yönetimi Güvenlik

Daha çok bağlantılı işlem, artan güvenlik tehditleri anlamına gelebilir. Endüstriyel güvenliğe yönelik bütüncül bir yaklaşımın riskleri azaltmaya nasıl yardımcı olabileceği öğrenilmelidir. İmalat ve endüstriyel tesisler, 10 yıl önce hayal bile edemeyecekleri şekillerde faaliyet göstermektedir. Daha büyük bağlanabilirlik ve bilgi paylaşımları, kayda değer şekilde şirketleri ve onların işlemlerini dönüştürüyor. Ayrıca, bilişim teknolojilerini (IT) ve operasyon teknolojilerini (OT) yakınlaştırıyor ve her zamankinden daha fazlasını yapmak için mobil, analitik, bulut ve sanallaştırma gibi yeni teknolojileri kullanıyor. Ancak, imalat ve endüstriyel işlemlerinin doğası değiştikçe, güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Daha fazla bağlantılı işlem güvenlik tehditleri için daha fazla potansiyel giriş noktaları oluşturabilir. Bu tehditler pek çok farklı biçimlerde (fiziksel, dijital, dahili, harici, kötü niyetli veya kasıtsız) meydana gelebilir.

Devamını Oku

Otomotiv Sektörü Gelişimini Sürdürüyor

Mercek Analiz

2016 yılı Ekim ayında, AB ve EFTA ülkeleri toplamında toplam otomotiv pazarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 düşüş göstererek 1 milyon 332 bin adet seviyesinde gerçekleşti.

Devamını Oku

Demir-Çelik Sektörü İthalata Çözüm Arıyor

Mercek Analiz

Türk demir-çelik sektöründe ithalatın ihracattan daha fazla olmasının başlıca nedeni hammadde, yassı mamul ve vasıflı çelik üretimlerinde yaşanan yetersizliktir.

Devamını Oku

Rockwell Automation Modüler MES Seçeneklerini Artırıyor

Mercek Güncel

Rockwell Automation’ın yeni ve gelişmiş uygulamaları, üretim yönetim sistemlerinin (MES) maliyet, süre ve değer oranını iyileştirir. MES, şirketlerin akıllı üretime geçmek için imalatlarını bağlamalarını, yönetmelerini, doğrulamalarını ve iyileştirebilmelerini sağlar.

Devamını Oku

Beckhoff Automation “Yeni Otomasyon Teknolojileri” Semineri Düzenledi

Mercek Güncel

Beckhoff Automation Bursa ofisi, Bursa Elektrik Mühendisleri Odası’nda “Yeni Otomasyon Teknolojileri” adı bir seminer gerçekleştirdi.

Devamını Oku

Alpem İş Makinaları Ankara’da ParkerStore Açtı

Mercek Güncel

Parker Hannifin, dünya genelindeki 2200’den fazla ParkerStore endüstriyel perakende satış mağazasına Alpem İş Makinaları tarafından Türkiye’de bir yenisinin eklendiğini duyurdu.

Devamını Oku

Schaeffler, Otomotiv Sektörüne Eğitimle Destek Veriyor

Mercek Güncel

Schaeffler’in Türkiye’de bu yıl hizmete açtığı Schaeffler Eğitim Merkezi, sektöre nitelikli iş gücü kazandırmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Geleceğin Dijital Fabrikalarını Bugün Kurmak Mümkün

Mercek Güncel

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, geleceğin fabrika otomasyonu ve robot teknolojileri konularına ışık tuttu.

Devamını Oku

Tezcan,Yatırım Kompleksini ve Yeni Ürünü Galvalume’yi Tanıttı

Mercek Güncel

Yassı mamul üreticisi Tezcan, kurduğukomplekste patenti ABD’li bir şirkete ait yeni ürünü Galvalume’u üretmeye başladı. Ürün ekonomik olmasının yanı sıra yüksek korozyon dayanımına da sahip.

Devamını Oku

Ermaksan Yüzde 100 Yerli Lazer Rezonatör Üretti

Mercek Güncel

Ermaksan Makine, yüzde 100 yerli lazer ışın kaynağı, lazer çip ve kontrolör sistemlerini kullanarak ürettiği makinelerin ihracatına başladı.

Devamını Oku

Kimya Sektör Platformu Kimya Gelişim Şurası Düzenledi

Mercek Perspektif

15 milyar dolarla Türkiye ihracatında üçüncü sırada yer alan kimya sektörü, 300 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye ekonomisi açısından önem taşıyan ve stratejik sektörler arasında kabul edilen kimya sanayisinin temsilcileri Kimya Sektör Platformu’nun (KSP) Ankara’da düzenlediği 8. KSP Kimya Endüstrisi Gelişim Şurası’nda buluştu.

Devamını Oku

PAGEV Geleceğin Araçlarını Şekillendirecek Plastikleri Gündemine Aldı

Mercek Perspektif

Geleceğin araçlarını şekillendirecek akıllı plastikler, PAGEV’in düzenlediği 11. Türk Plastik Endüstrisi Kongresi’nde konunun uzmanları ve sektör temsilcileri ile ele alındı. Plastik parçalar sayesinde araçlar yüzde 50 hafifliyor. Bu sayede yakıt tüketimi yüzde 25 ile 35 arasında azalıyor. Araçlardan eksilen her kilogram kullanım ömrü boyunca 20 kilogram daha az karbondioksit salınımı anlamına geliyor. Tüm çalışmalarında “sorunsuz çevre” misyonu ile hareket eden PAGEV, kongrede Plastik Sanayi Birliği ve Amerikan Kimya Konseyi ortaklığıyla uygulanan “İyi Süpürme Operasyonu (Operation Clean Sweep (OCS)” protokolünü de imzaladı.

Devamını Oku

Bakım Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar Tartışıldı

Mercek Perspektif

Üretimde sürekliliği sağlamak amacıyla gerçekleştirilen TAYSAD Bakım Konferansı serisinin 3’üncüsü gerçekleşti. Konferans kapsamında; sanayi tesislerinde üretimin durmasına neden olan sorunlar, bu sorunların yarattığı maddi kayıplar ve bakım yönetiminde ortaya konulan yeni yaklaşımlar masaya yatırıldı.

Devamını Oku

Türkiye Plastik Sektörü Yüzde 3,84 Büyüdü

Mercek Perspektif

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED), Türkiye plastik sektörü 2016 yılsonu tahminlerini içeren verileri açıkladı. PLASFED analizinde açıklanan verilere göre sektörün plastik işleme kapasitesinin yaklaşık 9,09 milyon tona erişeceği kaydedildi.

Devamını Oku

MATİL, TÜRKAK Tarafından Akredite Edildi

Mercek Perspektif

Çelik İhracatçıları Birliği’nin sektörün Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını yürütmek üzere kurduğu Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları (MATİL), TÜRKAK’tan TSE EN ISO/IEC 17025:2012 standardına göre akredite laboratuvar oldu. Böylece Türk çelik sektörünün ilk bağımsız ve tarafsız merkezi olan “Çelik Test ve Araştırma Merkezi” projesini üstlenen MATİL’in çelikler ve kömürler için 40 adet ulusal ve uluslararası standarda göre yaptığı 24 farklı deney metodundaki test ve analizlerin uluslararası alanda kabul edilirliği tescillendi.

Devamını Oku

ENTEGRE I/O MODÜLLÜ Kompakt X20 Kontrolörler

Ürünler

B&R, entegre I/O modülüne sahip yeni seri kompakt kontrolörler ile X20 sistemini genişletti.

Devamını Oku

POWER PANEL HMI AİLESİ

Ürünler

B&R, Power Panel HMI ürün ailesine Power Panel T-Series terminalleri ve Power Panel C-Series kontrolörleri ekledi.

Devamını Oku

NSKHPS SERİSİNİN

Ürünler

NSKHPS olarak kısaltılan NSK yüksek performans standardı serisi, dış çapı 180-400 mm olan büyük hassas silindirik makaralı rulmanları kapsayacak şekilde genişletildi.

Devamını Oku

SMART DİSPLAY LİNK 3 MESAFEYİ 100 METREYE ÇIKARTIYOR

Ürünler

Smart Display Link 3, makinelerde bulunan otomasyon PC’lerinin ve panellerin optimum şekilde yerleştirilmesine imkan verir. Uzunluğu 100 metrenin üzerine çıkan sistemler de buna dahildir.

Devamını Oku

YENİ FD+ SOĞUTUCULU KURUTUCULAR

Ürünler

Atlas Copco, sistem korumasını maksimum düzeye çıkarmak amacıyla yeni soğutuculu hava kurutucuları FD 1250+ - 2000+ serisinin üretimine başladı.

Devamını Oku

KOMPAKT İKİ YÖNLÜ VERİ BELLEK MODÜLÜ

Ürünler

Balluff’un bellek modülü, dar montaj alanları için kompakt ve iki yönlüdür. IP 67 korumalı kompakt bellek modülü, yalnızca 34 x 16 x 8 mm boyutundadır ve portal tipi işleme merkezlerindeki freze başlıkları gibi birbiriyle değiştirilebilir ünitelerde bellek depolama cihazı olarak kullanılabilir.

Devamını Oku

VDI TARETLERE Uygun Lamalar

Ürünler

Seco Tools’un 150.10-JETI dilimleme laması ve kare saplı lama bloğu ailesine yeni bir VDI blok tasarımı katıldı.

Devamını Oku

GÜVENLİK LAZER TARAYICILARI

Ürünler

Büyük robotik hücreleri koruma, vücut algılama ve otomatik kılavuzlu araçlardaki çarpışma önleyici sistemlerde kullanım için uygun olan Omron’un OS32C-4M güvenlik tarayıcıları, kompakt yapıyı 4 metrelik güvenlik mesafesi, 15 metrelik uyarı alanı mesafesi ve son derece geniş olan 270º koruma açısıyla bir araya getiriyor.

Devamını Oku

LU SERİSİ TEMASSIZ ULTRASONİK SEVİYE TRANSMİTTERİ

Ürünler

Ultrasonik seviye transmitteri, hem katı hem sıvıların seviye ölçümünde kullanılır. Temassız ölçüm sağlar, korizif ortamlar ve dış ortamlar için yüksek dayanıklılığa sahip olmasının yanı sıra kolay programlanabilir ekran ve tuş takımı mevcuttur.

Devamını Oku